Pałac Szaniawskich w Krakowie
![]() | |
![]() | |
Państwo | ![]() |
---|---|
Miejscowość | Kraków |
Adres | ul. Grodzka 43 ul. Senacka 8 |
Typ budynku | pałac |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
![]() |
Pałac Szaniawskich (znany także jako Pałac Męcińskiego) – zabytkowy pałac miejski, zlokalizowany na rogu ulic: Grodzkiej i Senackiej na krakowskim Starym Mieście.
Historia
Na początku XV wieku w miejscu obecnego pałacu powstały dwie murowane kamienice[1]. Jedna z nich była własnością Fricza Platenre, a druga nieznanego z imienia Weynhardta. W XVI wieku w jednej z nich mieściła się Apteka Królewska, prowadzona przez Franciszka Aromatariusq de Radicibus[2]. W 1643 powstał zachowany do dziś boniowany portal[1]. W 1792 obie kamienice znalazły się w rękach Adama Męcińskiego. Następnie odsprzedał je on Stanisławowi Szaniawskiemu, byłemu szambelanowi królewskiemu, który dokonał gruntownej przebudowy, łącząc oba domy w jeden pałac miejski[1]. W 1884 część budynku zakupili jezuici. W 1905 cały pałac został nabyty przez Wilhelma Mikuszewskiego[2].
27 października 1982 budynek został wpisany do rejestru zabytków[3]. Znajduje się także w gminnej ewidencji zabytków[4].
Przypisy
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
- N: 50.15 N
- S: 49.95 N
- W: 19.76 E
- E: 20.26 E
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Pałac Szaniawskich w Krakowie przy ulicy Grodzkiej 43.