Pałac Pionierów

Pałac Pionierów w Sewastopolu
Pałac Pionierów w Togliatti
Pałac w Sormowie, kontynuujący działalność edukacyjną

Pałac Pionierówradzieckie centrum młodzieżowe, centra takie prowadziły zajęcia pozalekcyjne, propagowały sporty, organizowały wspólną pracę Pionierów. Placówki takie powstały we wszystkich republikach radzieckich. Po rozpadzie ZSRR i bloku wschodniego zostały przekształcone w młodzieżowe placówki pozaszkolne.

Poprzedniczki późniejszych pałaców powstawały w Moskwie, Leningradzie, Tbilisi, Kijowie, Irkucku i innych miastach w latach 20. i 30. Pierwszy Pałac Pionierów została założona 6 września 1935 roku w Charkowie w dawnym Domu Zgromadzenia Szlachty[1]. Do 1971 roku powstało blisko 3500 placówek młodych pionierów w całym ZSRR. Pierwsze z nich zorganizowano w dotychczasowych pałacach i rezydencjach rodziny królewskiej a zostały znacjonalizowane po utworzeniu ZSRR w 1922 roku. Nowo budowane pałace były budowano w stylu nawiązującym do dotychczas istniejących pałaców aż do końca lat 50., następnie został wprowadzony nowy styl architektoniczny a nowo powstałe placówki budowane były od podstaw. Dwa największe pałace pionierów nawiązujące do nowego stylu powstały w Moskwie (1959-1963) i Kijowie (1965).

Pałace Pionierów różniły się od zwykłych szkół średnich, pałace składały się z wyspecjalizowanych grup hobbystycznych i sekcji. Programy nauki w pałacach zostały zaprojektowane tak aby nie powielały materiału przerabianego w zwykłym programie szkolnym a lekcje nie były obowiązkowe. Pałace były podobnie jak szkoły bezpłatne a grupy hobbystyczne były zakładane z inicjatywy dzieci. W pałacach odbywały się zajęcia sportowe, kulturalne, edukacyjne, techniczne, polityczne, artystyczne, turystyczne i przyrodnicze.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, większość pałaców została zamknięta a niektóre z nich stały się kasynami lub klubami. Niektóre z nich kontynuowały pracę ośrodka młodzieżowego jednak przestały być bezpłatne.

Placówki zbliżone do Pałaców Pionierów zakładane były w pozostałych państwach bloku wschodniego i w innych krajach sojuszniczych bloku. Niektóre z nich dalej istnieją, zaliczają się do nich m.in. Pałac Pionierów w Hanoi w Wietnamie, Centralny Pałac Pionierów Ernesto „Che” Guevary w Hawanie na Kubie i Pałac Pionierów i Młodzieży Szkolnej w Pjongjangu. Chińskie pałace w większości zostały sprywatyzowane lub przeznaczone do innych celów.

Przypisy

Bibliografia

  • Wielka Encyklopedia Radziecka 1972. tom. 7, s. 595–596.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sormovo-Pioneers-Palace-0298.jpg
Autor: User:Vmenkov, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pioneer's Palace (now, Children's Creative Activity Center) in Komintern St in central Sormovo
Palace of pioneers in Tpgliatti, Photo 2.JPG
"Palace Of Pioneers. City of Togliatti. (Soviet architecture). After the 1991 takeover and ban the Communist Party of the Soviet Union ", "Pioneers organization", dissolved! Its assets were confiscated and passed under the control of local authorities. Partially operate under the new name "Palace of children and youth creativity". Installed rooftop telescope
Севастопольское здание.jpg
Autor: VascoPlanet Photography, VascoPlanet.ru Crimea, Licencja: CC BY 2.0
Young Pioneer Palace in Sevastopol. [1] Built in 1914, architect V. A. Chistov. Restorated in 1966-1967, architects A. V. Bobkov, A. L. Sheffer.