Orzeł (film)

Orzeł
Gatunek

wojenny, historyczny

Rok produkcji

1958

Data premiery

7 lutego 1959

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Leonard Buczkowski

Scenariusz

Janusz Meissner,
Leonard Buczkowski

Muzyka

Waldemar Kazanecki

Zdjęcia

Seweryn Kruszyński

Scenografia

Anatol Radzinowicz

Produkcja

P. P. Film Polski

Wytwórnia

Zespół Filmowy Kadr

Orzeł – polski film wojenny z 1958 w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, przedstawiający fabularyzowane losy polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na początku II wojny światowej.

Fabuła

Prawdziwego „Orła” na planie filmowym zastąpił okręt ORP „Sęp”, a okręty niemieckie były imitowane przez polskie okręty, m.in. trałowce typu T-43. Imitacją niemieckiego frachtowca „Schwerin”, zatrzymanego i zniszczonego przez „Orła” po ucieczce z Tallinna, był polski motorowiec „Hugo Kołłątaj”. Zasadniczo historia opowiedziana w filmie obejmuje tzw. epizod talliński – zawinięcie okrętu do neutralnego portu w celu zdania do szpitala na ląd chorego dowódcy, internowanie w tym porcie, ucieczkę z niego i przedarcie się na Morze Północne. Nie jest to ścisła relacja o przejściach autentycznego „Orła”. Twórcy filmu, zachowując autentyczną nazwę okrętu, zmienili nazwiska jego oficerów. Kmdr por. Kłoczkowski stał się kmdr. por. Kozłowskim, kpt. Grudziński – kapitanem Grabińskim, por. Piasecki – por. Pileckim.

Obsada

Załoga Orła:

Inni:

Pozostali:

Konsultantem z ramienia MW był kmdr Bolesław Romanowski.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Polish submarine Sep 1939.jpeg
Polski okręt podwodny "Sęp" przybywa do Szwecji we wrześniu 1939
Leonard Buczkowski.JPG
Kręcenie filmu fabularnego Zakazane Piosenki, nakręconego w 1946 roku w zburzonej Warszawie. Reżyser Leonard Buczkowski.