PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna
Ilustracja
Typ stoczni

remontowo-budowlana

Data powstania

1 stycznia 2018

Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miasto

Gdynia

Dawne nazwy

Warsztaty Portowe Marynarki Wojennej, Warsztaty Remontowe Środków Pływających Głównego Portu Marynarki Wojennej, Stocznia Marynarki Wojennej im. Dąbrowszczaków, Stocznia Marynarki Wojennej S.A.

Strona internetowa

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o. o.stocznia działająca w sektorze nowych budów i remontów okrętów wojennych oraz jednostek specjalistycznych miesząca się na terenie Portu Gdynia na Oksywiu w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Wojennego Gdynia. Powstała w 2017 roku, a działalność operacyjną rozpoczęła w 2018 roku po przejęciu majątku Stoczni Marynarki Wojennej, będącej w upadłości likwidacyjnej. Kontynuując tradycję Stoczni Marynarki Wojennej oraz Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej jest najstarszą z aktualnie istniejących stocznią w Polsce, działając od 1922 roku.

Historia

Pierwsza polska stocznia nad Morzem Bałtyckim po odzyskaniu niepodległości została utworzona 10 maja 1922 roku, wskutek przeniesienia Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej z Modlina do Pucka. W okresie powojennym Warsztaty Portowe ponownie weszły w skład Portu Wojennego w Gdyni-Oksywiu, sformowanego wówczas jako Główny Port Marynarki Wojennej. Dlatego też w lecie 1945 roku otrzymały nazwę Warsztaty Remontowe Środków Pływających Głównego Portu Marynarki Wojennej. Ostatecznie w 1950 roku zakład został przekształcony w Stocznię Marynarki Wojennej.

22 grudnia 2009 roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Stoczni Marynarki Wojennej SA z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Ze względu na pogarszającą się sytuację i brak perspektyw zawarcia układu z wierzycielami, w dniu 7 kwietnia 2011 r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku wydał postanowienie zmieniające sposób prowadzenia postępowania upadłościowego z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego.

W maju 2017 została podpisana umowa przedwstępna na zakup majątku będącej w upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jedynym oferentem w przetargu była spółka PGZ Stocznia Wojenna, spółka utworzona w tym samym roku przez Polską Grupę Zbrojeniową[1].

W 2018 stocznia odnotowała stratę na działalności w wysokości 26,56 mln zł[2][3]. W efekcie podjęto szereg działań restrukturyzacyjnych, wśród nich m.in. przeznaczenie na sprzedaż 7 ha terenów stoczni przy ul. Śmidowicza 48 za cenę ofertową 85 mln zł netto[4]. W 2019 strata wyniosła – 64,6 mln, w 2020 – 18,6 mln (efekt sprzedaży bocznicy), zaś strata w 2021 dzięki wspomnianej sprzedaży gruntów zmniejszyła się do 1,5 mln zł[5].

Realizowane projekty

ORP „Ślązak” podczas pierwszego wyjścia z PGZ Stoczni Wojennej na próby morskie

Wśród głównych realizowanych przez Stocznię projektów można wskazać:

Zakontraktowane w 2019 roku głębokie naprawy główne-dokowe okrętów MW RP[7]:

ORP „Arctowski” podczas prac remontowych w PGZ Stoczni Wojennej

Dodatkowo PGZ Stocznia Wojenna przejęła kontynuację projektów remontowych prowadzonych wcześniej przez Stocznię Marynarki Wojennej:

PGZ Stocznia Wojenna uczestniczy także w programie budowy dwóch niszczycieli min typu Kormoran II (OORP „Mewa” i „Albatros”) dostarczając na te okręty systemy Zintegrowanego Mostka Nawigacyjnego i Nawigacji Taktycznej.

W styczniu 2021 roku, stocznia wygrała przetarg na remont okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”. Remont ma być przeprowadzony w do maja 2021 roku, czyli rozpoczęcia sezonu wystawienniczego[8][9].

ORP „Kadm. Xawery Czernicki” podczas prac remontowych w PGZ Stoczni Wojennej

Charakterystyka

PGZ Stocznia Wojenna oferuje usługi w zakresie projektowania, remontów, przebudów, modernizacji i budów okrętów wojennych oraz jednostek dla innych służb mundurowych i państwowych.

Potencjał techniczny PGZ Stoczni Wojennej[10]:

  • dok pływający
    • zdolność udźwigu 8 000 t
    • długość całkowita 150 m
    • szerokość wewnętrzna 27 m
    • zanurzenie nad kilblokami 8 m
    • dźwigi 2 x 8 t
    • maksymalna długość podnoszonego statku 160 m, szerokość 25 m, zanurzenie 7,7 m
  • podnośnik mechaniczny z 14 stanowiskami roboczymi
    • zdolność udźwigu 2 500 t
    • długość całkowita 100 m
    • szerokość wewnętrzna 22 m
    • zanurzenie nad kilblokami 5 m
    • maksymalna długość podnoszonego statku 104 m, szerokość 21 m, zanurzenie 4,7 m
    • uzbrojone nabrzeża o łącznej długości ponad 2 000 m

Zobacz też

Przypisy

  1. PGZ Stocznia Wojenna – nowy podmiot w strukturze PGZ przejmie Stocznię Marynarki Wojennej?, Gospodarka morska – portal branżowy, portal morski [dostęp 2020-11-03] (pol.).
  2. Gdyńska Nauta i Marynarka Wojenna na minusie. „Odbudowa stoczni w wydaniu PiS to ideologia”
  3. Państwowe stocznie już przed epidemią koronawirusa były w kryzysie. „Rząd kompletnie zmarnował ostatnie lata”
  4. Stocznia Wojenna w Gdyni sprzedaje 7 hektarów terenu z dostępem do morza
  5. Stocznia Wojenna w Gdyni zasypuje straty, wyprzedając majątek. Co z fregatami programu Miecznik?
  6. Kontradmirał X. Czernicki zakończył kompleksową naprawę w PGZ Stoczni Wojennej, Wydawnictwo militarne ZBIAM, 3 lutego 2021 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  7. Remonty i modernizacje, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  8. Remont ORP Błyskawica w PGZ Stoczni Wojennej, Wydawnictwo militarne ZBIAM, 5 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  9. Prawy i Sprawiedliwy, Umowa na remont ORP Błyskawica podpisana, Wydawnictwo militarne ZBIAM, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  10. Informacje ogólne, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. [dostęp 2020-11-03] (pol.).

Linki zewnętrzne

Strona PGZ Stoczni Wojennej

Media użyte na tej stronie

PGZ Stocznia Wojenna .jpg
Autor: Apienkos, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok PGZ Stoczni Wojennej z lotu ptaka
ORP "Ślązak".jpg
Autor: Apienkos, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pierwsze wyjście ORP "Ślązak" na próby morskie
ORP "Kadm. Xawery Czernicki".jpg
Autor: Apienkos, Licencja: CC BY-SA 4.0
ORP "Kadm. Xawery Czernicki" podczas prac remontowych w PGZ Stoczni Wojennej
ORP "Arctowski".jpg
Autor: Apienkos, Licencja: CC BY-SA 4.0
ORP "Arctowski" podczas prac remontowych w PGZ Stoczni Wojennej