Organy Wurlitzera

Organy Wurlitzera miały charakterystyczną tabliczkę z numerem seryjnym oraz logiem producenta na górze stołu do gry

Organy Wurlitzera – piszczałkowe organy kinowe produkcji Rudolph Wurlitzer Company w latach 1911-1943. Wurlitzer przyczynił się do popularyzacji tego instrumentu. W 1911 Rudolph Wurlitzer zatrudnił Roberta Hope-Jonesa który udoskonalił trakturę elektryczną oraz stworzył organy z barwą głosów przystosowaną do gry muzyki rozrywkowej[1]. Organy Wurlitzera były też nazywane "Robert-Hopes Jones Unit Orchestra" ponieważ imitowały one całą orkiestrę.

W Polsce znajduje się jeden egzemplarz[2]. Aktualnie organy są w stanie ponownego doprowadzania do użyteczności – podczas II wojny światowej organy znajdujące się w kinie Roma zostały zdewastowane i rozproszone w wiele miejsc. Działalność Andrzeja i Marii Szypowskich doprowadziła do odnalezienia wszystkich fragmentów instrumentu, dzięki czemu stoi on teraz w warszawskim muzeum techniki – renowacja instrumentu jest w toku[3].

Największe organy Wurlitzera znajdują się obecnie w Radio City Music Hall (New York, USA). Instrument powstał w 1932 roku posiada 58 głosów (4178 piszczałek) oraz cztery manuały[4].

Wurlitzer 4/16 w kinie Gaumont State (Londyn, Anglia)

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Gaumont State Cinema Wurlitzer theatre organ console - Gaumont State Cinema Kilburn 2013-09-21 11.52.04 (by Nathan).jpg
Autor: Nathan from London, United Kingdom, Licencja: CC BY-SA 2.0

Wurlitzer Organ at Gaumont State Cinema, Kilburn, London

Largest functioning Wurlitzer in a British cinema Four-manuals[1]

References

  1. Juliette Soester, Willesden Local History Society (2000-09). The Gaumont State Cinema. Brent Heritage. Retrieved on 2007-11-10.