Oskar Dirlewanger

Oskar Dirlewanger
Oskar Paul Dirlewanger
Ilustracja
(c) Bundesarchiv, Bild 183-S73495 / Anton Ahrens / CC-BY-SA 3.0
SS-Oberführer SS-Oberführer
Data i miejsce urodzenia

26 września 1895
Würzburg

Data i miejsce śmierci

7 czerwca 1945
Altshausen

Przebieg służby
Siły zbrojne

Kaiserstandarte.svg Armia Cesarstwa Niemieckiego
Flag of Weimar Republic (war).svg Reichswehra
SS Waffen-SS

Stanowiska

dowódca:
36 Dywizja Grenadierów SS

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
hiszpańska wojna domowa
II wojna światowa

podpis
Odznaczenia
Ribbon of Close Combat Clasp Bronze.svg
Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego Złoty Krzyż Niemiecki (III Rzesza) Krzyż Żelazny I Klasy, ponowne nadanie w 1939 Krzyż Żelazny II Klasy, ponowne nadanie w 1939 Srebrny Krzyż Hiszpanii z Mieczami Srebrna odznaka szturmowa piechoty (III Rzesza) Krzyż Honorowy dla Walczących na Froncie (III Rzesza) DEU Ostvolk Medal 1Kl Silver BAR.svg Złota odznaka za rany (III Rzesza)

Oskar Anton Paul Dirlewanger (ur. 26 września 1895 w Würzburgu, zm. 7 czerwca 1945 w Altshausen) – niemiecki zbrodniarz wojenny, SS-Oberführer i znany z sadyzmu dowódca specjalnej jednostki karnej SS do zwalczania partyzantów, odpowiedzialny za liczne zbrodnie wojenne popełnione w okupowanej Polsce, Białorusi i Słowacji. Ocenia się, że w wyniku akcji dowodzonych przez niego oddziałów (w tym 36 Dywizji Grenadierów SS) śmierć poniosło od 60 do 120 tysięcy ludzi, w większości cywili. Dużą część ofiar niemieccy i wschodnioeuropejscy podwładni Dirlewangera spalili żywcem[1].

Życiorys

Dirlewanger urodził się w Würzburgu w rodzinie Augusta i Pauline z domu Herrlinger, miał trójkę rodzeństwa. Ukończył szkołę powszechną w Stuttgarcie i rozpoczął naukę w tamtejszym gimnazjum. Po przeprowadzce w 1906 rodziny do Esslingen uczył się w Georgia-Gymnazjum, gdzie 30 czerwca 1913 zdał egzamin maturalny[2].

Po maturze zdecydował się na karierę wojskową i 1 października 1913 został przydzielony do służby w 123 pułku grenadierów[3]. Po wybuchu I wojny światowej od 2 sierpnia 1914 roku brał udział w walkach swego pułku, początkowo na terenie Belgii a później Francji. Już w sierpniu odniósł pierwszą ranę i do końca 1914 przebywał w kilku szpitalach. Rekonwalescencja przeciągnęła się do połowy 1915, dopiero wtedy dołączył do macierzystego pułku i wziął udział w walkach w rejonie Argonny. Po raz drugi został ranny, po wyleczeniu komisja lekarska orzekła u niego 40% inwalidztwo. Jako niezdolny do służby frontowej został przydzielony do pracy administracyjnej w 7 Dywizji Landwehry. Pracował też jako instruktor karabinów maszynowych[4].

Wobec pogarszającej się sytuacji militarnej Cesarstwa Niemieckiego jego podanie o przywrócenie do służby frontowej zostało pozytywnie rozpatrzone w i 30 grudnia 1916 został mianowany dowódcą kompanii szturmowej 7 Dywizji Piechoty[5]. W marcu 1917 został przeniesiony ze swoją jednostką na Ukrainę, gdzie brał udział w walkach, m.in. pod Stochodem, Taganrogiem i Batajskiem. W listopadzie 1918, w chwili kapitulacji Niemiec, w stopniu porucznika dowodził kompanią karabinów maszynowych w południowej Rosji. W październiku i listopadzie, już jako dowódca batalionu, stacjonował na terenie okupowanej Rumunii. Oddziałowi groziło internowanie w Rumunii, Dirlewanger podjął marsz w kierunku ojczyzny, skupiając przy sobie łącznie 600 żołnierzy, również z innych oddziałów. Do Niemiec dotarł 28 grudnia 1918. Za służbę podczas I wojny światowej otrzymał Złoty Wirtemberski Medal za Odwagę oraz Żelazny Krzyż I klasy oraz Czarną Odznakę za Rany[6].

W latach 1919–1921 służył w Freikorpsach Epp, Haas i Sprösser. Brał udział w tłumieniu powstań komunistycznych w Westfalii, Wirtembergii i Turyngii. W tym czasie odbył dwie krótkie kary pozbawienia wolności za ukrywanie broni. Walczył podczas tłumienia puczu Kappa oraz zamieszek w Zagłębiu Ruhry. 26 marca 1921 w Sangerhausen uczestniczył w walce z bojówkami komunistów. Jako dowódca pociągu pancernego został ranny w głowę. Za udział w walkach w tym rejonie w 1934 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Sangerhausen. Od czerwca 1921 brał udział w walkach przeciwko powstańcom śląskim[7].

W 1919 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Mannheim, które przerywał, ochotniczo wstępując do organizacji paramilitarnych, walczących m.in. na Górnym Śląsku. W czasie studiów wyróżniał się aktywnością polityczną, groziło mu nawet postępowanie dyscyplinarne za „rażącą agitację antysemicką”. W marcu 1921 ukończył naukę i uzyskał tytuł zawodowy dyplomowanego ekonomisty. Następnie studiował na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie politologię, uzyskując w 1925 tytuł doktora na podstawie obrony pracy pt. W imię krytyki teorii planowanej kontroli gospodarki. W swej pracy doktorskiej dokonywał m.in. krytyki polityki centralnie sterowanej w ekonomii[8]. Po zakończeniu studiów pracował w bankowości, od 1925 zatrudnił się w Schwäbische Treuhand AG w Stuttgarcie. Od 1928 do 1931 pracował w hurtowni wyrobów włókienniczych Kornicke w Erfurcie, gdzie zmalwersował znaczne kwoty pieniędzy które przekazał SA[9].

Kilkakrotnie wstępował do NSDAP (w 1922 - nr 12517, 1926 i ostatecznie 1 marca 1932 - nr 1098716). W 1933 objął stanowisko zastępcy dyrektora Urzędu Pracy w Heilbronn. Jako bojówkarz SA był uwięziony za zakłócanie porządku publicznego. Został aresztowany 22 lipca 1934, skazany na 2 lata pozbawienia wolności i osadzony w więzieniu w Ludwigsburgu za gwałt na 13-letniej członkini BDM. Pozbawiono go też akademickiego tytułu doktora oraz zabroniono noszenia munduru pułku grenadierów nr 123 i używania stopnia podporucznika rezerwy. Został też wydalony z SA oraz NSDAP. Po zwolnieniu z więzienia w 1936 dążył do rewizji wyroku co uznano za „zakłócanie spokoju złośliwymi skargami” i zesłano do obozu koncentracyjnego w Welzheim. Na skutek interwencji Gottloba Bergera został uwolniony z obozu po miesięcznym pobycie[10].

W marcu 1937 wstąpił do hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej, następnie przeniósł się do niemieckiego Legionu Condor. Został mianowany oficerem, uczestniczył w hiszpańskiej wojnie domowej, gdzie w latach 1936–1939 szkolił Hiszpanów w niemieckich oddziałach lądowych Legion Condor[11]. W 1940 uzyskał unieważnienie wyroku o obrazę obyczajności, dzięki czemu ponownie został przyjęty do NSDAP oraz odzyskał tytuł doktora, przyznany mu przez Uniwersytet we Frankfurcie. Znalazł zatrudnienie jako audytor ksiąg rachunkowych[12].

W lipcu 1940 został przyjęty do SS, co stanowiło realizację jego wniosku przesłanego Heinrichowi Himmlerowi jeszcze w lipcu 1939. Na swój własny wniosek utworzył i wyszkolił specjalny oddział karny SS-Sonderkommando Dirlewanger, podlegający Kommandostab RFSS. Oddział ten (najpierw kompania, batalion, później pułk i brygada) była początkowo złożona z kryminalistów skazanych głównie za kłusownictwo i inne podobne wykroczenia, później przestępców skazanych za najcięższe zbrodnie, takie jak zabójstwo czy gwałt. Od połowy 1944 SS-HA włączał do niej aresztantów z więzień Wehrmachtu i SS, a od jesieni 1944 nawet więźniów politycznych z SPD i KPD. Pierwotnym zamierzeniem było przeciwstawienie niespełna stuosobowego oddziału eks-kłusowników skupiskom pospolitych bandytów oraz przenikaniu sowieckich agentów przez granicę. W 1940 oddział ten przydzielony został do Dowódcy SS i Policji w dystrykcie lubelskim Odilo Globocnika, a sam Dirlewanger został komendantem obozu pracy dla Żydów w Dzikowie Starym, funkcjonującego w ramach kompleksu obozów pracy powstałych w celu budowy umocnień granicznych w rejonie Bełżca, tzw. linia „Otto”, a następnie zwalczał szmugiel i spekulację w Generalnym Gubernatorstwie[13]. Dowodzona przez niego jednostka została przeniesiona do Lublina gdzie zajęli się szkoleniem oraz udziałem w akcji wysiedlania Polaków ze wsi dystryktu lubelskiego[14]. Był tak okrutny i skorumpowany, że nawet władze SS były oburzone i wszczęły przeciw niemu specjalne śledztwo. Miał on stanąć przed sądem SS w sprawie „kalania rasy” (gwałty na żydowskich „podludziach”), ale ostatecznie nie doszło to do skutku. Cieszył się osobistą protekcją ze strony Gottloba Bergera, awansował i zniknął z pola widzenia wrogów. Wszczęta przeciwko niemu przez Gestapo sprawa dyscyplinarna została umorzona.

25 lutego 1942 został przeniesiony wraz ze swoim oddziałem na okupowaną Białoruś z zadaniem walki z partyzantką radziecką. Tam wraz ze swoimi podwładnymi dopuścił się całego szeregu zbrodni, już zupełnie bezkarnie i na masową skalę mordując miejscową ludność cywilną oraz niszcząc i grabiąc wiele wsi i miasteczek podczas niemieckich operacji antypartyzanckich. Jego oddział odpowiada za zniszczenie wsi Borki i spalenie wszystkich jej mieszkańców w pięciu stodołach[15][16], zniszczenie wsi Chatyń i masakrę większości mieszkańców tej białorusko-polskiej wsi[17][18]. W listopadzie 1943 jego Sonderkomando wzięło udział w walkach frontowych w rejonie Newla, Dretunia i Połocka ponosząc znaczne straty[19].

W sierpniu 1944 pułk SS Dirlewanger został przydzielony do Kampfgruppe Reinefarth pod dowództwem Heinza Reinefartha, walczących z Polakami po wybuchu powstania warszawskiego. W Warszawie oddział ponownie odznaczał się barbarzyństwem, mordując i gwałcąc tysiące cywilnych mieszkańców oraz jeńców wojennych. Niemniej, wbrew rozpowszechnionej opinii, dirlewangerowcy odegrali ograniczoną rolę w czasie rzezi mieszkańców dzielnicy Wola; największych zbrodni dokonywali wtedy członkowie bezpośrednio podległych Reinefarthowi jednostek policyjnych z Kraju Warty[20][21]. Dirlewanger otrzymał kolejny awans na SS-Oberführera za swoje „zasługi” w tłumieniu powstania, a 30 września także Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża. 16 października 1944 gubernator Hans Frank wydał na cześć Dirlewangera obiad na Wawelu, na którym wyraził mu „swą wdzięczność i uznanie za wzorowe operacje przeprowadzone przez jego grupę w toku walk w Warszawie”[22][23][24].

Pod koniec 1944 uczestniczył w brutalnym tłumieniu słowackiego powstania narodowego[25]. Jednostka został przeformowana do poziomu brygady i jako SS-Sturmbrigade „Dirlewanger” brała udział w walkach frontowych na Węgrzech. Z powodu strat i dezercji została wycofana z frontu w styczniu 1945[26]. Rozkazem Heinricha Himmlera z 19 lutego brygada została przekształcona w 36 Dywizję Grenadierów SS. Stan osobowy został uzupełniony poprzez nabór w obozach koncentracyjnych i kierowanie żołnierzy skazanych przez sądy wojskowe. W kwietniu Dywizja wzięła udział odpieraniu oddziałów Armii Czerwonej atakującej Berlin[27]. On sam jednak opuścił jednostkę na początku stycznia 1945, wziął urlop wypoczynkowy na leczenie. Jego zdrowie szwankowało, dawały o sobie znać stare rany, których odniósł jedenaście w swej karierze żołnierza. W trakcie urlopu odwiedził rodzinę w Esslingen, 22 kwietnia na krótko stawił się w Berlinie, a następnie wyjechał do Allgäu[28].

Zmarł 7 czerwca 1945 w niewyjaśnionych okolicznościach w Altshausen w Badenii-Wirtembergii, po aresztowaniu 1 czerwca we francuskiej strefie okupacyjnej. Możliwe, że został pobity na śmierć przez pilnujących go polskich żołnierzy, zmobilizowanych i skierowanych do służby wartowniczej na tyłach francuskiej 1 Armii w szeregach 3. kompanii 29. Zgrupowania Piechoty Polskiej (3 compagne 29ème Groupement d’Infanterie Polonaise). W grę wchodzą też jeńcy francuscy polskiego pochodzenia, którzy w okresie wojny pracowali w Altshausen i mogli pozostać jako strażnicy pełniący służbę okupacyjną [29][30]. 8 czerwca został pochowany na cmentarzu w Altshausen, władze zabroniły otwarcia trumny. Plotki o tym, że Dirlewanger żył i w późniejszych latach służył w armii egipskiej, doprowadziły do ekshumacji jego szczątków 12 listopada 1960. Badania zwłok w Instytucie Medycyny Sądowej we Fryburgu Bryzgowijskim potwierdziły, że należą do Dirlewangera[31][32].

Przypisy

  1. Christian Ingrao, Czarni myśliwi : brygada Dirlewangera, Wydawnictwo "Czarne", 2011, ISBN 978-83-7536-278-7, OCLC 859450545 [dostęp 2019-09-22].
  2. Kuklińska 2021 ↓, s. 19-20.
  3. Kuklińska 2021 ↓, s. 20.
  4. Kuklińska 2021 ↓, s. 20-23.
  5. Kuklińska 2021 ↓, s. 23.
  6. Kuklińska 2021 ↓, s. 23-24.
  7. Kuklińska 2021 ↓, s. 28-34.
  8. Kuklińska 2021 ↓, s. 25-27.
  9. Kuklińska 2021 ↓, s. 35-36.
  10. Kuklińska 2021 ↓, s. 39-45.
  11. Kuklińska 2021 ↓, s. 45-49.
  12. Kuklińska 2021 ↓, s. 51.
  13. Kuklińska 2021 ↓, s. 66.
  14. Kuklińska 2021 ↓, s. 73-78.
  15. Hubert Kuberski, SS-Sonderkommando Dirlewanger na okupowanych terenach na Białorusi (marzec–grudzień 1942), Przegląd Środkowo-Wschodni, 4, 2019, s. 337-339
  16. Kuklińska 2021 ↓, s. 115.
  17. Hubert Kuberski, Zniszczenie Chatynia podczas wiosennej kampanii „Bandenbekämpfung” na Łohojszczyźnie, w: Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku. Rok 1920 na tle przełomów politycznych XX wieku, red. Tadeusz Gawin. Bibliotheca Europae Orientalis. Studia 11, Warszawa 2020, s. 532-534
  18. Kuklińska 2021 ↓, s. 144-147.
  19. Kuklińska 2021 ↓, s. 163-164.
  20. Gursztyn 2014 ↓, s. 326.
  21. Kuberski 2021 ↓, s. 146, 155–156, 172.
  22. Okupacja i ruch oporu w Dzienniku Hansa Franka 1939–1945, Krajowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1972.
  23. Hubert Kuberski, Wschodnioeuropejscy ochotnicy cudzoziemscy w niemieckich oddziałach Ostheer, SS i policji pacyfikujących Powstanie Warszawskie. Casus „własowców”, Kałmuków i SS Galizien..., Dzieje Najnowsze, Rocznik XLVII — 2015, 3, s. 87-93
  24. Kuberski 2021 ↓, s. 173-174.
  25. Kuklińska 2021 ↓, s. 246.
  26. Kuklińska 2021 ↓, s. 255-268.
  27. Kuklińska 2021 ↓, s. 276.
  28. Kuklińska 2021 ↓, s. 301.
  29. Hubert Kuberski, The finale of a war criminal’s existence: mysteries surrounding Oskar Dirlewanger’s death, Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, LIV (4/2019) s. 248-251
  30. Samuel W. Mitcham jr.: Niemieckie siły zbrojne 1939–1945. Wojska pancerne. Ordre de Bataille. Warszawa: Belona S.A., 2010, s. 178-179. ISBN 978-83-11-11725-9.
  31. Hubert Kuberski, The finale of a war criminal’s existence: mysteries surrounding Oskar Dirlewanger’s death, Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, LIV (4/2019) s. 226
  32. Kuklińska 2021 ↓, s. 310-311.

Bibliografia

  • Piotr Gursztyn: Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona. Warszawa: Wydawnictwo DEMART SA, 2014. ISBN 978-83-7427-869-0.
  • Hubert Kuberski, SS-Sonderkommando Dirlewanger na okupowanych terenach na Białorusi (marzec–grudzień 1942), Przegląd Środkowo-Wschodni, 4, 2019, s. 319-387
  • Hubert Kuberski, Zniszczenie Chatynia podczas wiosennej kampanii „Bandenbekämpfung” na Łohojszczyźnie, w: Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku. Rok 1920 na tle przełomów politycznych XX wieku, red. Tadeusz Gawin. Bibliotheca Europae Orientalis. Studia 11, Warszawa 2020, s. 519-539
  • Hubert Kuberski, Wschodnioeuropejscy ochotnicy cudzoziemscy w niemieckich oddziałach Ostheer, SS i policji pacyfikujących Powstanie Warszawskie. Casus „własowców”, Kałmuków i SS Galizien..., Dzieje Najnowsze, Rocznik XLVII — 2015, 3, s. 75-105
  • Hubert Kuberski. Walki SS-Sonderregiment Dirlewanger o Wolę a egzekucje zbiorowe ludności cywilnej. „Dzieje Najnowsze”. LIII (1), 2021. ISSN 0419-8824. 
  • Hubert Kuberski, The finale of a war criminal’s existence: mysteries surrounding Oskar Dirlewanger’s death, Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, LIV (4/2019) s. 225-256
  • Soraya Kuklińska: Oskar Dirlewanger. SS-Sonderkomando „Dirlewanger”. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2021. ISBN 978-83-8229-263-3.
  • Łukasz Ulatowski, Antybiografia antybohatera, czyli o Oskarze Dirlewangerze w krzywym zwierciadle. Recenzja książki Sorayi Kuklińskiej, Oskar Dirlewanger. SS-Sonderkommando „Dirlewanger“, Warszawa 2022 https://www.academia.edu/70459659/%C5%81ukasz_Ulatowski_Antybiografia_antybohatera_czyli_o_Oskarze_Dirlewangerze_w_krzywym_zwierciadle_Recenzja_ksi%C4%85%C5%BCki_Sorayi_Kukli%C5%84skiej_Oskar_Dirlewanger_SS_Sonderkommando_Dirlewanger_Warszawa_2021
  • Rhodes Richard: Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen. Warszawa: Bellona, 2008, s. 361. ISBN 978-83-11-11322-0. OCLC 818434678.
  • Rolf Michaelis: Das SS-Sonderkommando „Dirlewanger: Der Einsatz in Weissrussland 1941-1944. Eggolsheim: Dörfler-Verlag, 2012. ISBN 978-3-89555-764-4. OCLC 977948413.
  • Rolf Michaelis: Die SS-Sturmbrigade „Dirlewanger”. Vom Warschauer Aufstand bis zum Kessel von Halbe. Eggolsheim: Dörfler-Verlag, 2013. ISBN 978-3-89555-706-4. OCLC 828195723.
  • Christian Ingrao: Oskar Dirlewanger. SS-Sonderkomando „Dirlewanger”. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2011. ISBN 978-83-7536-278-7. OCLC 802456914.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

DEU Wound Badge 1939 Gold BAR.png
Autor: Mboro, Licencja: CC BY 3.0
Umowna baretka: Odznaka za Rany (Verwundetenabzeichen) – Złota (1939; typ 2.) – III Rzesza.
DEU EK Ritter BAR.svg
Baretka: Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego (III Rzesza).
DEU EK 2Kl 1939Clasp BAR.svg
Baretka: Krzyż Żelazny II Klasy (1914) z okuciem ponownego nadania 1939 (III Rzesza).
Flag of Weimar Republic (war).svg
War flag of Weimar Republic with iron cross (1921–1933).
Kaiserstandarte.svg

Standarte seiner Majestät des Deutschen Kaisers
„Die Standarte, 4 m im Quadrat, besteht aus goldgelber Seide und zeigt das eiserne Kreuz, belegt mit dem kleineren Wappen Sr. Majestät. In den Winkeln des Kreuzes erscheinen je eine Kaiserkrone und drei rotbewehrte, schwarze Adler. Auf dem Kreuz steht "GO TT MIT UNS 18 70". Sobald Se. Majestät sich an Bord eines Schiffes begibt, wird die Kaiserstandarte am Topp des Grossmastes gehisst und alle anderen Kommando- und Unterscheidungszeichen gestrichen“.(Ströhl: Deutsche Wappenrolle, S. 80)
DEU ISA Silber BAR.png
Baretka umowna: Szturmowa Odznaka Piechoty w Srebrze (Infanterie-Sturmabzeichen in Silber) – III Rzesza.
Ribbon of Close Combat Clasp Bronze.svg
Brązowa Odznaka Walki Wręcz.
Bundesarchiv Bild 183-S73495, Oskar Dirlewanger.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-S73495 / Anton Ahrens / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Oskar Dirlewanger

Ritterkreuzträger SS-Obfhr. Oskar Dirlewanger, Kdr. einer SS-Freiw.-Pz.-Gren.-Brigd. SS-PK-A.Ahrens 1384-44B

Text:Zentralbild Oskar Dirlewanger SS-Obfhr., Kommandant einer SS-Freiw.-Pz.Gren.-Brigd. Aufn.: Zentralbild

[Oskar Dirlewanger in der Uniform eines SS-Oberführers mit Orden (Nahkampfspange, Deutsches Kreuz)]

Abgebildete Personen:

DEU EK 1Kl 1939Clasp BAR.svg
Baretka: Krzyż Żelazny I Klasy (1914) z okuciem ponownego nadania 1939 (III Rzesza).
DEU Ostvolk Medal 1Kl Silver BAR.svg
Autor: Mboro, Licencja: CC0
Baretka umowna: Medal dla Narodów Wschodnich I Klasy, Srebrny (III Rzesza).
DEU Spanienkreuz Silber-mit-Schwertern BAR.svg
Baretka umowna: Krzyż Hiszpański w Srebrze z Mieczami – Niemcy (III Rzesza).
Oskar Dirlewanger Signature.svg
Oskar Dirlewanger's signature, as pulled from his doctoral thesis at the Goethe University Frankfurt.
SS-Oberführer Collar Rank.svg
Autor: Mintz l, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rang insignia of the SS/Waffen-SS, here universal collar patches for officer rank “SS-Oberfuehrer”.
DEU DK Gold BAR.png
Autor: Mboro, Licencja: CC BY 3.0
Umowna baretka: Krzyż Niemiecki w Złocie (III Rzesza).
DEU Ehrenkreuz des Weltkrieges Frontkaempfer BAR.svg
Baretka: "Krzyż Honoru za Wojnę 1914/1918" (Niemcy, III Rzesza) – dla Frontowców (z mieczami).