Pałac papieski w Awinionie

Pałac papieski w Avignonie[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Państwo

 Francja

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, IV

Numer ref.

228

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1995
na 19. sesji

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac papieski w Avignonie”
Ziemia43°57′02,88″N 4°48′27,00″E/43,950800 4,807500

Pałac papieski w Awinionie (fr., Palais des papes oks. Palais dei Papas) – dawna rezydencja papieży wzniesiona w XIV wieku w okresie niewoli awiniońskiej, kiedy to w latach 1309–1377 Awinion pełnił tymczasowo rolę Stolicy Apostolskiej. Liczący ponad 15 000 m² powierzchni wszystkich pomieszczeń pałac do dziś należy do największych gotyckich założeń zamkowych w Europie. Wraz z katedrą Notre-Dame, która przylega do rezydencji od strony zachodniej tworzy monumentalny kompleks architektoniczny, którego dopełnieniem jest częściowo zachowany most Pont Saint-Bénézet na rzece Rodan. Wszystkie te obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Widok na pałac od strony wschodniej według E. Viollet-le-Duca

Historia

Avignon w średniowieczu należał do hrabstwa Venaissin, która wcześniej podlegało władcom Tuluzy od 1274 po wojnach z heretyckimi albigensami hrabstwo wraz z miastem przekazano Stolicy Apostolskiej. Pod koniec XIII i w XIV wieku, Avignon przeżywał wielką prosperitę, był jednym z największych ośrodków miejskich w Europie, niemalże na równi z Pragą, Paryżem, Londynem, Barceloną czy Neapolem. Jeszcze przed wzniesieniem pałacu papieskiego wzniesiono szereg kościołów i rezydencji dla świeckich i kościelnych dostojników, ponadto miasto zostało umocnione silnym systemem obronnym. Wśród nich w pobliżu papieskiego zamku powstał Petit Palais (Mały Pałac), jako rezydencja kardynała Arnaud de Via, po jego śmierci służył biskupom awiniońskim. Znaczenie miasta podniósł fakt założenia w 1303 przez Bonifacego VIII uniwersytetu.

Avignon stał się nową siedzibą papieży od roku 1309 roku, kiedy Gascon Bertrand de Goth, jako papież Klemens V, ze względu na spór z kardynałami Rzymu i zamieszki w tymże mieście po jego wyborze w 1305 roku postanowił opuścić Wieczne Miasto. Wówczas to przeniósł kurię papieską do Avignonu. Wpierw Klemens V gościnnie rezydował w tamtejszym klasztorze Dominikanów. Wszakże Avignon został własnością Kurii dopiero w 1349, następca Klemensa V, Jan XXII podjął decyzję odbudowania i rozbudowy dawnego pałacu biskupiego. Nie doczekał się jednak pełnej realizacji tegoż przedsięwzięcia. Ostatecznie za pontyfikatu papieża Benedykta XII (lata 1334–1342) i jego następców do roku 1364 powstała monumentalna rezydencja obronna, położona na wschodnim brzegu Rodanu. Budowla powstała w dwóch zasadniczych fazach. Wpierw, w latach ok. 1334–1342 wzniesiono Palais Vieux (Stary Pałac), a następnie w latach 1342–1352 (pontyfikat Klemensa VI) powstał Palais Neuf (Nowy Pałac). Finansowanie prac budowlanych jest utrwalone w bogatym zbiorze dokumentów, które wspominają także o budowniczych m.in. o Pierre Poisson z Mirepoix k. Carcassonne, który kierował pracami nad Starym Pałacem oraz Jeanie de Louvres, działającym przy budowie Nowego Pałacu.

Za czasów pontyfikatu papieża Urbana V (1362-1370) powstały nieistniejące dziś ogrody, które znajdowały się na wschód od zamku. Po ostatecznym przeniesieniu siedziby papieskiej do Rzymu w 1377 roku pałac awinioński zamieszkiwali antypapieże wielkiej schizmy (Klemens VII i Benedykt XIII), a następnie papiescy legaci. Jeszcze w dobie wielkiej schizmy zachodniej w 1398 roku Avignon był oblegany przez wojska Geoffreya Boucicauta, jednakże wojska antypapieża obroniły rezydencję przed najeźdźcą. Kres świetności Avignonu położyła rewolucja francuska, podczas której pałac i katedra zostały splądrowane, zaś w 1791 miała miejsce masakra w której zwolennicy rewolucji wymordowali swoich przeciwników. Ciała zabitych zostały wrzucone do Tour des Latrines, jednej z wież Starego Pałacu. Następnie obiekty zaadaptowano na więzienie i archiwa, co było zabiegiem bardzo destruktywnym dla zabytku. Dopiero w 1906 roku pałac został przekazany miastu z przeznaczeniem na muzeum.

Architektura

Plan pałacu. Od północy: katedra Notre-Dame, Stary Pałac i Nowy Pałac

Monumentalny kompleks zamkowy składa się z dwóch części, położonego koło katedry Notre-Dame Starego Pałacu i przylegającego do niego od strony południowej Nowego Pałacu. Obie części tworzą nieregularny plan, kompleks budynków skupiony jest wokół dwóch czworobocznych dziedzińców. Kompleks pałacowy jest zbudowany w stylu gotyckim. Wzniesiony w całości z kamienia pałac charakteryzuje się odmiennością artykulacji elewacji poszczególnych obiektów wchodzących w skład kompleksu, który posiada zarówno cechy architektury rezydencjonalnej, jak i obronnej, stąd też dawna rezydencja papieska jest de facto zamkiem, ze względu iż papież będący także władcą świeckim potrzebował godnego zabezpieczenia militarnego. Zamkowy charakter rezydencji poświadcza ogólny jej zarys, monumentalne mury, które w niektórych częściach ozdabiają masywne ślepe arkady o łuku ostrym i masywne czworoboczne wieże z krenelażami. Dziedziniec starszej budowli otoczony jest krużgankiem. Podczas drugiej fazy budowy pałac otrzymał bardziej reprezentacyjny charakter. Część okien otrzymała gotyckie maswerki (m.in. okno Loży Błogosławieństw), lub zostały obramione profilowanymi arkadami, niektóre wejścia poprzedzają reprezentacyjne portale, natomiast od strony zachodniej wzniesiono elewację z bramą wejściową z ozdobnym portalem wewnątrz jednej z nisz, flankowanej dwoma wykuszami z oktagonalnymi wieżami pomiędzy którymi znajduje się balkon. Okna górnej kondygnacji charakteryzują się bogatą dekoracją architektoniczną złożoną z maswerków oraz obramień w formie profilowanych archiwolt i wimperg w formie oślego grzbietu uzupełnionych żabkami i kwiatonami.

Architektura pałacu jest w pełni funkcjonalna, która zapewniała określonym pomieszczeniom możliwość do odprawiania bogatych, zainspirowanych dworskim obyczajem rozmaitych ceremonii papieskich, czy też dostosowana do prywatnych potrzeb głowy Kościoła. Stary pałac Benedykta XII mieści zespół reprezentacyjnych pomieszczeń; w skrzydle południowym znajdowały się pomieszczenia na konklawe, w północnym kaplica. Pomieszczenia zachodniego skrzydła zamieszkiwał dwór papieski. W narożu północno-wschodnim wznosi się wieża Trouillas mieszcząca spiżarnie, piwnice na opał. We wschodniej części znajdowały się zbrojownia powyżej zaś wielka kuchnia, konsystorz w którym odbywały się obrady kurii i wielka jadalnia przeznaczona na uczty. W części wschodniej budowli Benedykta XII mieściły się prywatne komnaty papieży (w tym sypialnia, prywatny gabinet do pracy i schronienie zwane refugium) oraz mniejsza jadalnia, sala na paramenty i dwie sale obradowe. Usytuowana przy południowo-wschodnim narożniku Wieża Papieska lub Anielska mieściły skarbiec i bibliotekę.

Za pontyfikatu Klemensa VI cześć pomieszczeń pałacowych otrzymały nowy wystrój, ze względu na ambicje artystyczne i potrzebę wzbogacenia dworskich ceremonii. Do prywatnych pomieszczeń dobudowano salę audiencjonalną, zaś południowe skrzydło Nowego Pałacu wzbogaciło się o wielką kaplicę o długości 52 i szerokości 16 metrów, nakrytą sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Do kaplicy przylega monumentalna zakrystia, pokój do pracy znany jako Chambre du Cerf oraz umieszczone na górnym piętrze przejście prowadzące do loggii znanej jako Loża Błogosławieństw widocznej od strony dziedzińca. W tym miejscu nakładano papieżowi na głowę tiarę, by następnie błogosławić wiernych, udzielać odpusty, oznajmiać o beatyfikacji lub kanonizacji. Z loggii w dół w stronę dziedzińca prowadzą szerokie reprezentacyjne schody.

Wystrój wnętrz

(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Wnętrze sali audiencyjnej

Z dawnego, bogatego wystroju poszczególnych pomieszczeń zachowało się niewiele, m.in. część rzeźb i duży zespół malowideł ściennych. Nad pierwotnym wystrojem działali artyści z Anglii, Katalonii, Czech i przede wszystkim Włoch, głównie przedstawiciele szkoły sieneńskiej. Za czasów Benedykta XII polichromie wykonywał w latach 1336–1368 nadworny malarz Matteo Giovanetti z Viterbo. Do dziś zachowały się malowidła w kaplicach Św. Jana i Św. Marceliana (Żywoty patronów kaplic) oraz komnatach papieskich. W papieskiej sypialni zachowały się malowidła przedstawiające kurtyny ze stylizowaną dekoracją ornamentalną i roślinną. Freski w tzw. Jelenim Pokoju ilustrują obyczaje dworskie; polowanie na jelenie, polowanie z sokołami i połów ryb. Tło dla tych przedstawień tworzy szczegółowo malowany las o bogatym roślinnym runie i rozmaitymi drzewami, na gałęziach ukazano ptaki.

Ikonografia pałacu papieskiego w Avignonie

Widok na pałac według Étienne’a Martellangea

Zespół zamkowy w Avignonie znany jest także z bogatej ikonografii. Do najstarszych widoków zamku awiniońskiego zalicza się miniaturę związaną z warsztatem Mistrza Marszałka de Boucicaut, ms. 23279, f° 81, jednakże przedstawienie jest nader odmienne od malowidła ściennego w kaplicy Najświętszego Sakramentu przy kolegiacie Saint-Barnard w Romans-sur-Isère. Rezydencja ukazana została w sposób realistyczny i tworzy tło dla przedstawień świętych Szczepana, Felicyta i Seweryna i Eksuperiusza z Tuluzy. Na pochodzącym z 1520 roku retabulum Ukrzyżowania z kościoła w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume znanego z rysunków Philippe’a Rostana (1886) widnieje zamek papieski widziany od południowego zachodu, z czytelnie widoczną fasadą zachodnią. Z 1617 roku pochodzi rysunek pióra Étienne’a Martellange’a ukazujący zamek podupadający w ruinę, który został odbudowany co poświadcza obraz z 1766 pędzla Claude’a Marie Gordota ukazujący ceremonię wjazdu legata papieskiego odbywającą się na placu zamkowym, widzianym od strony południowej. Kilka rysunków pałacu o charakterze inwentaryzacyjnym sporządził Eugène Viollet-le-Duc. Wraz z Mostem Świętego Benezeta nad Rodanem kompleks rezydencji papieskiej tworzą malowniczy widok, który był inspiracją dla malarzy XIX wieku, takich jak Adrian Stokes, James Carroll Beckwith czy Paul Signac.

Galeria

Zobacz też

Bibliografia

  • Hervé Aliquot et Cyr Harispe, Avignon au XIVe siecle. Palais et décors, Avignon, 2006.
  • Christian Freigang, Pałac papieski w Awinionie, [w:] Rolf Toman (red.) Gotyk. Architektura, rzeźba, malarstwo, Köln 1998, s. 188–189.
  • Dominique Vingtain, Avignon, le palais des papes, La Pierre-qui-Vire, 1998.
  • Dominique Vingtain, Monument de l’Histoire. Construire, Reconstruire le Palais des Papes. XIVe siecle-XXe siecle, Avignon 2002.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Flag of UNESCO.svg
Flag of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Portail Grande chapelle par JM Rosier.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Portail de la Grande chapelle, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France
La vie de saint Martial - Remise du bâton de saint Pierre (détail) - Voûtain est.JPG
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
La vie de saint Martial - Remise du bâton de saint Pierre (détail) - Voûtain est. Chapelle de saint Martial, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France.
Martelange (1617).jpg
Vue du palais des papes, Martelange, 1617
La Porte Champeaux et les deux tourelles par JM Rosier.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
La Porte Champeaux et les deux tourelles
TheGrandCapel PalaisDesPapes Avignon.jpg
Autor: Lars20070, Licencja: CC BY 3.0
The Grand Chapel in Palais des Papes in Avignon.
Portement de la Croix.JPG
"Portement de la Croix" (moulage) : l'original, polychrome en marbre, fut commandé par le roi René en 1478 à Francesco Laurana, pour le couvent des Célestins à Avignon
Chapelle saint Martial - mur ouest et porte.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Chapelle saint Martial - mur ouest et porte. Chapelle de saint Martial, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France.
Papstpalast.jpg
Autor: Mausemarie, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Papstpalast, Innenhof
Façade du Palais des Papes.jpg
Autor: Chimigi, Licencja: CC BY-SA 2.0 fr
Front of Pope's Palace in Avignon.
Avignon, Palais des Papes depuis Tour Philippe le Bel by JM Rosier.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Avignon, Palais des Papes depuis Tour Philippe le Bel
Plafond chapelle Saint Jean par JM Rosier.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Plafond de la chapelle Saint-Jean (depuis le sol, à l'ouest), Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France
Palais des Papes cour d'honneur 3.JPG
Autor: BrokenSphere, Licencja: CC BY 3.0
The cour d'honneur of the Palais des Papes in Avignon, France.
Les armes de Clément VI (armoiries des Roger) sur la Porte Champeaux by JM Rosier.JPG
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
Les armes de Clément VI (armoiries des Roger) sur la Porte Champeaux, Palais des Papes, Avignon
Palais XV° 0001.jpg
Miniature du début du XV° siècle. Atelier du Maître de Boucicaut, ms. 23279, f° 81 Bibliothèque Nationale.
Avignon (palais des papes) gravure anonyme du début du XIX° s.jpg
The pope palace in Avignon at the beginning of the XIXth century
Avignon - Palais des Papes - Aile des Grands Diginitaires.JPG
Autor: Przemysław Sakrajda, Licencja: CC BY-SA 3.0
Avignon - Pałac Papieży - Aile des Grands Diginitaires
Chambre du cerf - le frère du pape à la chasse.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
chambre du cerf - le frère du pape à la chasse, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France.
Cour du cloitre, vieux palais par JM Rosier.jpg
Autor: Jean-Marc Rosier http://www.cjrosier.com + http://www.gordes-immobilier.com), Licencja: CC BY 2.5
Cour du Cloitre, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France
Galerie du Conclave par JM Rosier.JPG
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
La galerie du Conclave, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France. Située dans l’aile des Grands Dignitaires du Palais de Clément VI, elle fait la jonction entre l’appartement des Hôtes où se tenait le conclave et le Grand Promenoir.
Grande Audience par JM Rosier.jpg
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
La Grande Audience, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France
Palace of the Popes.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Wigulf~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
4 anges - Cortège funèbre de saint Martial - registre médian.JPG
(c) Jean-Marc Rosier from http://www.rosier.pro, CC BY-SA 3.0
4 anges - Cortège funèbre de saint Martial - registre médian. Chapelle de saint Martial, Palais des Papes, Avignon, Vaucluse, France.
Fresque de la collégiale Saint-Barnard (Romans, Drôme).JPG
Autor: Fifistorien, Licencja: CC BY-SA 3.0
Fresque (XVe siècle) de la collégiale Saint-Barnard (Romans-sur-Isère, Drôme) : le palais des papes d'Avignon
Gardens-Palais-des-Papes-Avinion.jpg
Autor: Pufacz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na ogrody Pałacu Papieskiego w Awinionie