Ostatnie westchnienie Maura

Ostatnie westchnienie Maura
The Moor's Last Sigh
AutorSalman Rushdie
Typ utworupowieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydaniaWielka Brytania
Językangielski
Data wydania1995
Pierwsze wydanie polskie
WydawcaDom Wydawniczy Rebis
PrzekładWojsław Brydak

Ostatnie westchnienie Maura – piąta powieść Salmana Rushdiego, wydana w 1995 roku. Jej akcja rozgrywa się w indyjskich miastach Bombaju i Koczinie. Stanowi pierwszą poważną pracę pisarza od publikacji Szatańskich wersetów. Napisana w stylu podobnym do Dzieci północy, traktuje też o podobnych problemach, indywidualności i zagrożenia tożsamości w świecie idącym w kierunku unifikacji.

Tytuł

Tytuł powieści został zaczerpnięty z opowiadania o Boabdilu (Muhammad XII Abu Abdallah), ostatnim mauretańskim królu Grenady, którego postać przywoływana jest często na kartach książki. Po poddaniu Grenady Boabdil ostatni raz spojrzał na miasto z miejsca znanego jako El Suspiro del Moro (Westchnienie Maura). Matka narratora powieści wraz ze swym przyjacielem tworzą obraz, nadając mu taką nazwę.

Fabuła

Ostatnie westchnienie Maura opowiada o czterech pokoleniach rodziny narratora i jego ostatecznym losie. Narrator, Moraes Zogoiby, przeprowadza swą rodzinę od znanych sobie jej początków do historii jego własnego życia. Moraes, zwany w powieści „Maurem”, jest wyjątkową postacią, której ciało starzeje się dwukrotnie szybciej niż normalnego człowieka, obciążoną również deformacją ręki. Książka skupia się m.in. na jego relacjach z kobietami, włączając w to jego matkę Aurorę - znaną artystkę, jego pierwszą opiekunkę oraz pierwszą miłość – charyzmatyczną, upośledzoną rzeźbiarkę Umę.

Nagrody i nominacje

Książka zdobyła nagrodę Whitbreada dla Najlepszej powieści w 1995 roku oraz nagrodę Aristeion w 1996. Utwór był także nominowany do Nagrody Bookera w 1995 roku.

Projekt graficzny okładki wykonał Dennis Leigh, artysta bardziej znany jako muzyk pod pseudonimem John Foxx.

Zobacz też