Pétanque w Polsce

I Mistrzostwa Wrocławia – sierpień 1999

W Polsce pétanque (petanka) zaczęła pojawiać się w drugiej połowie lat 40. XX wieku wraz z powrotem polskich repatriantów. Przywozili oni ze sobą bule i zamiłowanie do wówczas zupełnie nieznanego w Polsce sportu. Osiedlani byli na Ziemiach Odzyskanych, wielu z repatriantów trafiło na Dolny Śląsk w okolice Wałbrzycha[1].

Przez lata PRL pétanque (gra w bule) była marginalizowana i nie była dostrzegana jako dyscyplina sportu. Pierwszym stowarzyszeniem skupiającym sympatyków gry było powstałe 25 sierpnia 1999 Towarzystwo Miłośników Pétanque w Myślenicach.

10 listopada 2002 przedstawiciele sześciu klubów i stowarzyszeń: KS „Petanka” Wrocław, ASV Wrocław, KSP Jedlina-Zdrój, stowarzyszenia z Wałbrzycha oraz Żywca opracowały statut organizacyjny i powołały Polską Federację Pétanque.

Zasięg i rozwój terytorialny

W roku 2012 kluby należące do Polskiej Federacji Pétanque zarejestrowane były w województwach:

 • dolnośląskim – 6 klubów
 • wielkopolskim – 4 klubów
 • mazowieckim, pomorskim, śląskim – po 3 kluby
 • lubuskim, łódzkim – po 2 kluby
 • małopolskim, podkarpackim, podlaskim, opolskim – po 1 klubie
 • zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim – 0[2].

Klubowe Mistrzostwa Polski

Rozgrywki Klubowych Mistrzostw Polski w pétanque maja miejsce rokrocznie od 2004. Do roku 2008 włącznie Klubowe Mistrzostwa Polski PFP rozgrywane były w dwóch ligach. Rosnąca popularność tej dyscypliny spowodowała że w roku 2009 utworzona została trzecia liga (z podziałem na grupy A i B). Z tego samego powodu nastąpiło rozszerzenie liczby drużyn w I i II lidze do ośmiu.

W roku 2012 w Polsce istniało 27 klubów zrzeszonych w Polskiej Federacji Pétanque i posiadających prawo do uczestnictwa w oficjalnych rozrywkach PFP. Wszystkie kluby skupione są w trzech ligach. Pierwsza Liga Polskiej Federacji Petanque po rozgrywkach w sezonie 2012[3]:

 1. Żywiecki Klub Boules - klubowy mistrz Polski 2012
 2. KSP „Słowianka” Gorzów Wielkopolski
 3. TS Liskowiak Lisków
 4. ŚKPP Buler Śrem
 5. KSP Broen-Karo Dzierżoniów
 6. Śremski Klub Petanque
 7. Myślenicki Klub Pétanque
 8. KSP Jedlina-Zdrój

Turnieje

Oprócz turnieju ligowego (Klubowe Mistrzostwa Polski) w Polsce rozgrywa się również Drużynowe Mistrzostwa Polski, Puchar Polski i turnieje otwarte pod patronatem PFP. Zawodnicy i amatorzy pétanque mają w sezonie (marzec - wrzesień) wiele okazji do rozgrywek[4].

Mistrzostwa Polski

Rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski toczą się w następujących kategoriach: Mistrzostwa Polski Seniorów, Mistrzostwa Polski Kobiet, Mistrzostwa Polski Juniorów. Nie istnieją ograniczenia, które zabraniałyby juniorom występu w mistrzostwach seniorów, juniorkom w mistrzostwach seniorów lub kobiet ani kobietom w mistrzostwach seniorów. Zwycięska drużyna Mistrzostw Polski Seniorów ma prawo reprezentować Polskę w następnym sezonie. Zawodnicy drużyny - triplet (ewentualnie z rezerwowym) nie muszą pochodzić z tego samego klubu.

Puchar Polski

Również w przypadku Pucharu Polski zawodnicy nie muszą pochodzić z tego samego klubu. Rozgrywki pucharowe toczą się w następujących kategoriach: Puchar Polski Singli, Puchar Polski Dubletów, Puchar Polski Tripletów, Puchar Polski Par Mieszanych (tzw. mixty).

Centrope Cup

Polska jest członkiem grupy sześciu państw ze środkowej Europy, które uczestniczą w rywalizacji pod nazwą Centrope Cup. Co roku jeden z sześciu turniejów Centrope Cup rozgrywany jest również w Polsce.

Grand Prix

Turnieje o nazwie Grand Prix organizowane są w polskim środowisku graczy w petankę od początku istnienia pierwszych, formalnych struktur. Nazwa Grand Prix nie jest regulowana przepisami Federacji jednak zwyczajowo pojawia się wyłącznie przy okazji największych imprez realizowanych przez kluby. W Polsce, jak dotąd, realizowane były cztery regionalne turnieje GP, wszystkie formule Open, z czego jeden pod patronatem PFP. Trzy z nich są regularnie kontynuowane.

Nazwa zawodówOpisOrganizatorPierwsze zawodyTurniej rankingowy
Grand Prix Pétanque MyślenicePoczątkowo organizowane jako cykl otwartych turniejów pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Francji w Krakowie, najstarsza cykliczna imprezą pétanque w Polsce, rozgrywana w konkurencji tripletówMyślenicki Klub Pétanque (wcześniej pod nazwą Towarzystwo Miłośników Pétanque)1999tak
Grand Prix ŚląskaCykl turniejów pétanque w konkurencji dubletów, po trzech etapach rozgrywek (19 lipca, 22 sierpnia, 13 września) finał rozegrany został 4 października[5]. Od roku 2012 organizator nie podjął się kontynuacji imprezySekcja Petanque przy Stowarzyszeniu Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach2009nie
Zimowe Grand Prix - Jedlina-ZdrójPierwsza zimowa impreza pétanque w Polsce, w każdym sezonie ma do czterech edycji, rozgrywana jest w konkurencji tripletówKSP Jedlina-Zdrój2010nie
Grand Prix o Puchar Prezydenta LesznaTurniej poprzedzony jest, organizowanym w tym samym miejscu i podczas tego samego weekendu Halowym Pucharem Polski Tripletów. Organizowany jest od patronatem PFP.OS „Leszczynko” TKKF Leszno od pierwszego roku przynależności klubu do struktur PFP2010tak
Grand Prix Polski w pétanqueMiędzynarodowa impreza pétanque organizowana w Katowicach na ulicy Mariackiej, rozgrywki odbywają się w konkurencji tripletów w formule zamkniętej, systemem grupowym w dwu fazach.
Śląski Klub Petanque „Carbon” i Sekcja Petanque przy Stowarzyszeniu Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach2012nie

Festiwale

Openy

Otwarte Mistrzostwa Wrocławia, 2020 r.

Oprócz powyższych organizuje się też turnieje otwarte (openy) pod patronatem Polskiej Federacji Pétanque. Mogą w nich uczestniczyć również amatorzy nie zrzeszeni w klubach. Za zdobyte w openach miejsca otrzymuje się punkty do klasyfikacji indywidualnej. Sumują się one z punktami zdobytymi w trzech turniejach eliminacyjnych Drużynowych Mistrzostw Polski i w rozgrywkach pucharowych.

Klasyfikacja indywidualna

Coroczny ranking indywidualny zawodników zrzeszonych w Polskiej Federacji Pétanque tworzony jest na podstawie wyników osiągniętych w turniejach akredytowanych przez PFP.

 • sezon 2003: Daniel Siara (KSP Jedlina-Zdrój),
 • sezon 2004: Tomasz Lipczyński (EKS „Kolektyw” Radwanice),
 • sezon 2005: Tomasz Lipczyński, Dominik Pilarski (obaj z EKS „Kolektyw” Radwanice),
 • sezon 2006: Dominik Pilarski (EKS „Kolektyw” Radwanice),
 • sezon 2007: Ryszard Kowalski (KSP Broen-Karo Dzierżoniów),
 • sezon 2008: Jędrzej Śliż (Żywiecki Klub Boules)

Począwszy od roku 2009 nagrody za wyniki w klasyfikacji indywidualnej przyznawane są w trzech odrębnych kategoriach: 1. (tak jak w latach poprzednich) dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika, 2. dla najwyżej sklasyfikowanej kobiety 3. dla najwyżej sklasyfikowanego juniora.

 • sezon 2009: Andrzej Śliż (Żywiecki Klub Boules), kobiety: Joanna Kastelik (KSP Broen-Karo Dzierżoniów), juniorzy: również Joanna Kastelik,
 • sezon 2010: Szymon Kubiesa (Żywiecki Klub Boules), kobiety: Wioletta Śliż (Żywiecki Klub Boules), juniorzy: Paweł Pieprzyk (ŚKPP Buler Śrem)
 • sezon 2011: Andrzej Śliż (Żywiecki Klub Boules), kobiety: Katarzyna Bąbik (OKS „Sokół” Wrocław), juniorzy: Paweł Pieprzyk (ŚKPP Buler Śrem)

Reprezentacja Polski

Zwycięzcy Mistrzostw Polski mają prawo do reprezentowania kraju na Mistrzostwach Świata lub Mistrzostwach Europy w odpowiedniej kategorii: seniorów, kobiet lub juniorów.

Reprezentacja Polski Seniorów

 • 2003 Jerzy Siara, Piotr Siara, Daniel Siara (KSP Jedlina-Zdrój)
 • 2004 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Katarzyna Śliż (ŻKB Żywiec)
 • 2005 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Katarzyna Śliż (ŻKB Żywiec)
 • 2006 Jarosław Cybulak, Radosław Banaszkiewicz, Mateusz Markiewicz (UPKS Bula Łódź), Tomasz Lipczyński (EKS Kolektyw Radwanice)
 • 2007 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Szymon Kubiesa (ŻKB Żywiec)
 • 2008 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Szymon Kubiesa, Marek Lach (ŻKB Żywiec)
 • 2009 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Szymon Kubiesa (ŻKB Żywiec)
 • 2010 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Szymon Kubiesa (ŻKB Żywiec)
 • 2011 Andrzej Śliż, Jędrzej Śliż, Szymon Kubiesa (ŻKB Żywiec)

Zgrupowanie

W latach 2008 i 2010 Prezes Międzynarodowej Federacji Pétanque i Gry Prowansalskiej Claude Azéma gościł w Żywcu, gdzie prowadził szkolenie/seminarium dla trenerów i sędziów PFP.

Przypisy

 1. „Francuzi z Suliszowa” - Polityka (wydanie internetowe), 12. sierpnia 2010 (pol.). [dostęp 20 sierpnia 2011].
 2. Kluby zrzeszone w Polskiej Federacji Pétanque (pol.). [dostęp 6 sierpnia 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (31 grudnia 2014)].
 3. Tabela Ligi Polskiej Federacji Pétanque (pol.). [dostęp 6 sierpnia 2011].
 4. kalendarz rozgrywek Polskiej Federacji Pétanque (pol.). [dostęp 6 sierpnia 2011].
 5. http://petanque.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=33&artykul=308&akcja=artykul GRAND PRIX ŚLĄSKA PETANQUE DUBLETÓW – OPEN

Linki zewnętrzne

Strony pierwszoligowych klubów pétanque w Polsce

Media użyte na tej stronie

I Mistrzostwa Wrocławia w Petanque-08 1999.jpg
(c) Adsam z polskiej Wikipedii, CC BY 2.5
I Mistrzostwa Wrocławia w Petanque - 08.1999 Rzuca Joanna Samuel z Wrocławia.
Petanque-OMWr2020.jpg
Autor: Julo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pétanque: Otwarte Mistrzostwa Wrocławia 2020, scena z placu gry