Open Eyes Economy Summit

Open Eyes Economy Summit (OEES) – międzynarodowy szczyt ekonomiczny odbywający się w Krakowie od 2016 roku, gromadzący uczestników ze świata nauki, ekonomii, kultury i polityki. Kongres jest poświęcony ekonomii opartej na wartościach społecznych. Pomysłodawcami wydarzenia są Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony[1].

Idea

W 2014 roku Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony stworzyli koncepcję o nazwie Open Eyes Economy, podejmując próbę zbudowania teoretycznych podstaw nowej filozofii prowadzenia biznesu[2]. Open Eyes Economy to ruch koncentrujący się na wartościach, przy czym wartości ekonomiczne są tylko jednymi z wielu[3]. Wartości niematerialne (np. design, zaangażowanie społeczne, odpowiedzialność ekologiczna), które dotychczas miały drugorzędne znaczenie, stają się dla marek coraz bardziej istotne. W dobie kryzysu społecznego zaufania do biznesu marki powinny uczynić z nich cel swojego istnienia. Gdy tak się stanie, firma może być nazywana „firmą-ideą”, a marka określana jako „marka-kultura”[4]. Jednym z podstawowych założeń ekonomii otwartych oczu jest przekonanie, że w refleksji nad gospodarką zanadto skupiono się na interesach, transakcjach i pomnażaniu kapitału, odrzucając myślenie w kategoriach porządku aksjonormatywnego[5]. Open Eyes Economy wyrasta z poczucia upadku związanego z wyczerpywaniem się surowców, katastrof ekologicznych, zmian klimatu i niepokojów społecznych wywołanych rozwarstwieniem majątkowym i zderzeniem kultur. Wszystko to staje się impulsem do pracowania nad nową, opartą na poszukiwaniu i wytwarzaniu wartości w obrębie struktur i organizacji, ścieżką – taką, „która pozwoli nam zachować świat w niezniszczonym stanie i rozwijać go”[3]. Działania twórców Open Eyes Economy zmierzają do zaangażowania jak największej liczby przedstawicieli rozmaitych grup zawodowych w dyskusję nad tymi problemami – zapewniając twórczą różnorodność, która umożliwia przeprowadzenie niezbędnych zmian[3].

Formuła

OEES odchodzi od formuły tradycyjnego kongresu w kierunku form otwartych i interaktywnych. Zrezygnowano z konwencjonalnych paneli dyskusyjnych na rzecz sesji inspiracyjnych, living case studies (tj. inspirujących studiów przypadków z całego świata) oraz intelektualnych bitew inspirowanych pojedynkami raperów (ang. slam battles), w ramach których ścierają się ze sobą osoby o różnych punktach widzenia[6]. Nad merytoryczną koncepcją kongresu czuwa rada programowa składająca się z przedstawicieli świata nauki, władz samorządowych i biznesu[7].

Od roku 2020 Kongres Open Eyes Economy odbywa się w formule hybrydowej, co oznacza, że jest organizowany stacjonarnie w Krakowie, a także online, aby każdy zainteresowany niezależnie od miejsca pobytu mógł wziąć udział w wydarzeniu.

Edycje

OEES 2016

Na pierwszą edycję kongresu złożyło się ok. 50 wystąpień, w których uczestniczyli prelegenci z całego świata. Byli wśród nich: prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, Danuta Hübner, Anna Palacio, Premier Włodzimierz Cimoszewicz oraz przedstawiciele największych światowych firm. Dyskusja toczyła się wokół bloków tematycznych zatytułowanych: firma-idea, miasto-idea i marka-kultura[1]. W ramach kongresu miały miejsce wydarzenia kulturalne, m.in. koncert pt. Dziady kompozytora i pianisty jazzowego Piotra „Pianohooligana” Orzechowskiego z kwartetem High Definition, koncert Wojciecha Waglewskiego z zespołem oraz koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Piotra Domagały i Kwartetu Śląskiego[8].

OEES 2017

Druga edycja kongresu odbyła się w dniach 14–15.11.2017. W Krakowie spotkało się 180 prelegentów z ponad 25 krajów. Byli wśród nich: Robert Biedroń, Elżbieta Bieńkowska, Jerzy Owsiak czy Günter Verheugen. Debatowano w blokach: firma-idea, marka-kultura, miasto-idea, człowiek – praca. Tym razem położono nacisk na rolę inicjatyw oddolnych, tworzących wyspy i archipelagi poglądów i idei oddziałujących na gospodarkę i kulturę. Blok człowiek – praca związany był z przyszłością rynku pracy oraz oczekiwaniami, jakie mają pracodawcy i pracownicy. Blok marka-kultura poświęcono sprawiedliwemu handlowi – udowodniono, że Fairtrade to już nie tylko znak umieszczany na produktach, ale międzynarodowy społeczny i ekonomiczny ruch zmieniający relacje między firmami, ich dostawcami i klientami. Tradycyjnie ważne miejsce w obradach zajął ład międzynarodowy. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się wystawy i projekcje filmowe oraz oryginalny spektakl Chopin bez fortepianu[9].

OEES 2018

Trzecia edycja kongresu odbyła się 20–21.11.2018 r. Wzięło w niej udział niemal 200 mówców oraz 2500 uczestników. Wszystko po to, aby rozmawiać o zrównoważonym rozwoju, inspirować oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. Rozważania trzeciej edycji kongresu toczyły się wokół pięciu bloków tematycznych: firma-idea, marka – kultura, miasto-idea, człowiek – praca oraz ład międzynarodowy.

Wśród mówców Open Eyes Economy Summit 3 byli m.in.: Luca Jahier, prof. Jacqueline Cramer, prof. Shalini Randeria, prof. Jacek Purchla, Adam Bodnar, David Briggs, Jennifer Morgan, prof. Zhu Wenyi, Janina Ochojska, David Černý oraz Tomáš Sedláček.

W ramach sesji specjalnej „Mała czarna wielka sprawa” wyemitowano film o łańcuchu dostaw i produkcji kawy w Rwandzie The Second Sunrise. Coffee and Rwanda w reżyserii Karola Kowalskiego wyprodukowany przez Fundację GAP.

Wśród wydarzeń towarzyszących odbyły się: koncert Mów Spokojniej – Zagajewski & Pawlik[10], spektakl Bursztynowe Drzewo[11], happening Cecylii Malik – Artysta zmienia świat[12], wystawa Przestrzeń dla sztuki. Franciszek Bunsch[13], wystawa fotografii Fantazje krakowskie Ryszarda Horowitza[14].

OEES 2019

Czwarta edycja Open Eyes Economy Summit odbyła się 18 i 19 listopada w Krakowie, zgromadziła w dawnej stolicy Polski ponad 3000 gości[15] oraz 200 mówców. Część merytoryczna kongresu składała się z czterech bloków tematycznych: FIRMA-IDEA, MARKA – KULTURA, MIASTO-IDEA, ŁAD MIĘDZYNARODOWY. Rozmowy oraz wystąpienia podczas Open Eyes Economy Summit 4 dotyczyły takich tematów jak: „Świat (bez) pracy”, „FIRMA-IDEA jako fabryka wiedzy: kompetencje gospodarki cyfrowej”, „Overtourism”, „Sprawiedliwość terytorialna w relacji miasto – wieś”, „Odpowiedzialne marki kontra misselling i konsumeryzm”, „Kultura jako sposób wyjścia z kryzysu”.

Podczas czwartej odsłony Kongresu uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in.: Alberto Acosty[16], ks. Adama Bonieckiego, prof. Jerzego Bralczyka, Nancy Githaiga, Subindu Garkhel, Szymona Hołowni[17], Thomasa Keneally’ego, prof. dr hab. Szymona Malinowskiego[18], abp Grzegorza Rysia, Magdaleny Środy czy prof. Davida Throsby’ego.

W ramach sesji inspiracyjnej „Overtourism – jak poradzić sobie z klęską obfitości?” odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Overtourism” w reżyserii Michała Materny[19]. Na przykładzie Amsterdamu przedstawia on problemy współczesnej turystyki. Producentem jest Fundacja GAP.

Wydarzeniu po raz kolejny towarzyszył Open Eyes Festival promujący projekty artystyczne, w ramach którego można było uczestniczyć w wystawie „Wiesław Dymny. Jestem ranny człowiek. Pisarz, malarz, aktor”, a także wziąć udział w wyreżyserowanym przez Krzysztofa Maternę spektaklu pt. „Dymny” poświęconym życiu i twórczości tego krakowskiego artysty[20]. Jedną z części OE Festivalu była również sesja specjalna „Artysta zmienia świat” z udziałem Maurycego Gomulickiego, towarzyszyła jej prezentacja wybranych prac artysty. Odbyły się również wystawa Ryszarda Otręby „Przestrzeń dla sztuki” i projekcja filmu „Klątwa obfitości” Ewy Ewart[21] połączona ze spotkaniem z autorką oraz Alberto Acostą.

OEES 2020

Kongres Open Eyes Economy Summit 5 został nagrodzony w dwóch konkursach: MP Power Awards, w kategorii „Kongres online” oraz Conventa Best Event Award w kategorii „Nagroda Publiczności” oraz zajął drugie miejsce w kategorii „Digital events”[22].

OEES 2021

Szósta edycja Open Eyes Economy Summit odbyła się w formule hybrydowej, w dniach 16–17 listopada 2021. Uczestnicy mogli wziąć udział w wydarzeniu w Krakowie lub przed ekranami swoich komputerów, w domowym zaciszu. W 83 panelach dyskusyjnych wzięło udział 250 prelegentów, którzy rozmawiali na temat potrzeby nawiązania dialogu międzygeneracyjnego na wielu płaszczyznach[23].

OEES on Tour

Poza jesienną krakowską edycją kongres ma także odsłonę całoroczną – Open Eyes Economy on tour. Jest to cykl mniejszych wydarzeń odbywających się w największych miastach Polski i wybranych innych miastach europejskich. Organizowane w ramach cyklu sesje, konferencje i seminaria są poświęcone m.in. gospodarce, ekonomii, edukacji, kulturze i problemom społecznymi, a sposób interpretacji tych zagadnień jest zakorzeniony w filozofii Open Eyes Economy[24].

Publikacje

Z kongresem związane jest pismo „Open Eyes Magazine” ukazujące przedsięwzięcia i organizacje oparte na wartościach bliskich OEES. Porusza zagadnienia takie jak Fairtrade, czysta energia, gig economy czy upcykling, idea lokalności w biznesie czy zrównoważony rozwój[25][26]. W ramach prac nad kongresem powstaje także seria wydawnictw książkowych – dotychczas ukazały się: Open Eyes Book[27], Open Eyes Book 2[28] i Open Eyes Book 3. Zawierają one teksty teoretyczne i naukowe analizy związane z ideami i tematyką OEES[28].

Przypisy

  1. a b Open Eyes Economy Summit, fundacjagap.pl. [dostęp 2018-05-06].
  2. Kraków gospodarzem światowego szczytu, Miasto Kraków [dostęp 2018-03-18] (pol.).
  3. a b c J. Hausner, Przedmowa, [w:] B. Biga, H. Izdebski, J. Hausner, M. Kudłacz, K. Obłój, W. Paprocki, P. Sztompka, M. Zmyślony, Open Eyes Book 2, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Kraków 2017, s. 7, ISBN 978-83-947017-5-8.
  4. M. Zmyślony, Wprowadzenie: marka jako kultura – kultura jako marka, [w:] E. Bendyk, J. Buzek, J. Hausner, M. Kudłacz, A. Daniel Rotfeld, M. Zmyślony, Open Eyes Book, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Kraków 2016, s. 11, ISBN 978-83-942293-6-8.
  5. J. Hausner, Przedmowa [do:] E. Bendyk, J. Buzek, J. Hausner, M. Kudłacz, A. Daniel Rotfeld, M. Zmyślony, Open Eyes Book, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Kraków 2016, s. 6.
  6. Open Eyes Economy Summit 2016 już niedługo w Krakowie!, Rzeczpospolita, 28 października 2016 [dostęp 2018-04-18] (pol.).
  7. Rada programowa, Open Eyes Economy Summit [dostęp 2020-04-20] (pol.).
  8. Wydarzenia 2016, Open Eyes Economy Summit [dostęp 2018-05-06] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-26].
  9. OEES 2017 Podsumowanie kongresu w serwisie YouTube
  10. Mów Spokojniej – Zagajewski & Pawlik, Open Eyes Economy Summit (pol.).
  11. Bursztynowe drzewo, Open Eyes Economy Summit (pol.).
  12. Cecylia Malik – Artysta zmienia świat, Open Eyes Economy Summit (pol.).
  13. Przestrzeń dla sztuki. Franciszek Bunsch, Open Eyes Economy Summit (pol.).
  14. Horowitz, Open Eyes Economy Summit (pol.).
  15. Redakcja, 3000 osób w pierwszy dzień kongresu Open Eyes Economy Summit 2019, Gazeta Krakowska, 20 listopada 2019 [dostęp 2020-08-04] (pol.).
  16. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2020-08-04].
  17. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2020-08-04].
  18. OEE, YouTube, 17 marca 2020.
  19. Overtourism – zagrożenie czy wyzwanie?, biznes.interia.pl [dostęp 2020-08-04] (pol.).
  20. „Dymny” Materny święci triumfy. Dwa wyprzedane spektakle i chce się więcej… [ZDJĘCIA], Kronika24.pl, 18 listopada 2019 [dostęp 2020-08-04] (pol.).
  21. Klątwa obfitości – projekcja filmu, spotkanie z Ewą Ewart i Alberto Acostą – OEES, oees.pl [dostęp 2020-08-04] (pol.).
  22. Aktualność: Open Eyes Economy Summit 2020 w gronie najlepszych wydarzeń w Europie Środkowej!? – Kongres OEES [dostęp 2022-04-12] (pol.).
  23. Poprzednie edycje – OEES, oees.pl [dostęp 2022-04-12] (pol.).
  24. Zapraszamy na Open Eyes Economy on tour 2018, oees.pl.
  25. „Open Eyes Magazine” nr 1, Kraków 2017.
  26. „Open Eyes Magazine” nr 2, Kraków 2018.
  27. Edwin Bendyk, Jerzy Buzek, Jerzy Hausner, Michał Kudłacz, Adam Daniel Rotfeld, Mateusz Zmyślony, Open Eyes Book, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Kraków 2016.
  28. a b Bartłomiej Biga, Hubert Izdebski, Jerzy Hausner, Michał Kudłacz, Krzysztof Obłój, Wojciech Paprocki, Piotr Sztompka, Mateusz Zmyślony, Open Eyes Book 2, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Kraków 2017.