Orontes

Orontes
Asi
Ilustracja
Noria na Orontesie w mieście Hama
Kontynent

Azja

Państwo

 Liban
 Syria
 Turcja

Rzeka
Długość540 km
Źródło
Miejscegóry Liban
Współrzędne

34°11′49″N 36°21′09″E/34,196944 36,352500

Ujście
Recypient

Morze Śródziemne

MiejsceMorze Śródziemne
Współrzędne

36°02′43″N 35°57′49″E/36,045278 35,963611

Szlak
RiverIcon-Spring.svgLiban
RiverIcon-City.svgHama
RiverIcon-City.svgAntiochia
RiverIcon-estuary.svg0Morze Śródziemne
Samandağ
Położenie na mapie Syrii
Mapa konturowa Syrii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Orontes (arab. ‏العاصي‎, tur. Asi, stgr. Ὀρόντης, Oróntēs) – rzeka przepływająca przez Liban, Syrię i Turcję. Długość – 540 km (niektóre źródła podają 400 km). Najważniejsze dopływy – Kara Su i Odi Meidani. Nad Orontesem leżą między innymi Hims, Hama i Antiochia Syryjska, a u ujścia – portowe miasto Samandağ. Rzeka nie jest żeglowna ani spławna.

Dolina Orontesu od starożytności stanowi korytarz komunikacyjny między Azją Mniejszą a Egiptem. Rzeka wypływa w górach Liban, w dolinie Bekaa, niedaleko Baalbeku i płynie na północ doliną między górami Liban i Antyliban. W początkowym biegu stanowi granicę między Syrią a Libanem. Na odcinku syryjskim wody Orontesu są intensywnie wykorzystywane do nawadniania. Niedaleko Himsu rzeka tworzy sztuczne jezioro Kattina, istniejące od starożytności. W Hamie od starożytności działają norie – olbrzymie (do 20 m średnicy) drewniane koła, napędzane przez prąd rzeki, które czerpią wodę do akweduktów doprowadzających ją na pola. Za Hamą Orontes przepływa przez żyzną dolinę al-Ghab, stanowiącą niegdyś moczary. Biegnąc na północ rzeka napotyka barierę wzgórz Dżisr al-Hadid, przed którą zatacza obszerny łuk na zachód, przecina obecną granicę syryjsko-turecką i wkracza na równinę Antiochii. Rzeka opływa dzisiejszą Antiochię od północy, gdzie przyjmuje dopływy Afrin i Kara Su. Dawniej na tym odcinku Orontes tworzył Jezioro Antiocheńskie, obecnie osuszone. Za Antiochią rzeka zmienia kierunek na południowo-zachodni i wpada do Morza Śródziemnego na terenie tureckiej prowincji Hatay. U ujścia Orontesu od starożytności istnieje port – w czasach Seleucydów i Cesarstwa Rzymskiego miasto Seleucja Pieria, obecnie, kilka kilometrów na północ od jego lokalizacji, miasto Samandağ.

Podziału wód Orontesu dotyczy umowa między Syrią a Libanem z 20 września 1994, mocą której zużycie wód przez Liban zostało ograniczone, natomiast Syria zobowiązała się do finansowania ewentualnej melioracji rzeki na terenie Libanu.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Syria physical location map.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical location map of Syria. De facto situation.
Flag of Syria.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
RiverIcon-estuary.svg
Estuary icon for riverfloating diagrams. Informations on the Category Page
Noria in Hama 01.jpg
Autor: Bernard Gagnon, Licencja: CC BY-SA 3.0
A noria on Orontes River in Hama, Syria
RiverIcon-City.svg
Icon for riverfloating diagrams.