Osman II

Osman II
Ilustracja
Wizerunek herbu
Tugra Osmana II
podpis
Sułtan Imperium Osmańskiego
Okres

od 1618
do 20 maja 1622

Poprzednik

Mustafa I

Następca

Mustafa I

Dane biograficzne
Dynastia

Osmanowie

Data urodzenia

3 listopada 1604

Data śmierci

20 maja 1622

Ojciec

Ahmed I

Matka

Mahfiruz Hatice

Żona

Ayşe
Meylişah
Akile Rukiye

Dzieci

Ömer
Mustafa
Zeynep

Osman II (turc. Genç Osmanmłody Osman) (ur. 3 listopada 1604, zm. 20 maja 1622) – sułtan Imperium Osmańskiego w latach 1618–1622.

Życiorys

Był synem sułtana Ahmeda I (1590–1617) i Mahfiruz. Wszechstronnie wykształcony, był znanym poetą, znał wiele języków m.in.: arabski, perski, łacinę, grekę i język włoski. W wieku 14 lat objął tron w Stambule w wyniku przeprowadzenia zamachu stanu zorganizowanego przez jego matkę przeciwko jego stryjowi Mustafie I.

W wyniku manipulacji, wbrew obowiązującemu prawu ustanowionemu przez jego ojca o zakazie zabijania braci przyszłego sułtana, pozbawił życia swojego brata Mehmeta, co było jednym z powodów, dla których lud i wojsko obróciło się przeciw niemu.

Już jako władca zabezpieczył wschodnią granicę imperium, podpisując pokój z Persją w Sarawie, przygotowując tym samym wojnę z I Rzecząpospolitą, która wybuchła w 1620. Wojska tureckie zostały pobite przez wojska polskie dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza w bitwie pod Chocimiem w dniach 2 września – 9 października 1621. W wyniku doznanej klęski Osman II rozpoczął prześladowania janczarów, widząc w nich głównych sprawców porażki. Nakazał zamknąć ich kawiarnie, podejrzewając, że stały się one miejscem spisku, starał się ograniczyć wpływy janczarów, ostatecznie chcąc zlikwidować tę formację. Pod wpływem jego politycznych przeciwników, w tym matki Mustafy i jego wuja 13 maja 1622 wybuchł bunt, którego celem było obalenie Osmana II z tronu osmańskiego.

Sułtan zginął w siódmym i zarazem ostatnim dniu buntu, poprzez uduszenie z rąk rozwścieczonej gwardii janczarskiej. Po jego śmierci władzę objął jego chory umysłowo wuj – Mustafa I Szalony.

W kulturze i sztuce

Osman II jest jedną z głównych postaci w tureckim serialu Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem. W jego rolę wciela się Taner Ölmez.

Media użyte na tej stronie

Osmanli-nisani.svg
Every sultan of the Ottoman Empire had his own monogram, called the tughra, which served as a royal symbol. A coat of arms in the European heraldic sense was created in the late 19th century. Hampton Court requested from the Ottoman Empire a coat of arms to be included in their collection. As the coat of arms had not been previously used in the Ottoman Empire, it was designed after this request, and the final design was adopted by Sultan Abdul Hamid II on 17 April 1882.
Osman 2.jpg
Osman II, 1604 - 1622, sultan of the Ottoman empire
Imperial standard of the Ottoman Sultan.svg
Autor: Buho07, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ottoman Imperial Standard, Late 19th and early 20th Century. Each Sultan had his own Tughra.
Tughra of Osman II.JPG
Tughra (i.e., seal or signature) of Osman II, Sultan of the Ottoman Empire (1618-1622). An explanation of the different elements composing the tughra can be found here.