Otokar Keršovani

Otokar Keršovani (ur. 23 lutego 1902 w Trieście, zm. 9 lipca 1941 w Zagrzebiu) – chorwacki i jugosłowiański dziennikarz, reprezentujący poglądy lewicowe polityk, członek ZKJ.

Urodzony w Trieście, który był wtedy częścią Austro-Węgier. Upadek cesarstwa Habsburgów zastał go w mieście Pazin na półwyspie Istria, które niedługo potem zostało zajęte przez włoskie siły, a chorwacka szkoła w nim działająca zamknięta. Z tego powodu Keršovani emigrował do Jugosławii i zaczął studiować zarządzanie lasami na Uniwersytecie w Zagrzebiu.

W 1924 stał się dziennikarzem, pracując dla biura prasowego w Zagrzebiu oraz udzielając się w dzienniku Belgradzkim 'Novosti'. W tym samym czasie zapoznał się również z komunizmem i formalnie stał się członkiem Partii Komunistycznej Jugosławii. W 1928 r. został aresztowany i spędził rok w więzieniu. Po uwolnieniu udał się do Serbii, gdzie starał się zorganizować komórkę Jugosłowiańskiej Partii Komunistycznej. W 1930 r. ponownie został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia, po dopuszczeniu członków swojej partii do sądu.

Wygłaszał swoje zdanie w więzieniu w mieście Sremska Mitrovica, gdzie był aktywny politycznie. Szerzył komunizm wśród uwięzionych komunistów. Nauczał również dziennikarstwa wśród współwięźniów i utworzył więzienną gazetę "Udarnik". Został wypuszczony w lutym 1940 i kontynuował pracę w różnych lewicowych magazynach. W marcu 1941, w przeddzień najazdu Osi na Jugosławię został aresztowany i umieszczony w więzieniu w miejscowości Kerestinec.

Faszystowskie ugrupowanie ustaszy rozstrzelało go razem z Božidar Adžija i Ognjen Prica jako aktywistów partyjnych.

Po wojnie przedsiębiorstwo publicystyczne w Opatii zostało nazwane na jego cześć.