Ostaszków

Ostaszków
Осташков
Ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 twerski

Mer

Andrzej (Andriej) Kosienko

Populacja (2010)
• liczba ludności


18 088[1]

Nr kierunkowy

48235

Kod pocztowy

172730

Tablice rejestracyjne

69

Położenie na mapie obwodu twerskiego
Mapa konturowa obwodu twerskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Ostaszków”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Ostaszków”
Ziemia57°09′N 33°06′E/57,150000 33,100000
Strona internetowa
Portal Rosja

Ostaszków (ros. Осташков, Ostaszkow) – miasto w Rosji założone w 1587 roku, w obwodzie twerskim, ok. 190 km na zachód od Tweru, położone nad jeziorem Seliger (ros. Селигер) przy linii kolejowej Wielkie ŁukiBołogoje[2].

Prawa miejskie uzyskało w 1770 roku. W mieście rozwinął się przemysł lekki (skórzany) oraz zbrojeniowy (kosmiczny). Port śródlądowy.

Katyn.png

W odległości 11 km od Ostaszkowa na wysepce Stołobnyj (ros. Столобный) i częściowo na półwyspie Swietlica (ros. Светлица) na jeziorze Seliger znajdują się zabudowania prawosławnego monasteruPustelni Niłowo-Stołobieńskiej (ros. Нилова Пустынь) z XVII–XIX wieku.

W latach 1927–1939 funkcjonował tu obóz pracy dla przestępców małoletnich, a w latach 1939–1940 założony przez NKWD obóz dla polskich jeńców wojennych (8397 osób w listopadzie 1939 roku, 6570 w kwietniu 1940 roku), następnie decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z dnia 5 marca 1940 roku rozstrzelanych w piwnicach więzienia Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) przy ul. Sowietskiej i pogrzebanych w ośrodku rekreacyjnym NKWD położonym nieopodal miejscowości Miednoje. Zamordowanymi byli m.in. funkcjonariusze Policji Państwowej, Policji województwa śląskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Służby Więziennej, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, oficerowie wywiadu i kontrwywiadu Oddziału II Sztabu Głównego, księża, pracownicy sądownictwa, straży pożarnej, leśnicy oraz osadnicy wojskowi ze wschodniej części II Rzeczypospolitej. Obecnie są oni pochowani na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Na miejscu obozu dla jeńców polskich z 1939 roku, utworzono tu obóz NKWD nr 45 w Ostaszkowie dla żołnierzy Armii Krajowej[3].

W latach 1946–1953 na położonej 5 km od Ostaszkowa wyspie Gorodomla (Городомля), zlokalizowany był obóz, w którym przebywała duża grupa niemieckich specjalistów rakietowych z zespołu Wernhera von Brauna zaprzęgniętych do prac nad nową techniką rakietową na rzecz Związku Radzieckiego. Szefem ośrodka (OKB-1) był Siergiej Korolow. Obecnie w mieszczących się tu zakładach produkowane są systemy naprowadzania rakiet, statków i stacji kosmicznych.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Ostashkov COA.png
Ostashkov (Tver oblast), coat of arms
Town of Ostashkov.jpg
Autor: andrew, Licencja: CC BY 3.0
A fence, town of Ostashkov.
Tver-oblast.svg
Autor: Bandar Lego (talk), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Locator map of Tver Oblast
Flag of Ostashkov (Tver oblast).png
Flag of Ostashkov, Tver Region, Russia
Flag of Tver Oblast.svg
Flag of Tver Oblast, Russia.
Katyn.png
Autor: Lonio17, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zbrodnia katyńska (1940)