Ornitomimy

Ornitomimy
Ornithomimidae
Ilustracja
dromicejomim
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwozwierzęta
Typstrunowce
Podtypkręgowce
Gromadazauropsydy
Podgromadadiapsydy
Nadrząddinozaury
Rząddinozaury gadziomiedniczne
Podrządteropody
Infrarządtetanury
(bez rangi)celurozaury
Nadrodzinaornitomimozaury
Rodzinaornitomimy

Ornitomimy (Ornithomimidae) – rodzina mięsożernych dinozaurów z grupy celurozaurów.

Nazwa

Ornithomimidae po łacinie znaczy tyle co "ptasiopodobne"

Opis

Ornitomimy to dinozaury które w wyniku ewolucji upodobniły się do ptaków a zwłaszcza do strusi. Miały cienką, długą szyję, która zakończona była długą głową z bezzębnym, ptasim dziobem i dużymi oczami. Także mózgi były względnie duże. Prawdopodobne jest, że niektóre ornitomimy miały przeciwstawne kciuki u rąk, dzięki którym mogły manipulować pokarmem. Pazury miały słabo wygięte, długie i ostre. Posiadały także długie mocne nogi zakończone trójpalczastymi stopami, które umożliwiały im bardzo szybki bieg.

Pochodzenie

Bezsporni przedstawiciele tej grupy pojawiają się dopiero we wczesnej kredzie lecz nie znamy dokładnie od jakich zwierząt pochodzą. Ich przypuszczalnym przodkiem może być późnojurajski teropod, który występował w Afryce, zwany Elaphrosaurus. Za najstarszego przedstawiciela tej rodziny uważa się dinozaura noszącego miano Harpymimus z Mongolii. Ich najbliższymi kuzynami są tyranozaury i zdaniem niektórych badaczy troodony o czym świadczy budowa ich mózgoczaszki, kręgów i stóp.

Relacje z troodonami

Rodzina Troodontidae zostało zdefiniowana w 1969 i umieszczona w kladzie Deinonychosauria razem z dromeozaurami. Jednak Holtz w 1994 na podstawie kilku cech (między innymi kształtu puszki mózgowej i dużego otworu w szczęce górnej) uznał, że naprawdę są one spokrewnione z ornitomimami. Dla ornitomimów i troodonów utworzył wspólny klad, który nazwał Bullatosauria. Jednak odkrycie prymitywnych troodonów takich jak Mei czy Sinovenator, które wykazują wiele cech wspólnych z dromeozaurami i prymitywnymi ptakami pokazuje, że troodonom bliżej jednak do ptaków niż ornitomimów. Wiele badaczy neguje zasadność kladu Bullatosauria. Jednak cechy miednicy pokazują, że troodony są mniej zaawansowane niż dromeozaury.

Występowanie

Ornitomimy żyły w okresie późnej kredy na terenach dzisiejszej Azji i Ameryki Północnej. Długość ciała to ok. 3-6 m.

Pożywienie

Dinozaury te prawdopodobnie pożerały niewielkie zwierzęta takie jak: jaszczurki, owady, żaby, małe ssaki. Możliwe też, że uzupełniały jadłospis owocami i nasionami.

Rodzaje ornitomimów

Bibliografia

  • Zděnek V. Špinar, Philip J. Currie, Jan Sovak, Wielkie Dinozaury: dzieje ewolucji gigantów, Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1994, ​ISBN 83-85558-18-7

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Spinosaurus BW2.png
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Spinosaurus aegyptiacus, a spinosaurid from the Middle Cretaceous of Egypt
Dromiceiomimus BW.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5