Opactwo Saint Savin sur Gartempe

Opactwo Saint Savin sur Gartempe
Abbaye de Saint-Savin-sur-Gartempe
Distinctive emblem for cultural property.svg nr rej. PA00105712
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Saint-Savin

Kościół

rzymskokatolicki

Rodzaj klasztoru

opactwo

Właściciel

benedyktyni

Data budowy

XI w.

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Opactwo Saint Savin sur Gartempe”
Ziemia46°34′01″N 0°51′52″E/46,566944 0,864444
Opactwo Saint Savin sur Gartempe
Abbatiale de Saint-Savin sur Gartempe[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Francja

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, III

Numer ref.

230

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1983
na 7. sesji

Opactwo Saint-Savin-sur-Gartempe – opactwo w departamencie Vienne, w miejscowości Saint-Savin. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1990.

Widok z lotu ptaka na kościół klasztorny
Nawa główna kościoła

Historia

Dokumenty związane z fundacją opactwa nie zachowały się do naszych czasów. Według tradycji założycielami wspólnoty byli bracia Savin i Cyprian, którzy uciekając przed prześladowaniami w Macedonii osiedlili się w końcu nad brzegiem Gartempe, gdzie zostali schwytani i straceni przez ścięcie głowy. W trzysta lat później szczątki obu męczenników zostały odnalezione w pobliżu miejsca ich kaźni; w miejscu tym Karol Wielki ufundował nową wspólnotę według reguły benedyktyńskiej. W IX wieku istniał kościół klasztorny.

W 1010 hrabina Poitou Aumoda przekazała zakonnikom dotację, która pozwoliła na rozbudowę kompleksu klasztornego, trwającą przez XI wiek. Kolejna rozbudowa, w wieku XIII, została sfinansowana przez Alfonsa de Poitiers, brata króla Francji Ludwika Świętego. W czasie wojny stuletniej opactwo zostało zdewastowane, a kolejne straty poniosło w czasie wojen religijnych. W latach 1562 i 1568 hugenoci spalili drewniany wystrój wnętrza. Po ustaleniu świeckiego zarządu nad opactwem, w XVII wieku, nowi zarządcy majątku nakazali rozbiórkę części dwunasto- i trzynastowiecznych zabudowań, aby sprzedać pochodzące z nich cegły. W 1611 Henri de Neuchèze zamienił klasztor w prywatną rezydencję, którą musiał opuścić dopiero za sprawą osobistej interwencji Ludwika XIII w 1640.

W latach 1640–1692 nowi zakonnicy przeprowadzili gruntowną restaurację budynku oraz zadbali o nowe wyposażenie kompleksu. W czasie wielkiej rewolucji francuskiej klasztor pełnił funkcje szkoły, posterunku żandarmerii oraz teatru.

Od lat 30. XIX wieku prowadzone były prace restauracyjne. Impulsem dla ich rozpoczęcia było odkrycie przez prefekta departamentu imponującego zespołu fresków przykrytych białym wapnem. W 1849 obiekt został ostatecznie uratowany od ruiny, jednak prace remontowe nadal są prowadzone, przede wszystkim w celu ochrony sklepień i nowych, sukcesywnie odkrywanych fresków.

Architektura

Zespół opactwa datuje się na XI wiek, przy czym prace dekoracyjne i wykończeniowe najprawdopodobniej trwały jeszcze na początku XII stulecia. Najlepiej zachował się klasztorny kościół. Jest to kościół halowy. Jest on orientowany, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego, o długości 76 metrów i szerokości 77. Kościół jest trójnawowy, z transeptem, szeregiem dostawionych kaplic (Maryi Dziewicy, św. Marcina, Wszystkich Świętych) oraz absydą. Całość wspiera 11 potężnych piętnastometrowych kolumn. Wyposażenie wnętrza pochodzi z późniejszych epok. Witraże w półkolistych, położonych tylko na jednym poziomie (wyłączając wieże) oknach powstały w XIX wieku, w czasie konserwacji opactwa, podobnie jak obraz olejny przedstawiający zdjęcie Chrystusa z krzyża oraz ambona. Pod kościołem znajdują się obszerne podziemia, w których przechowywane są szczątki założycieli opactwa. Obiekt jest dwuwieżowy - posiada prostokątną romańską wieżę położoną ponad skrzyżowaniem nawy z transeptem oraz wzniesioną w czasie dziewiętnastowiecznej konserwacji iglicę. Całość, zgodnie z zasadami budownictwa romańskiego, opiera się na masywnych murach oraz nielicznych przyporach. Konserwacja w XIX wieku zasadniczo nie zmieniła formy obiektu, wyłączając fasadę, obecnie zdominowaną przez wieżę łączącą elementy romańskie i gotyckie.

Z kościołem klasztornym połączony jest zbudowany na planie prostokąta dwupiętrowy gmach klasztorny, odbudowany w XIX i obecnie pozbawiony pierwotnych cech stylowych.

Freski

Kościół jest rzadkim przykładem architektonicznego współgrania monumentalizmu budowli oraz dekoracji malarskiej (XII–XIII wiek). Freski reprezentują typową sztukę średniowieczną o tematyce religijnej, z użyciem minimalnej skali barw: czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego oraz czarnego.

Bogactwo dekoracji pokrywających beczkowe sklepienie nawy o powierzchni 412 m² sprawiło, że obiekt zyskał przydomek "romańskiej Kaplicy Sykstyńskiej"[1].

Sklepienie pokrywa cykl obrazów o tematyce starotestamentowej, z ksiąg Rodzaju i Wyjścia. Sceny, uszeregowane kolejno, przedziela centralnie fryz.

Arka Noego - fragment fresku na sklepieniu kościoła

Kolejne freski przedstawiają:

  • Stworzenie świata
  • Grzech pierworodny
  • Zabójstwo Abla
  • Arkę Noego
  • Wieżę Babel
  • Powołanie Abrahama
  • Rozstanie Abrahama i Lota
  • Józefa i jego braci
  • Przejście przez Morze Czerwone
  • Otrzymanie tablic z przykazaniami

Dekorację malarską posiadają także same kolumny oraz ich głowice; tu przeważają motywy roślinne i zwierzęce. W nakrytej podobnym sklepieniem krypcie pod kościołem na ścianach wyobrażone zostały sceny z życia Cypriana i Savina.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda klasztor.svg
Symbol klasztoru do legendy mapy
Saint-Savin abbaye (3).jpg
Autor: Remi Jouan, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Abbaye de Saint-Savin
Abbaye Saint-Savin-sur-Gartempe 2006-07-10 3.jpg
Autor: Denis Helfer, Licencja: CC-BY-SA-3.0
l'abbaye de Saint-Savin-sur-Gartempe au soleil couchant vue du pont sur la Gartempe.
Saint-Savin nef.jpg
Autor: Original uploader was Accrochoc at fr.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 3.0

Vue de la nef de l'église abbatiale de Saint-Savin-sur-Gartempe

Ceci est une photo personnelle de françoise Thurion prise en août fr:2001
PixAile7.jpg
Autor: Pierre Mairé, Licencja: CC BY 2.5
Vue aérienne oblique ouest de l'église de Saint-Savin (Vienne).
Saint-Savin Arche.jpg
Autor: Accrochoc z francuskiej Wikipedii, Licencja: GFDL

L'Arche de Noé (détail de la voute de l'église abbatiale de Saint-Savin-sur-Gartempe)

Ceci est une photo personnelle de Françoise Thurion prise en août fr:2001