Pałac książąt oleśnickich we Wrocławiu

Pałac książąt oleśnickich
Ilustracja
Pałac książąt oleśnickich z 1736 (pierwszy po lewej stronie). Z prawej strony widoczny jest pałac Franza von Hatzfeld
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Wita Stwosza 32

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

barok

Kondygnacje

cztery

Rozpoczęcie budowy

pocz. XVII w.

Ważniejsze przebudowy

pocz. XVII w, 1686

Zniszczono

1760

Pierwszy właściciel

Podiebradowie

Kolejni właściciele

Karol II Podiebradowicz, Elżbieta Maria (1672-1686), Sylwiusz Wirtemberski (1686-1688), ks. Julianne Sibylle Charlote (1724-1735), ks. Hedwig Friderike zu Anhalt-Zerbst (1735-1739), Christianie Dorothei von Hochberg (1739-1743), Ernst Friedrich von Kittlitz (1743-1751), Karoline Elisabeth von Sierstorpff, Franz von Hatzfeld

brak współrzędnych

Pałac książąt oleśnickich (Dom książąt oleśnickich) – dawny, pałac znajdujący się przy ul. Wita Stwosza we Wrocławiu. Rozebrany w 1760, a w jego miejsce wzniesiono Pałac Hatzfeldów.

Historia

Fragment mapy plan Wrocławia z 1562 z widocznym dawnym domem zajezdnym książąt oleśnicko-brzeskich (nr 1). Numerem 2 zaznaczony jest dwór wieżowy księcia brzeskiego Ludwika I z 1364. W XVIII wieku w tym miejscu wzniesiono pierwszy pałac Hatzfeldtów [1]

Pałac książąt oleśnickich został wzniesiony na działce, gdzie wcześniej już w średniowieczu, do końca XIV wieku, znajdował się książęcy browar Księcia brzeskiego Ludwika I. Pod koniec XV wieku działka należała do Podiebradów ziębicko-oleśnickich. W połowie XVI wieku na działce został wzniesiony murowany, trójkondygnacyjny, o pięciu osiach okiennych dom. Budynek został umieszczony na planie Wrocławia Barthela Weihnera z 1562 roku[2] jako Fürstenhauss v. der Oelssen[3].

Na początku XVII wieku z inicjatywy księcia Karola II lub jego synów Henryka Wacława i Karola Fryderyka budynek został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym. Wejście ozdabiał bogaty portal, okna piano nobile były wykończone na przemian trójkątnymi i odcinkowymi naczółkami[2]. Największe zmiany dokonano w górnej części pałacu zmieniając je w dekoracyjne piętro attykowe ze szczytowymi facjatami. Od strony ulicy Krowiej do pałacu dobudowane zostało skrzydło a za nim znajdowała się brama umożliwiająca wjazd na tylny dziedziniec[2][4].

W 1672 roku właścicielem pałacu była księżna Elżbieta Maria a po jej śmierci w 1686 trafił do rąk, w drodze podziałów spadkowych, księcia Sylwiusza Fryderyka oleśnickiego[a][5]. Z jego zlecenia wykonano wówczas przebudowę budynku na okazałą rezydencje[b]. Attykowe piętro zostało przebudowane na czwartą kondygnację i zaopatrzono ją w galerię widokową zamkniętą od frontu balustradą. Na elewacji, na wysokości drugiej i trzeciej kondygnacji, pomiędzy oknami wykonano dekorację stiukową w formie pęków kwiatowo-owocowych[2]. Ponad trzecią kondygnacją biegła tralkowa balustrada a na jej postumentach umieszczone zostały wazy i popiersia[5]. Nad czwartą kondygnacją, w osi środkowej, znajdowała się facjata z godłem rodowym[2]. Pałac został uwieczniony na rysunku Johanna Stridbecka młodszego z 1691 roku[5].

W 1688 roku Sylwiusz Fryderyk podarował pałac swojej żonie Eleonorze Karolinie von Württemberg-Mömpelgard. W 1724 budynek kupiła jej kuzynka księżna Julianne Sibylle Charlotte, żona Karola Fryderyka Wirtemberskiego. W 1735 roku pałac odziedziczyła jej siostra księżna Hedwig Friderike zu Anhalt-Zerbst. Kolejnymi właścicielami pałacu był hrabina Christianie Dorothei von Hochberg (1739-1743), baron Ernst Friedrich von Kittlitz (1743-1751), baronowa Karoline Elisabeth von Sierstorpff. Od baronowej pałac odkupił hrabia Franz Philipp Adrian von Hatzfeld[5].

Budynek został rozebrany w 1760 roku po pożarze sąsiedniego pierwszego domu Hatzfeldów a w jego miejsce, w latach 1765-1774 wzniesiono Pałac Hatzfeldów[2][5].

Uwagi

  1. Po śmierci Karola Fryderyka, księstwo oleśnickie zostało podzielone na trzy części: książęta na Oleśnicy nadal posiadali pałac przy Wita Stwosza 32, książęta na Bierutowie i Dobroczycach posiadali pałac przy Wita Stwosza 35 późniejszy Pałac Kospothów[2]
  2. Według Wojciecha Brzezowskiego przebudowa mogła nastąpić jeszcze przed rokiem 1672[6]

Przypisy

Bibliografia


Media użyte na tej stronie

P Ks. Piastowskich.jpg
Pałac książąt oleśnickich we Wrocławiu, akwaforyta Carla Remsharta wg. rys. F.B.Wernera (Biblioteka Uniwersytecka)
Fragment map.jpg
Plan Wrocławia - fragment z zaznaczeniem posesji pałacu Rybischów, aksonometryczny plan Wrocławia z 1562, kopia Partscha z 1826 r.