Otargańce

Otargańce z grani Barańców
Otargańce. Na dole Czarna Kopa
Jarząbczy Wierch i Jakubina na tle innych szczytów

Otargańce (słow.  Otrhance) – potężna boczna grań w słowackich Tatrach Zachodnich, rozdzielająca Dolinę Jamnicką od Doliny Raczkowej. Odbiega ona od znajdującego się w grani głównej Tatr Zachodnich Jarząbczego Wierchu w południowym kierunku. Jest to poszarpana grań, w której wyróżnia się kilka szczytów i przełęczy. W kierunku od grani głównej na południe są to[1]:

Najwyższym szczytem Otargańców jest Raczkowa Czuba. Otargańce zbudowane są z ciemnych granitoidów o podobnej genezie jak granitoidy budujące Rohacze. Zbocza strome, na znacznej części trawiaste lub kamieniste, pocięte licznymi żlebami. W zimie schodzą z nich duże lawiny. Spływające nimi potoki uchodzą do Jamnickiego lub Raczkowego Potoku. Dolna część zboczy jest stromo podcięta przez ostatni lodowiec, stąd też spływające z nich potoki tworzą tu wodospady. Najbardziej znana jest Jamnicka Siklawa (poniżej Zahradek). Na zachodnich zboczach w górnej granicy lasu liczne limby. Często spotkać tu można kozice, w lasach występują głuszce. U podnóża wschodnich zboczy położone są Raczkowe Stawy.

Szlak turystyczny prowadzący granią Otargańców jest rzadko uczęszczany. W warunkach letnich nie sprawia trudności technicznych, lecz jest wymagający kondycyjnie (suma podejść od parkingu na wysokości 888 m n.p.m. wynosi 1502 m[2], choć Józef Nyka w swoim przewodniku błędnie podaje 1800 m)[3]. Miejscami silnie eksponowany. Niebezpieczne może być zmylenie drogi (np. podczas mgły). Grań Otargańców wznosi się wysoko ponad dnami sąsiednich dolin (800–900 m). Z wysokich szczytów Otargańców jedne z najładniejszych panoram widokowych w Tatrach Zachodnich. Szczególnie efektownie prezentują się stąd Rohacze, Starorobociański Wierch, Bystra i Barańce. W oddali widoczne są wapienne masywy Bobrowca, Kominiarskiego Wierchu[3].

Szlaki turystyczne

Szlak niebieski Szlak zielony – niebieski szlak z autokempingu „Raczkowa” dnem Doliny Wąskiej na Niżnią Łąkę, potem zielony biegnący granią Otargańców[4].
  • Czas przejścia z autokempingu na Niżnią Łąkę: 30 min w obie strony
  • Czas przejścia z Niżniej Łąki na Jarząbczy Wierch: 4:10 h, ↓ 3:15 h.

Przypisy

  1. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-36-5.
  2. Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2019-06-16].
  3. a b Józef Nyka, Tatry Słowackie. Przewodnik, wyd. 2, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 1998, ​ISBN 83-901580-8-6
  4. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Zachodnie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-89-7.

Media użyte na tej stronie

Stripe-marked trail blue.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - blue.
Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
Otargańce a3.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Otargańce (West Tatra Mountains)
Otargańce a2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Otargańce, Czarna Kopa, Jamnicka Dolina (West Tatra Mountains)
Jakubina a2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jakubina (Raczkowa Czuba), Jarząbczy Wierch, w dole Łopata, u góry Starorobociański Wierch i Bystra - West Tatra Mountains