Ormuz (cieśnina)

Cieśnina Ormuz – zdjęcie satelitarne
Mapa polityczna
Cieśnina Ormuz – lokalizacja

Ormuz (pers. ‏تنگه هرمز‎ Tange-ye Hormoz, arab. ‏مضيق هرمز‎ Madik Hurmuz) – cieśnina Morza Arabskiego, pomiędzy Zatoką Perską od zachodu, a Zatoką Omańską od wschodu. Północne wybrzeże należy do Iranu, południowe zaś do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Muhafazatu Masandam, enklawy Omanu.

Cieśnina w najwęższym miejscu ma 54 km (29 Mm) szerokości[1]. Głębokość maksymalna sięga 220 m, minimalna w torze wodnym – 10 m. Jest to jedyny szlak morski pozwalający na transport ropy naftowej z Zatoki Perskiej. Przepływa nim średnio 15 tankowców dziennie, przewożąc 16,5–17 milionów baryłek ropy, co stanowi 40% transportu drogą morską i 20% całego przewozu ropy na świecie[2]. Z tego względu cieśnina ma ogromne znaczenie strategiczne.

W cieśninie znajdują się liczne wyspy, z których największymi są Gheszm i Ormuz, należące do Iranu. Występują też rafy koralowe. Pod dnem znajdują się złoża gazu ziemnego.

Nawigacja

Ruch w cieśninie Ormuz opiera się na standardowych przepisach ujętych w Konwencji Prawa Morza ONZ. Wyznaczony tor wodny ma 6 Mm (ok. 10 km) szerokości i jest podzielony na trzy pasy po 2 Mm. Dwa skrajne przeznaczone są do nawigacji w przeciwne strony, zaś środkowy służy separacji ruchu. Statki pokonujące cieśninę poruszają się po morzu terytorialnym Iranu i Omanu na podstawie prawa przejścia tranzytowego. W świetle prawa międzynarodowego przejście tranzytowe nie może być zawieszone dla żeglugi państw neutralnych (handlowej i wojennej) nawet w przypadku wojny, w której uczestniczy państwo położone nad cieśniną[3].

Ważniejsze wydarzenia

Bitwa morska między Iranem a USA

Iran podczas wojny z Irakiem usiłował zablokować ruch tankowców w cieśninie. 14 kwietnia 1988 amerykańska fregata rakietowa USS „Samuel B. Roberts” wpłynęła na irańską minę, co spowodowało ciężkie uszkodzenia i niemalże zatonięcie okrętu. W odpowiedzi amerykańska marynarka zaatakowała irańskie jednostki wojskowe i instalacje w pobliżu (operacja Praying Mantis), zatapiając korwetę IS Sahand i kilka mniejszych jednostek oraz ciężko uszkadzając dwie platformy wiertnicze[4][5].

Katastrofa lotu Iran Air 655

3 lipca 1988 amerykański okręt USS „Vincennes” zestrzelił irański samolot pasażerski z 290 osobami na pokładzie. Wszyscy zginęli.

Kolizja USS Newport News i tankowca Mogamigawa

8 stycznia 2007 amerykański okręt podwodny typu Los Angeles USS „Newport News” (SSN-750) został wyciągnięty z zanurzenia przez zawirowania wywołane przez przepływający nad nim japoński tankowiec „Mogamigawa”, po czym doszło do zderzenia jednostek. Uszkodzenia po obu stronach okazały się niewielkie[6].

Konflikt Iran – USA

Na przełomie lat 2007 i 2008 amerykańska marynarka kilkukrotnie donosiła o „prześladowaniu” i „prowokowaniu” ich jednostek przez irańskie łodzie patrolowe[7].

29 czerwca 2008 Ali Mohammed Dżafari, przywódca irańskich Strażników Rewolucji, oświadczył że w razie agresji amerykańskiej lub izraelskiej, Iran użyje wszelkich środków walki, w tym także blokady cieśniny Ormuz by gwałtownym wzrostem cen ropy osłabić przeciwników. Odpowiedzią USA było zapewnienie wiceadmirała Kevina Cosgriffa, że amerykańska marynarka nie pozwoli by „40% światowej ropy stało się zakładnikiem jednego państwa”[8]. W styczniu 2012 brytyjski niszczyciel przeciwlotniczy HMS „Daring”, najnowocześniejszy i jeden z najpotężniejszych okrętów brytyjskiej marynarki, wyruszył z portu macierzystego w Portsmouth na swoją pierwszą poważną misję. Jego obecność w rejonie Zatoki Perskiej ma ostudzić wojownicze zapędy Iranu[9].


Przypisy

  1. Strait of Hormuz (ang.). The Encyclopedia of Earth.
  2. World Oil Transport Chokepoints: Strait of Hormuz (ang.). Energy Information Administration, USA. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-29)].
  3. D.R. Bugajski, Prawa żeglugowe okrętu w świetle prawa międzynarodowego, Warszawa: Scholar, 2009, s. 221–224.
  4. Operation Praying Mantis Blows a Hole in Iranian Navy (ang.). Navy League of the United States.
  5. No higher honor: Photos: Operation Praying Mantis (ang.).
  6. Navy says speed of tanker sucked submarine up to surface (ang.). [dostęp 2009-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-16)].
  7. A game of chicken in the Persian Gulf (ang.). [dostęp 2009-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-14)].
  8. U.S. Navy Commander Warns Iran: Don't Try Closing Gulf Oil Passageway (ang.). FOX News.
  9. Potężny okręt wojenny płynie w kierunku Iranu. [dostęp 2012-01-12].


Media użyte na tej stronie

Arabian Sea map.png
Autor: NormanEinstein, Ras67, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A map showing the location of the Arabian Sea in the Indian Ocean. Created by NormanEinstein, July 19, 2005.
Locatie Straat van Hormuz.PNG
Localización del Estrecho de Ormuz.
Straße von Hormuz.jpg
The Strait of Hormuz.