Osinobus

Osinobus
Ilustracja
Autobus Osinobus na bazie Stara 29
Dane ogólne
ProducentFSC Star
PGR Osiny / PPHU Osiny
Miejsce produkcji Polska, Osiny
Dane techniczne
Typy nadwoziaAutobus międzymiastowy na podwoziu ciężarówki
SilnikiS47A
Moc silników105 KM
Rozstaw osi3400 mm
Portal Portal Komunikacja miejska

Osinobus – polski samochód do przewozu większej liczby osób na nieduże odległości, produkowany przez ZBM Osiny na bazie kolejnych modeli samochodu ciężarowego Star 28/29, z zabudowaną kabiną pasażerską w miejsce skrzyni ładunkowej.

Pierwszy autobus został zmontowany w jednym z wydziałów Kopalni Rud Żelaza „Osiny” na własne potrzeby - transportu. Ponieważ na rynku brakowało podobnych pojazdów, konstrukcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Produkcja „Osinobusów” szybko stała się jedną z ważniejszych w przedsiębiorstwie przekształconym w Zakład Budowy Maszyn „Osiny” w Poraju. Było to wynikiem sukcesywnego zamykania kopalń rudy żelaza. W ZBM „Osiny” oprócz „Osinobusów” produkowano także na podwoziach samochodów ciężarowych uproszczone samochody strażackie jak również samochody taktyczne dla Milicji. Produkcja w dużej części odbywała się na Wydziale W-33 w Nowej Wsi.

„Osinobus” nie był pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce; od 1954 na bazie Stara 20 w Jelczu produkowano tzw. autobus zastępczy, popularnie nazywany Stonką. Wykorzystywanie podwozia od samochodu ciężarowego do budowy autobusu jest nadal stosowane w Ameryce Północnej w autobusach szkolnych i specjalnych, w Europie jest już rzadko spotykane poza Rosją.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Osinobus Poland.jpg
Osinobus na bazie ciężarówki Star 28/29.