Ostrosłup
Ostrosłup – wielościan, którego wszystkie wierzchołki poza jednym leżą w jednej płaszczyźnie wyznaczając wielokąt zwany podstawą. Boki tego wielokąta nazywają się krawędziami podstawy a płaszczyzna płaszczyzną podstawy. Punkt, który leży poza płaszczyzną podstawy, nazywa się wierzchołkiem ostrosłupa, odcinki łączące go z wierzchołkami podstawy nazywają się krawędziami bocznymi. Każda krawędź podstawy wraz z wierzchołkiem ostrosłupa wyznacza trójkąt zwany ścianą boczną.
Wysokość ostrosłupa jest to odległość od wierzchołka do płaszczyzny podstawy. Punkt będący rzutem prostopadłym wierzchołka ostrosłupa na płaszczyznę podstawy nazywa się spodkiem wysokości[1].
Wzory
Objętość ostrosłupa dana jest wzorem[2]
gdzie jest wysokością ostrosłupa, a jest polem powierzchni jego podstawy.
Szczególne przypadki
- Jeżeli spodek wysokości ostrosłupa pokrywa się ze środkiem okręgu opisanego na jego podstawie, to taki ostrosłup nazywamy ostrosłupem prostym. Jeśli wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa tworzą z podstawą kąty równej miary, to spodek wysokości jest jednakowo oddalony od wierzchołków podstawy (jest więc środkiem okręgu opisanego na podstawie). Jeśli wszystkie ściany boczne tworzą z podstawą kąty równej miary, to spodek wysokości jest jednakowo oddalony od krawędzi podstawy (jest więc środkiem okręgu wpisanego w podstawę).
- Ostrosłup prawidłowy (ostrosłup foremny) spełnia dwa niezależne warunki:
- ma w podstawie wielokąt foremny,
- spodek jego wysokości jest środkiem podstawy, tzn. jest środkiem okręgu opisanego na podstawie (jest to zarazem środek okręgu wpisanego).
- Ściany boczne ostrosłupa prawidłowego są przystającymi trójkątami równoramiennymi.
- Ostrosłup o podstawie n-kątnej nazywa się ostrosłupem n-kątnym (na przykład, podstawa ostrosłupa pięciokątnego jest pięciokątem).
- Ostrosłup trójkątny jest inaczej nazywany czworościanem. Jego foremny przypadek należy do brył platońskich.
- Ostrosłup prawidłowy czworokątny, którego podstawą jest kwadrat bywa czasem nazywany piramidą (taki bowiem kształt miały piramidy egipskie).
Uogólnienia
- Ostrosłup ścięty jest częścią ostrosłupa zawartą pomiędzy podstawą a płaszczyzną przecinającą ten ostrosłup równolegle do podstawy.
- Stożek to bryła, w której krzywą kierującą dla powierzchni bocznej nie musi być wielokąt.
Przypisy
- ↑ spodek wysokości, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-10] .
- ↑ Wybrane wzory matematyczne, Warszawa: Centralna Komisja Egzaminacyjna, 2015, s. 13, ISBN 978-83-940902-1-0 .
Media użyte na tej stronie
Autor: Alexei Kouprianov drew it with Sodipodi, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Irregular hexagonal pyramid
(c) Ssawka, CC-BY-SA-3.0
Ostrosłup, Autor: Ssawka Grafika udostępniona na licencji GFDL
Ostrosłup czworokątny
- a - długość boku podstawy
- e - długość boku ściany
- s - wysokość ściany bocznej
- h - wysokość ostrosłupa