Operacja Collar (rajd)

Operacja Collar
II wojna światowa, front zachodni, kampania francuska
ilustracja
Czas

24 czerwca 1940

Miejsce

okolice Boulogne

Terytorium

Francja

Przyczyna

ofensywa niemiecka we Francji

Wynik

militarnie bez znaczenia,
brytyjski sukces propagandowy

Strony konfliktu
 III Rzesza Wielka Brytania
Dowódcy
nieznanyRonnie Todd
Siły
nieznane115 ludzi,
4 łodzie motorowe
Straty
2 zabitych1 ranny
brak współrzędnych

Operacja Collarbrytyjski rajd przeprowadzony w nocy 24 czerwca 1940 roku na znajdującym się pod niemiecką okupacją francuskim wybrzeżu w okolicach Boulogne. Był pierwszą akcją bojową w historii oddziałów Commando.

Podłoże

Akcja została przeprowadzona zaledwie 2 dni po podpisaniu francusko–niemieckiego zawieszenia broni i miała przede wszystkim podnieść morale brytyjskiego wojska oraz społeczeństwa. Z militarnego punktu widzenia jej celem było wypróbowanie nowo powstałych oddziałów komandosów, pochwycenie jeńców oraz dokonanie rozpoznania.

Do przeprowadzenia rajdu wyznaczono 115 ochotników z 11 Niezależnej Kompanii pod dowództwem mjr. Ronnie'ego Todda. Zostali oni podzieleni na 4 grupy, każdej wyznaczono osobny cel w okolicach Boulogne. Towarzyszyć miał im w roli obserwatora płk Dudley Clarke − pomysłodawca i twórca oddziałów Commando. Środkami transportu były dostarczone przez Royal Air Force cztery małe łodzie ratownicze.

Przebieg

Pierwsza grupa spenetrowała wybrzeże koło Hardelot, jednak nie odnalazła Niemców i powróciła na łódź. Druga miała wylądować w Berck, ale natknęła się tam na silnie strzeżone kotwicowisko wodnosamolotów i odpłynęła. Trzecia zaatakowała budynek w Le Touquet, który według danych wywiadu miał być wykorzystywany przez lokalny garnizon jako koszary. W rzeczywistości był on salą taneczną i okazał się opuszczony. Wycofując się komandosi zabili dwóch wartowników. Ich ciała były wleczone za łodzią i zostały zgubione podczas drogi powrotnej. Czwarta grupa przypadkowo niemal wpłynęła do portu w Boulogne. Ostatecznie wylądowała w Stella-Plage, gdzie natknęła się na niemiecki patrol. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której Brytyjczycy zostali zmuszeni do wycofania się na łódź. Jedyną ofiarą potyczki był Clarke, który został postrzelony w ucho.

Rano 25 czerwca wszystkie cztery grupy bezpiecznie powróciły do Anglii. Żadna nie wypełniła powierzonych im zadań, lecz brytyjska propaganda nagłośniła akcję i określiła ją jako sukces.

Zobacz też

Bibliografia

  • Mike Chappell: Army Commandos 1940-1945. Londyn: Osprey, 1996, s. 5. ISBN 1-85532-579-9.
  • Ian Westwell, Simon Dunstan: Oddziały specjalne aliantów. Warszawa: Bellona, 2010, s. 11. ISBN 978-83-11-11707-5.

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Pas-de-Calais-Position.svg
Autor: Marmelad, Licencja: CC BY-SA 2.5
Autogenerated image to indicate departement given by filename.