Order Korony Jugosłowiańskiej

Order Korony Jugosłowiańskiej
Orden Jugoslovenske krune
Орден Југословенске круне
Awers
Awers V Klasy
Baretka
Baretka
Ustanowiono

3 kwietnia 1930

Powyżej

Order Orła Białego

Poniżej

Order Świętego Sawy

Order Korony Jugosłowiańskiej (serb.-chorw. Orden Jugoslovenske krune, serb. Орден Југословенске круне) – odznaczenie Królestwa Jugosławii nadawane w latach 1930–1945, później order domowy wygnanej królewskiej dynastii Karadziordziewiców.

Historia

Order został ustanowiony 5 kwietnia 1930 r. przez króla Jugosławii Aleksandra I w związku ze zmianą nazwy państwa z Królestwo SHS na „Królestwo Jugosławii” (1929). Nadawany był i obywatelom jugosłowiańskim i cudzoziemcom za wybitne zasługi dla tronu, narodu i jedności narodowej. Kategorii wojskowej nie posiadał.

Order Korony został zorganizowany według znanego schematu Legii Honorowej i otrzymał pięć klas:

  • I klasa – Krzyż Wielki (Велики крст)
  • II klasa – Wielki Oficer (Велики официр)
  • III klasa – Komandor (Командир)
  • IV klasa – Oficer (Официр)
  • V klasa – Kawaler (Кавалир)

Wygląd

Insygnia orderu to oznaka i gwiazda I. i II. klasy. Oznaka to w zasadniczej formie pokryty białą emalią krzyż grecki, którego ramiona są stylizowane w kształcie płatków kwietnych, po cztery płatki na każdym ramieniu. Na awersie medalion środkowy oznaki, otoczony złotym obramowaniem, nosi wysadzaną drobnymi kamieniami szlachetnymi koronę królewską, na rewersie datę ustanowienia odznaczenia – 1930. Między ramionami krzyża umieszczony jest emaliowany na zielono wieniec laurowy. Zawieszką jest – mimo że Jugosławia była monarchią – zielony wieniec laurowy. Gwiazda I klasy jest złota, w kształcie zbliżonym do rombu i nosi na sobie oznakę orderu. Gwiazda II klasy posiada ten sam kształt, ale promienie jej są na przemian złote i srebrne. Order noszony był na ciemnoniebieskiej wstędze i nie posiadał łańcucha.

Order dynastyczny

Po roku 1945 Order Korony Jugosłowiańskiej stał się orderem domowym wygnanej dynastii Karadziordziewiciów. Obecny pretendent do tronu Serbii, królewicz Aleksander Karadziordziewić jest jego Wielkim Mistrzem.

Odznaczeni

Kolejność starszeństwa odznaczeń Jugosławii 1930-1945

Bibliografia

  • Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978
  • Vacláv Mêřička, Orden und Auszeichnungen, Praha 1969

Media użyte na tej stronie

The Order of the White Eagle.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY 3.0
Order Orła Białego – szkic
Ridder in de Orde van de Joegoslavische Kroon.jpg
Autor: Robert Prummel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Knight of the Order of the Yugoslav Crown