Operacja Moked

Operacja Moked
wojna sześciodniowa
Ilustracja
Samolot Super Mystère (muzeum Chacerim w Izraelu)
Czas

5 czerwca 1967

Miejsce

Delta Nilu

Terytorium

Egipt

Wynik

zwycięstwo Izraela

Strony konfliktu
 IzraelZjednoczona Republika Arabska Egipt
Dowódcy
Mordechaj Hod
Mosze Dajan
Mohammed Sidqi Mahmoud (dowódca egipskich sił powietrznych)
Siły
183 samolotynieznane
Straty
10 samolotów293 samoloty
brak współrzędnych

Operacja Moked (hebrajski: מבצע מוקד Miwca Moked, operacja „Skupienie”) – zakończona pełnym sukcesem izraelska operacja lotnicza w trakcie wojny sześciodniowej mająca na celu zniszczenie sił lotniczych Egiptu.

5 czerwca po godzinie 7 rano z lotnisk w Izraelu wystartowały 183 samoloty Sił Powietrznych Izraela, które skierowały się na zachód w kierunku Morza Śródziemnego. Po kilkunastominutowym locie na wysokości 18 metrów nad taflą morza i w całkowitej ciszy radiowej, armada izraelska skręciła na południe w kierunku egipskich baz lotniczych w rejonie Delty Nilu. Egipski system obrony powietrznej nie zadziałał gdyż większość radarów skierowana była na wschód, podczas gdy samoloty izraelskie nadlatywały z północy. W niewielkiej odległości od celów samoloty izraelskie wzniosły się na wysokość 2750 metrów, po czym podzielone na formacje w szyku czwórkowym uderzały w wyznaczone lotniska wojskowe na terenie Egiptu.

Atak rozpoczął się od zrzucania bomb przeciwbetonowych Durandal, po czym następowały ataki na egipskie myśliwce i bombowce znajdujące się na terenie lotniska. W przeciągu 20 minut każda z baz egipskich została zaatakowana trzykrotnie. Celem lotnictwa izraelskiego stały się samoloty bombowe Tu-16, myśliwce MiG-21, myśliwce ponaddźwiękowe, samoloty transportowe oraz śmigłowce. Nalotów dokonywano z małej wysokości, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo trafienia. Do godziny 9 czasu egipskiego w wyniku dwóch 80-minutowych fal nalotów zniszczono całkowicie dwie bazy w Egipcie oraz dwie na Synaju.

Izraelczycy zniszczyli wówczas 293 samoloty przeciwnika: 30 samolotów bombowych dalekiego zasięgu Tu-16, 27 samolotów bombowych średniego zasięgu Ił-28, 12 samolotów myśliwsko-bombowych Su-7, 90 MiG-ów 21, 20 MiG-ów 19, 75 MiG-ów 17, i ponad 30 samolotów transportowych i śmigłowców. Straty izraelskie wyniosły 10 maszyn: trzy Super Mystère’y, dwa Mystère’y, cztery Ouragany i jeden Fouga Magister. Sześć maszyn zostało poważnie uszkodzonych. Zginęło sześciu pilotów. W wyniku zakończonej sukcesem operacji Moked, dowództwo Izraela mogło wydać decyzję do podjęcia działań lądowych na Synaju. Po tym jak egipskie siły lotnicze zostały unicestwione, rozpoczęły się naloty na Jordanię, Syrię i Irak. W ciągu 30 minut zniszczono całe lotnictwo Jordanii (28 maszyn), Syryjczycy utracili dwie trzecie floty powietrznej (57 maszyn), w Iraku zniszczono natomiast 10 maszyn. Pozostałe uciekły w głąb kraju. Do zmierzchu 6 czerwca Izraelczycy zniszczyli 416 arabskich samolotów bojowych, tracąc 26 maszyn. Operacja „Moked” zakończyła się całkowitym sukcesem i zapewniła wsparcie Siłom Obronnym Izraela w walkach na Synaju.

Bibliografia

  • Simon Dunstan: Wojna sześciodniowa 1967, AmerCom Poznań 2010.

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Syria.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Super Mystere Hatzerim 2901101.jpg
Autor: Oren Rozen, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dassault Super Mystere at the Israeli Air Force Museum in Hatzerim