Ostre eozynofilowe zapalenie płuc

Ostre eozynofilowe zapalenie płuc – choroba płuc z obecnością nagromadzonych eozynofilów w pęcherzykach płucnych oraz tkance śródmiąższowej płuc.

Choroba może występować w każdym wieku. Mediana wieku wynosi 29 lat. Około 40% chorych to palacze. U części z nich ostre zapalenie rozwija się krótko po rozpoczęciu palenia.

Występuje gorączka, duszność, ból mięśni oraz ból opłucnowy. W czasie od 1 do 5 dni rozwija się niewydolność oddechowa. Zazwyczaj jest wymagane wspomaganie oddechu. Niekiedy choroba przebiega w sposób bardziej przewlekły, jednak nie trwa dłużej niż 30 dni.

Rozpoznanie ustala się na podstawie wysokiej eozynofilii z BAL oraz stanu klinicznego. W badaniu RTG stwierdza się rozsiane śródmiąższowe zmiany. Czasem może wystąpić również płyn w płyn w jamie opłucnej, w którym stwierdza się wysoki poziom eozynofilów. Liczba eozynofilów we krwi obwodowej może nie ulec zmianom i być na prawidłowym poziomie.

Do rozpoznania ostatecznego należy wykluczyć zapalenia płuc o etiologii wirusowej, ARDS oraz ostre zapalenie śródmiąższowe płuc.

Stosuje się metyloprednizolon (dawka 125 mg co 6 godzin, dożylnie) do uzyskania poprawy stanu klinicznego, głównie ustąpienia objawów niewydolności oddechowej. Następnie podaje się prednizon w dawce 40-60 mg przez okres 2-4 tygodni. Nie obserwuje się nawrotów choroby.

Zobacz też

Bibliografia

  • Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014. ISBN 978-83-7430-405-4.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.