Ordynariat Polowy Australii

Ordynariat Polowy Australii
Catholic Military Ordinariate of Australia
Państwo

 Australia

Terytorium

 Australijskie Terytorium Stołeczne

Siedziba

Canberra
30 White Crescent, P.O. Box 63, Campbell, A.C.T. 2612, Australia

Data powołania

1969

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Metropolia

podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej

Biskup diecezjalny

sede vacante

Biskup senior

Max Davis

Dane statystyczne (2004)
Liczba kapłanów

23

Położenie na mapie Australijskiego Terytorium Stołecznego
Położenie na mapie Australii
Ziemia35°17′47,0″S 149°10′05,0″E/-35,296389 149,168056
Strona internetowa

Ordynariat Polowy Australii (nazwa oficjalna: Katolicka Diecezja Australijskich Sił Zbrojnych) – rzymskokatolicki ordynariat polowy, zapewniający duszpasterstwo dla personelu australijskich sił zbrojnych. Instytucja biskupa sił zbrojnych powstała w australijskim Kościele w 1912 roku, jednak przez wiele lat była to jedynie dodatkowa funkcja ordynariusza jednej z diecezji: w latach 1912-63 arcybiskupa Melbourne, a następnie od 1963 do 1969 biskupa Wollongong. W 1969 ordynariat polowy Australii stał się odrębną jednostką administracyjną, początkowo w randze wikariatu apostolskiego. Jego biskup był jednocześnie biskupem pomocniczym Canberry. W 1985 ordynariat został zrównany statusem z diecezjami. Od tego czasu na jego czele stoi biskup w randze ordynariusza, nie łączący tego stanowiska z żadnym innym. Zwyczajowo ordynariusz polowy jest dwugwiazdkowym generałem.

Inaczej niż np. w Polsce, australijski ordynariat polowy nie posiada własnej katedry polowej ani nie prowadzi ogólnodostępnych kościołów parafialnych. Kapłanów ordynariatu można spotkać wyłącznie w charakterze kapelanów w obiektach australijskich sił zbrojnych, w szczególności w 30 głównych bazach wojskowych na terenie całej Australii oraz na misjach zagranicznych realizowanych przez australijskie wojsko. Nabożeństwa odprawiane są w kaplicach polowych, często mających charakter ekumeniczny, równolegle używanych przez wiernych innych wyznań.

Poza stosunkowo nieliczną grupą księży pracujących w pełnym wymiarze czasu na rzecz ordynariatu, w Australii funkcjonują również tzw. kapelani - rezerwiści, którzy służą pomocą duszpasterską osobom pozostającym w rezerwie sił zbrojnych, a w razie potrzeby wspierają również czynnych kapelanów[1]. Na co dzień pracują jednak w normalnych parafiach i podlegają władzom odpowiedniej diecezji.

Przypisy

  1. Chaplaincies - Australian Army [dostęp 2010-06-13]

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Locator map Australian Capital Territory.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0

Map of the Australian Capital Territory showing major features

Original file history: (del) (cur) 22:31, 20 October 2004 . . Martyman (Talk | contribs) . . 600×908 (52,895 bytes) (Mount Ainslie, Canberra, Australia Locality Map - created by Martin Conway and released under the GFDL