Osiedle Krzyżna Góra (Kłodzko)
Osiedle Kłodzka | |
Ulica Wyspiańskiego, stanowiąca główną arterię osiedla | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Powiat | |
Miasto | |
Data założenia | poł. XVII w. |
W granicach Kłodzka | |
Powierzchnia | ok. 0,61 km² |
Wysokość | od 291 do 308 m n.p.m. |
Kod pocztowy | 57-300 |
Tablice rejestracyjne | DKL |
Położenie na mapie Kłodzka | |
50°25′38″N 16°39′24″E/50,427222 16,656667 | |
Portal Polska |
Osiedle Krzyżna Góra (zwane także jako osiedle Ptasie lub osiedle Jaskółcza Góra) – osiedle Kłodzka, położone w południowo-wschodniej części miasta, na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej[1]. Zasadniczo składa się ono z osiedla domków wielorodzinnych powstałego wokół Krzyżnej Góry w okresie dwudziestolecia międzywojennego[2].
Geografia
Położenie geograficzne
Osiedle Krzyżna Góra leży w południowo-wschodniej części Kłodzka. Na północy graniczy z Przedmieściem Nyskim (Wygonem). Na zachodzie poprzez rzekę sąsiaduje ono z osiedlem im. Gustawa Morcinka, na południu z historycznym przedmieściem Nowy Świat, zaś na wschodzie z Jaszkową Dolną - wioską znajdującymi się na terenie gminy wiejskiej Kłodzko. Od centrum miasta osiedle oddalone jest o około 1,5 km na południowy wschód[3].
Warunki naturalne
Osiedle znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach Środkowych. Położone jest u ujścia potoku Jaszkówki do Nysy Kłodzkiej, na wysokości ok. 295–305 m n.p.m. wokół szczytu o nazwie Krzyżna Góra, liczącego 327 m n.p.m., stanowiącego najwyższe wzniesienie w tym rejonie Kłodzka[4]. Od reszty miasta oddzielone jest na północny wschód poprzez wzniesienie noszące nieoficjalnie nazwę Ptasiej Góry (niem. Puhuberg), mierzące 324 m n.p.m.[5][6]
Historia
Teren dzisiejszego osiedla nie był zamieszkiwany, a w okresie średniowiecza był porośnięty lasami[7]. W połowie XVIII wieku w pobliżu południowo-wschodniego zbocza wzniesienia Krzyżna Góra nad potokiem Jaszkówka zostało przeniesione przedmieście Nowy Świat. Związane to było z decyzją króla Prus Fryderyka II Wielkiego Hohenzollerna. Postanowił on rozbudować twierdzę na Górze Zamkowej, a co za tym idzie, przesiedlić mieszkańców najbliżej położonych przedmieść przyszłej fortyfikacji, w odleglejsze rejony współczesnego Starego Miasta[8].
Znaczący rozwój tego obszaru nastąpił po zakończeniu I wojny światowej. Postępujący wzrost liczby ludności spowodował konieczność rozbudowy miasta, która postępowała w kierunku południowym i zachodnim. Na początku lat 20. XX wieku władze miasta rozpoczęły budowę w tym miejscu osiedle domów wielorodzinnych wokół Krzyżowej Góry[9].
Po przejęciu ziemi kłodzkiej przez Polskę w 1945 roku osiedle z okresu dwudziestolecia międzywojennego określano początkowo jako Krzyżowa Góra, a następnie Krzyżna Góra[4]. W użyciu występowały również nazwy: osiedle Jaskółcza Góra lub Ptasia Góra, które wywodziły się od nazw tutejszych ulic[10]. W ciągu kolejnych dziesięcioleci nastąpiła rozbudowa osiedla wokół Krzyżnej Góry o nowe domy jednorodzinne, pojawiły się też bloki mieszkalne z wielkie płyty[8].
Administracja
Obszar obecnego osiedla od zawsze dzielił losy polityczno-administracyjne z Kłodzkiem, zostając do niego oficjalnie włączony w XIX wieku[11]. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się w granicach Polski. Wszedł jako część Kłodzka w skład województwa wrocławskiego, powiatu kłodzkiego[12].
Na terenie Kłodzka nie występują pomocnicze jednostki administracyjne, takie jak: osiedla, czy dzielnice, dlatego też o większości spraw decyduje samorząd miejski, którego siedziba znajduje się przy pl. Bolesława Chrobrego, na Starym Mieście. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta sześciu radnych co 5 lat (do 2018 roku kadencja wynosiła 4 lata), tworząc okręg wyborczy nr 1, wraz z całą wschodnią częścią miasta, położoną na prawym brzegu Nysy Kłodzkiej[13].
Edukacja i kultura
Osiedle Krzyżna Góra nie posiada własnych placówek oświatowych. Dzieci w wieku 7–15 lat z terenu osiedla kształcą się w Szkole Podstawowej nr 7 im. Tadeusza Kościuszki, mieszczącej się na pobliskim osiedlu im. Sienkiewicza[14]. Młodzież po ukończeniu szkoły podstawowej w zdecydowanej większości kontynuuje dalsze kształcenie w szkołach średnich położonych w centrum miasta[15].
Religia
Większość mieszkańców osiedla stanowią wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. Przynależą oni do katolickiej parafii Matki Bożej Różańcowej, której siedziba znajduje się na Piasku w Kłodzku przy pl. Franciszkańskim 1. Została ona utworzona w 1972 roku, z wydzielenia z parafii Wniebowzięcia NMP[16]. Parafia ta wchodzi w skład diecezji świdnickiej i dekanatu kłodzkiego[17].
Architektura i urbanistyka
Dominującą zabudową na terenie osiedla Krzyżna Góra są domy wielorodzinne, z reguły piętrowe, dwukondygnacyjne z poddaszem, powstałe w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w modnym wówczas stylu funkcjonalizmu[4]. Uzupełnione one zostały przez współczesne domy jednorodzinne powstałe w kolejny latach za czasów polskiej administracji[18]. W latach 70. XX wieku we wschodniej części osiedla przy ulicy Myśliwskiej powstał pierwszy blok mieszkalny wykonany z wielkiej płyty[19]. Współcześnie obszar osiedla położony we wschodniej części ulicy Wyspiańskiego przeznaczony jest pod budowę apartamentowców, z których pierwsze powstały na początku XXI wieku[18].
Mimo że osiedle posiada w stosunku do innych części Kłodzka stosunkowo młodą zabudowę, liczącą około stu lat, część z domów wielorodzinnych, położonych przy ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, jak i ulicy Wyspiańskiego, w tym zabudowania gospodarcze, zostało wpisanych do miejskiego rejestru zabytków[20].
W skład osiedla Krzyżna Góra wchodzi aktualnie 7 ulic[21]:
- ul. Jaskółcza
- ul. Jasna
- ul. Myśliwska
- ul. Władysława Orkana
- ul. Ptasia
- ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera
- ul. Stanisława Wyspiańskiego (część)
Gospodarka
We wschodniej części osiedla, po drugiej stronie ul. Wyspiańskiego znajdowały się zakłady Przedsiębiorstwa Mechanizacji Rolnictwa i Spółdzielni Mleczarskiej[8]. Zostały one zlikwidowane na początku lat 90. XX wieku wraz z transformacją gospodarczą. Obecnie na ich miejscu znajduje się kilka prywatnych przedsiębiorstw, w tym m.in. spółka „Pemer” przy ulicy Wyspiańskiego 26, zajmująca się wykonawstwem i montażem konstrukcji stalowych na terenie Dolnego Śląska[22].
Osiedle posiada własną infrastrukturę handlową. Przy ulicy Wyspiańskiej znajduje się sklep spożywczy abc, zaś przy ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Lewiatan”. Działa także sklep wędkarski oraz placówka Poczty Polskiej również przy ulicy Wyspiańskiego[23].
Turystyka i rekreacja
Wokół szczytu Krzyżnej Góry ulokowano ogródki działkowe – POD „Łączność”, będące ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców. Poza tym na jego zboczu w latach 70. XX wieku wybudowano Dom Działkowca, który wynajmowany jest na potrzeby imprez okolicznościowych, takich jak m.in.: komunie czy wesela[24].
Na samym szczycie Krzyżnej Góry znajduje się jedyne w Polsce, młodzieżowe boisko piłkarskie, położone na płaskim wierzchołku. Posiada ono nietypowe wymiary, ponieważ odległość między bramkami wynosi nieco ponad 40 metrów. Powstało z inicjatywy lokalnych mieszkańców na przełomie lat 70. i 80. XX wieku[25].
Nową atrakcją dla osób miejscowych, jak i turystów odwiedzających Kłodzko jest położona przy ulicy Wyspiańskiego 40 „Laserarena”. Jest to miejsce przeznaczone do gry w laserowy paintball[26].
Infrastruktura
Transport
Główną arterię osiedla Krzyżna Góra stanowi ulica Wyspiańskiego, stanowiąca do 2018 roku fragment drogi krajowej nr 33, prowadzącej do Boboszowa i dalej granicy z Czechami, od której odchodzą pozostałe ulice, mające status dróg miejskich[27]. Współcześnie arteria ta ma ona status drogi powiatowej o numerze 3227D, prowadzącej z Kłodzka do Ołdrzychowic Kłodzkich przez Jaszkowę Dolną, Jaszkowę Górą oraz Droszków[28]. Pomimo oddania do użytku wspomnianej wyżej obwodnicy Kłodzka, należy ona wciąż do jednej z najczęściej uczęszczanych dróg w mieście[29].
Przez wschodni obszar osiedla przechodzi linia kolejowa nr 276 z Wrocławia Głównego do Międzylesia. Odcinek tej trasy prowadzący z Kłodzka do granicy powstał w latach 1874–1875[30]. Na obszarze Krzyżnej Góry znajduje się posterunek odgałęźny Kłodzko Nowe, od którego swój początek bierze linia kolejowa nr 309 do Kudowy-Zdroju[31][32].
Komunikacja
Komunikację miejską na terenie Kłodzka obsługuje od początku lat 90. XX wieku prywatny przewoźnik, A-Vista. Przez teren osiedla przebiegała linia numer 3, jednak zlikwidowano ją wskutek małej liczby pasażerów pod koniec tej samej dekady[33]. W lutym 2019 roku A-Vista ponownie uruchomiła przewozy pasażerskie osób przez osiedle Krzyżna Góra, w ramach linii podmiejskiej, kursującej na trasie: Kłodzko – Jaszkowa Dolna, jednak po czterech miesiącach zawiesiła kursowanie busów z tego samego powodu[34].
Przez osiedle przebiegają także trasy komunikacji podmiejskiej i dalekobieżnej prywatnego przewoźnika Beskid Przewozy oraz PKS Kłodzko. Korzystają oni z przystanku umiejscowionego na terenie osiedla: Kłodzko, ul. Wyspiańskiego[35][36].
Bezpieczeństwo
W zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz innych miejscowych zagrożeń – mieszkańcy osiedla Krzyżna Góra podlegają pod rejon działania Komendy Powiatowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. Funkcję dzielnicowego sprawuje: asp. Grzegorz Piech z V Rejonu Służbowego[37]. Z ramienia kłodzkiej straży miejskiej V Rejon Służbowy obsługują st. insp. Marek Jasionek i st. strażnik Grzegorz Zamłyński[38].
Przy ulicy Wyspiańskiego 40 działa prywatny dom opieki przeznaczony dla seniorów o nazwie „Majowy Sen”. Posiada on łącznie 77 miejsc w pokojach 1, 2, 3-osobowych oraz w apartamentach, oferując pobyty długoterminowe, czasowe, w tym poszpitalne i pooperacyjne[39].
Przypisy
- ↑ Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, wyd. 3, PPWK, Wrocław-Warszawa 1999.
- ↑ K. Marcinek, W. Prorok, Ziemia Kłodzka. Informator turystyczny, s. 12.
- ↑ Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, wyd. 2, PPWK, Wrocław-Warszawa 1992.
- ↑ a b c Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, t. 15, Wrocław 1994, s. 253.
- ↑ Opracowano na podstawie danych topograficznych zamieszczone na stronie „geoportal.gov.pl”. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Plan von Glatz, 1:5000 – mapa Kłodzka z lat 30. XX wieku. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ K. Bartkiewicz, Dzieje ziemi kłodzkiej w wiekach średnich, Wrocław 1977, s. 38, 128.
- ↑ a b c Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, t. 15, Wrocław 1994, s. 309.
- ↑ Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 127.
- ↑ A. Ropelewski, Pionierskie lato, Warszawa 1972.
- ↑ Plan von Glatz, 1:4500, pod red. M. Krausego, Glatz ca 1896. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ A. Herzig, M. Ruchniewicz, Dzieje Ziemi Kłodzkiej, Hamburg-Wrocław 2006, s. 385.
- ↑ Granice okręgów wyborczych i liczba radnych do kłodzkiej Rady Miejskiej na stronie PKW dotyczącej wyborów samorządowych z 2018 roku [on-line] [dostęp 2020-10-25].
- ↑ Granice obwodów szkół publicznych w Kłodzku od 1.09.2019 r. na podst. Uchwały nr VIII/45/2019 Rady Miejskiej w Kłodzku z dnia 25.04.2019 r.. um.bip.klodzko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. [on-line] [dostęp 2020-10-23].
- ↑ Dane Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM w Kłodzku na rok szkolny 2019/2020.
- ↑ Schematyzm Diecezji Świdnickiej, pod red. A. Bałabucha, Świdnica 2010.
- ↑ Podział administracyjny diecezji świdnickiej na jej oficjalnej witrynie internetowej.. diecezja.swidnica.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)]. [on-line] [dostęp 2020-10-23].
- ↑ a b Dane dotyczące zabudowy os. Krzyżna Góra na podstawie Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Planowania Przestrzennego UM w Kłodzku wg stanu na listopad 2020 roku.
- ↑ Lata budowy bloku przy ul. Myśliwskiej 1-3 w Kłodzku na portalu „polska-org”. [on-line] [dostęp 2020-10-23].
- ↑ A. Wachowska, Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Kłodzka, [w: „Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kłodzka”.] [on-line] [dostęp 2020-11-16].
- ↑ Interaktywny plan miasta Kłodzka dostępny na stronie miasta. [on-line] [dostęp 2020-11-16].
- ↑ Informacje dotyczące firmy „Pemer” na stronie przedsiębiorstwa.. pemer.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-02)]. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Dane dotyczące przedsiębiorstw na obszarze os. Krzyżna Góra na podstawie informacji Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Planowania Przestrzennego UM w Kłodzku wg stanu na listopad 2020 roku.
- ↑ Dom działkowca położony przy ul. Jasnej w Kłodzku na stronie polska-org. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Informacja dotycząca boiska piłkarskiego na Krzyżnej Górze w serwisie polska-org. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Informacje dotyczące „Laserareny” na jej oficjalnej stronie internetowej. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Kotlina Kłodzka. Mapa turystyczna, 1:100 000, wyd. Eko-Graf, Wrocław 1997.
- ↑ Wykaz dróg powiatowych podlegających pod zarząd Starostwa Powiatowego w Kłodzku.. zdp.bip.klodzko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-27)]. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Informacje Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Planowania Przestrzennego UM w Kłodzku wg stanu na 31.12.2019 roku.
- ↑ Datownik kolei żelaznych na Ziemi Kłodzkiej.. kolej.klodzko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-04)]. [on-line] [dostęp 2010-03-26].
- ↑ Informacja na serwisie „Koleje Żelazne Ziemi Kłodzkiej”.. kolej.klodzko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-04)]. [on-line] [dostęp 2010-03-25].
- ↑ Dane dotyczące posterunku odgałęźnego Kłodzko Nowe w „baziekolejowej.pl”. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ F. Dymczyński, Z. Jaszak, Linie autobusowe w Kłodzku, [w:] „Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000”, wyd. 2, PPWK, Wrocław-Warszawa 1992.
- ↑ Komunikaty spółki A-Vista na stronie przedsiębiorstwa. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Wykaz przystanków obsługiwanych przez Beskid Przewozy na stronie przewoźnika. [on-line] [dostęp 2020-11-11].
- ↑ Linie pasażerskie organizowane przez PKS Kłodzku według stanu na grudzień 2020 roku. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
- ↑ Informacja dotycząca dzielnicowych na stronie KPP w Kłodzku. [on-line] [dostęp 2020-10-25].
- ↑ Rejony Służbowe Straży Miejskiej w Kłodzku od 2019 roku. sm.bip.klodzko.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-27)]. [on-line] [dostęp 2020-10-22].
- ↑ Informacje ogólne dotyczące Domu Opieki „Majowy Sen” w Kłodzku na jego oficjalnej stronie internetowej. [on-line] [dostęp 2020-12-08].
Bibliografia
- Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1998.
- Słownik geografii turystycznej Sudetów. Kotlina Kłodzka, t. 15, pod red. M. Staffy, I-BIS, Wrocław 1994.
Linki zewnętrzne
- Osiedle Krzyżna Góra w Kłodzku na stronie „polska-org”. [on-line] [dostęp 2020-11-14]
- Osiedle Krzyżna Góra w Kłodzku na stronie „fotopolska.eu”. [on-line] [dostęp 2020-11-14]
Media użyte na tej stronie
Flaga województwa dolnośląskiego
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kłodzko, ul. Tetmajera
Autor: Krystian Kuchta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Kazimierza Przewy-Tetmajera w Kłodzku z widokiem na domy nr 11-15 na wprost
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kłodzko, budynki przy ul. Tetmajera od strony Nysy Kłodzkiej
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kłodzko, ul. Wyspiańskiego, sklep meblowy
Autor: Krystian Kuchta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szczyt Krzyżnej Góry w Kłodzku z widokiem na Stare Miasto
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kłodzko, ul. Wyspiańskiego
Autor: Krystian Kuchta, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa osiedla Krzyżna Góra (Ptasia Góra) w Kłodzku