Półwysep Kerczeński

Półwysep Kerczeński
Państwo

 Rosja
 Ukraina

Republika

 Republika Krymu
Autonomiczna Republika Krymu

Powierzchnia

ok. 3000 km²

Miejscowości

Kercz, Lenino

Położenie na mapie Krymu
Mapa konturowa Krymu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Półwysep Kerczeński”
Ziemia45°15′N 36°00′E/45,250000 36,000000
Mapa
Mapa Półwyspu Krymskiego z zaznaczonym Półwyspem Kerczeńskim

Półwysep Kerczeński (ukr. Керченський півострів, ros. Керченский полуостров, krm. Keriç yarımadası) – półwysep we wschodniej części Półwyspu Krymskiego na Ukrainie.

Wraz z Półwyspem Tamańskim (od którego oddzielony jest Cieśniną Kerczeńską) oddziela Morze Azowskie od Morza Czarnego. Powierzchnia ok. 3000 km², ukształtowanie terenu nizinne z maksymalną wysokością do 190 m, klimat umiarkowany, ciepły i wilgotny. Na półwyspie występują wulkany błotne i słone jeziora. Do lat 90. XX wieku wydobywano tu rudy żelaza. Dwa rezerwaty przyrody: opucki i kazantipski. Główne miasto i port – Kercz.

Budowa geomorfologiczna

Północna część Półwyspu Kerczeńskiego, rejon występowania wulkanów błotnych

Wyróżnia się dwie części: południowo-zachodnią i północno-wschodnią, oddzielone od siebie Grzędą Parpacką, zbudowaną z wapieni, a morfologicznie będącą przedłużeniem Grzędy Zewnętrznej Gór Krymskich.

Region południowo-zachodni jest równiną, zbudowaną z glin oligoceńskich, zmiętych w fałdy o rozciągłości pn.-wsch. - pd.-zach. Utwory te stanowią dalszy ciąg pasa osadów oligoceńskich północnych zboczy Gór Krymskich (krymska strefa fałdowa), przez co zaznacza się wyraźny związek tej części Półwyspu Kerczeńskiego z Górami Krymskimi[1]. Nieznaczne kulminacje, o wysokości nie przekraczającej 120 m n.p.m. (np. wulkan błotny Dżau-Tepe, 119 m n.p.m.), rozdzielają płaskie rozległe obniżenia wypełnione przez solniska (np. Jezioro Uzuniarskie). Na wybrzeżu zaznacza się wyraźna terasa morska położona na wysokości 20 m n.p.m.

Region północno-wschodni ma budowę pagórkowato-grzędową, powstałą w wyniku erozji starszych struktur fałdowych. Fałdy te przechodzą w odpowiadające im fałdy Półwyspu Tamańskiego[1]. Wysokości w tej części Półwyspu Kerczeńskiego, w odległości 20 km na zach. od Kerczu, sięgają blisko 190 m n.p.m. Antyklinalne kotliny powstały w wyniku erozji ich partii jądrowych, zbudowanych ze słabo zdiagenezowanych osadów ilastych miocenu i pliocenu. Elementem charakterystycznym dla tego regionu są liczne (33) stożkowate wulkany błotne o wysokości 30 do 40 m, występujące w szczytowych partiach antyklin. W strefie przybrzeżnej występują jeziora słone (np. Aktaszskie, Czokrakskie, Czurubaszskie, Tabieczynskie). Linia brzegowa bardzo urozmaicona, występują na przemian strome klify i niskie odcinki mierzejowe z plażami piaszczysto-żwirowymi i piaszczysto-muszlowymi.

Historia

Podczas II wojny światowej, w latach 19411943 rejon wielokrotnych walk sowiecko-niemieckich. W kwietniu 1944 roku został opanowany przez Armię Czerwoną w wyniku kombinowanej operacji morsko-lądowej.

Przypisy

  1. a b Berg Lew Siemionowicz: Przyroda ZSRR, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1962, s. 114

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Półwysep Krymski.png
Mapa Półwyspu Krymskiego.
Na pomarańczowo zaznaczono stolicę Republiki Autonomicznej Krymu oraz miasta wydzielonego Sewastopola, na żółto miasta rejonowe i miasta wydzielone, na biało pozostałe miejscowości
Parametry do szablonu (współrzędne krawędzi):
Relief map of Crimea (disputed status).jpg
Physical map of the Crimea
Conformal projection, standard parallels — 45°15's.W.
Template parameters (coordinates of the edges):
Półwysep Kerczeński.JPG
Autor: QuercusGd, Licencja: CC BY-SA 3.0
Półwysep Kerczeński, część północna, rejon występowania wulkanów błotnych. Krym, Ukraina.