Order Świętego Stefana (Toskania)

Order Świętego Stefana

Awers komandorii orderu
Awers
Awers insygniów wielkiej wstęgi w 1893
Awers
Awers gwiazdy orderowej w 1820
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1561 – zakon rycerski
1817 – order państwowy
1859 – order domowy

Symbol zakonu św. Stefana

Order Świętego Stefana Papieża i Męczennika (it.: Ordine di Santo Stefano Papa e Martire) – zakon rycerski, a następnie odznaczenie toskańskie, założone przez księcia Kosmę Medyceusza z Florencji w 1561 roku. Patronem jego był św. Stefan, papież i męczennik, w święto którego wojska medycejskie pokonały Francuzów pod Marciano w 1554 roku. Obecnie order domowy linii toskańskiej Habsburgów Lotaryńskich.

Dawna siedziba Zakonu w Pizie
Flaga galer Zakonu św. Stefana, 1562-koniec XVIII wieku.

Historia

Zakon ten był początkowo zakonem morskim, miał bronić Włoch od muzułmańskich i pirackich ataków od strony morza oraz uwalniać siłą chrześcijańskich jeńców z niewoli tureckiej. Opierał się na regule benedyktyńskiej, przyznanej przez papieża Piusa V w tym samym roku, w którym powstał. Wielkim mistrzem został sam założyciel, a prawo do noszenia tego tytułu mieli wyłącznie jego potomkowie. Główna siedziba tego zgromadzenia mieściła się w Pizie, a jego bazą było portowe miasto Livorno. Do zakonu przyjmowani byli tylko szlachcice, którzy przez 3 lata pobytu w klasztorze doskonalili się w sztuce wojennej.

Zakon brał udział w licznych akcjach militarnych. W 1565 roku jego rycerze weszli w skład odsieczy dla joannitów, broniących się na Malcie. W bitwie pod Lepanto uczestniczyło 12 okrętów zakonu, przyczyniając się w znacznym stopniu do rozbicia tureckiej armady. W XVI i XVII wieku okręty te wielokrotnie atakowały wybrzeże i porty tureckie. Szczyt potęgi zakon osiągnął na początku XVII wieku, gdy do jednej bitwy był w stanie wystawić nawet 45 statków.

Pod koniec XVIII wieku Leopold II Habsburg przekształcił zakon w instytucję zajmującą się kształceniem toskańskiej szlachty. Kryzys zakonu nastąpił w okresie napoleońskim, kiedy to został czasowo zlikwidowany.

Klasy orderu i sposoby jego noszenia: kawaler, komandor, wielka wstęga

Przywrócony został w 1817 jako odznaczenie państwowe Wielkiego Księstwa Toskanii przez Ferdynanda III Habsburga i podzielony na trzy klasy (wielka wstęga, komandor, kawaler) oraz zastrzeżeniem wyłącznie dla katolickiej szlachty. Wstążka orderowa jest w kolorze pąsowym.

Po przyłączeniu Toskanii do Królestwa Włoch, w 1859 roku formalnie go rozwiązano jako odznaczenie państwowe, jednak przetrwał on do dnia dzisiejszego jako order domowy. Obecnie nie zajmuje się żadną działalnością militarną i zrzesza ok. 80 odznaczonych. Wielkim mistrzem jest aks. Zygmunt Toskański, od 1993 roku tytularny w.ks. Toskanii, ur. 1966.

Odznaczeni

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Orde van Sint Stefanus Toscane.jpg
Jewel and star of the Order of Saint Stephanis. Tuscany 1554
Cr Stefanus Paus en Martelaar aan lint.jpg
(c) Domenico Serlupi z włoskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Croce di cav. di giust. dell'Ordine di S. Stefano P. e M. autore della foto: Domenico Serlupi
Cross of saint stephen.svg
The emblem of the Military Naval Order of Saint Stephen founded by Cosimo I de' Medici in 1561.
Divisa.Ord.S.StefanoPapaMartire.png
Autor: LuigiXIV, Licencja: CC BY-SA 3.0
Modo di indossare le decorazioni dell'Ordine di Santo Stefano Papa e Martire (Granducato di Toscana)
Pisa.Palazzo dei Cavalieri01.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to JoJan (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Palazzo dei Cavalieri ; Pisa, Italy

Own photo - photo taken by Georges Jansoone on 10 October 2005
TOSC Order of Santo Stefano BAR.svg
Autor: Mimich, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of Saint Stephen pope and martyr
Star of the Order of Saint Stephen (Tuscany).jpg
Gwiazda Orderu Świętego Stefana (Toskania)
Galere di Santo Stefano.svg
Autor: Arturolorioli, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of the Galleys of the Order of Saint Stephen (Tuscany), in use 1562-end of XVIII century. See ììG.C.Bescapè - M. Del Piazzo "Insegne e Simboli" - Ministero per i Beni Culturali e Ambientali - Roma 1983, page 380