Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika

Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika
Операция «Ы» и другие приключения Шурика
ilustracja
Gatunek

komedia slapstickowa

Rok produkcji

1965

Data premiery

16 sierpnia 1965

Kraj produkcji

ZSRR

Język

rosyjski

Czas trwania

96 min

Reżyseria

Leonid Gajdaj

Scenariusz

Moris Słobodskoj
Leonid Gajdaj
Jakow Kostiukowski

Główne role

Aleksandr Diemjanienko
Natalja Sielezniowa
Jurij Nikulin

Muzyka

Aleksandr Zacepin

Zdjęcia

Konstantin Browin

Scenografia

Artur Berger

Montaż

Walentina Jankowska

Produkcja

Goskino

Dystrybucja

Mosfilm

Operacja „Y”, czyli przypadki Szurika (tyt. oryg. Операция «Ы» и другие приключения Шурика, Operacija "Y" i drugije prikliuczenija Szurika) – radziecka komedia slapstickowa z 1965 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja.

Film składa się z trzech samodzielnych opowieści, których głównym bohaterem jest student Szurik. Akcja filmu rozgrywa się w Moskwie i Zareczensku. Film Operacja "Y", czyli przypadki Szurika okazał się liderem sowieckiej dystrybucji filmu w 1965 roku[1].

Fabuła

W opowieści „Pomocnik” (Напарник) Szurik w miejskim autobusie bierze udział w awanturze z chuliganem Fiedią, który nie chce ustąpić miejsca ciężarnej kobiecie. Fiedia zostaje ukarany przez milicję na karę maksymalną 15 dób aresztowania administracyjnego; aresztanci codziennie są kierowani na roboty przymusowe. Fiedia trafia na budowę, gdzie kierownik przydziela Fiedię do pomocy Szurikowi, który tam dorabia. W czasie przerwy obiadowej dochodzi do konfliktu między Szurikiem a Fiedią, który zaczyna pogoń za Szurikiem po budowie. Sprytniejszy Szurik ośmiesza ciężkiego i niezdarnego Fiedię, używając do jego obezwładnienia dostępnych na budowie materiałów; na końcu Szurik chłoszcze rózgami Fiedię. Następnego dnia Fiedia wyraża gotowość do każdej ciężkiej i brudnej pracy, byle tylko nie trafić z powrotem na budowę. Fiedia mdleje, kiedy dowiaduje się, że ma przed sobą jeszcze 14 dni pracy z Szurikiem.

Akcja opowieści „Obsesja” (Наваждение, dosłownie „Ułuda”) rozgrywa się w Moskwie, w czasie letniej sesji egzaminacyjnej. Szurik desperacko poszukuje notatek z egzaminów i dostrzega je u jadącej wraz z koleżanką tramwajem studentki Lidy. Oboje są całkowicie zaaferowani czytaniem notatek. Lida, przekonana, że towarzyszy jej koleżanka, przychodzi wraz z Szurikiem do swojego mieszkania, gdzie uczą się, jedzą i przygotowują do egzaminu, nadal się nie zauważając. Po zdaniu egzaminów Szurik poznaję Lidę poprzez swojego kolegę. Zachwycony dziewczyną udaje się razem z nią do mieszkania, które wydaje mu się dziwnie znajome, co Lida i Szurik próbują wytłumaczyć zdolnościami telepatycznymi.

W opowieści „Operacja Y” (Операция „Ы“) dyrektor magazynu chce ukryć swoje malwersacje i wynajmuje trzech opryszków (Kiep, Tchórz, Bywalec), aby dokonali włamania i wyrządzili jak najwięcej zniszczeń w magazynie by upozorować kradzież brakujących towarów. Mają jeszcze za zadanie obezwładnić starą strażniczkę, pilnującą magazynu. Jednak w tym dniu strażniczka, która wynajmuje pokój Szurikowi, prosi go, aby ją zastąpił. Rabusiom nie udaje się uśpić Szurika chusteczką nasączoną chloroformem i zaczyna się regularna bitwa pomiędzy Szurikiem a trzema napastnikami, przy użyciu dostępnych przedmiotów, w tym instrumentów muzycznych. Po pokonaniu rabusiów Szurik przypadkiem korzysta z chusteczki z chloroformem. Przybyła na miejsce strażniczka zastaje rabusiów śpiących razem z Szurikiem.

Nagrody

Jedna z części filmu pt. Obsesja (Наваждение), zaprezentowana jako dzieło samodzielne, została wyróżniona w 1965 na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie nagrodą Srebrnego Smoka Wawelskiego[2] za wysoki poziom pracy reżysera i aktorów, którzy w komediowej formie ukazują fragment z życia współczesnej studenckiej młodzieży[3].

Obsada

  • Aleksandr Diemjanienko – Szurik
  • Aleksiej Smirnow – Fiedia (część „Pomocnik”)
    • nabywca na bazarze (część „Operacja Y”)
  • Władimir Basow – milicjant (część „Pomocnik”)
  • Emmanuil Gieller – pasażer (część „Pomocnik”)
  • Rina Zielona – sąsiadka Szurika w autobusie (część „Pomocnik”)
  • Wiktor Uralski – robotnik na budowie (część „Pomocnik”)
  • Michaił Pugowkin – dyrektor budowy (część „Pomocnik”)
  • Walentina Bierezucka – dziewczyna w ciąży (część „Pomocnik”)
  • Natalja Sielezniowa – Lida (część „Obsesja”)
  • Swietłana Agiejewa – babcia-świadek (część „Pomocnik”)
  • Władimir Rautbart – profesor (część „Obsesja”)
  • Wiktor Pawłow – Dub (część „Obsesja”)
  • Walerij Nosik – student (część „Obsesja”)
  • Gieorgij Gieorgiu – sąsiad z obwiązaną szyją (część „Obsesja”)
  • Jurij Nikulin – Kiep (część „Operacja Y”)
  • Gieorgij Wicyn – Tchórz (część „Operacja Y”)
  • Jewgienij Morgunow – Bywalec (część „Operacja Y”)
  • Tatiana Gradowa – strażniczka (część „Operacja Y”)
  • Władimir Władisławski – dyrektor bazy (część „Operacja Y”)

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Arkhangelskoye Vadim Zadorozhnys Vehicle Museum S-3A IMG 9619 2150.jpg
Autor: Alexxx1979, Licencja: CC BY-SA 4.0
Arkhangelskoye. Vadim Zadorozhny’s Vehicle Museum. S-3A