Pałac w Dziedzince

Pałac Rudnickich w Dziedzince
Ilustracja
(c) Andrej Kuźniečyk, CC BY-SA 3.0

Fasada główna pałacu
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Dziedzina

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

Klasycyzm

Fundator

Aleksander Rudnicki (starszy)

Kondygnacje

2

Rozpoczęcie budowy

1810

Ukończenie budowy

1820

Pierwszy właściciel

Aleksander Rudnicki (starszy)

Kolejni właściciele

Zygmunt Rudnicki, Wiszniewski, Uniwersytet Wileński

Położenie na mapie Białorusi
Ziemia55°41′44,7″N 27°29′49,5″E/55,695750 27,497083

Pałac Rudnickich w Dziedzince – pałac znajdujący się w Dziedzince na Białorusi, wybudowany przez Aleksandra Rudnickiego (starszego). Wchodzi w skład zespołu dworsko-parkowego.

Opis

Aleksander Rudnicki (starszy) wybudował w Dziedzince w latach 1810–1820 pałac w stylu klasycystycznym. Był to piętrowy, jedenastoosiowy budynek wzniesiony na planie prostokąta. Kondygnacja parterowa miała przeznaczenie administracyjne, natomiast I piętro miało charakter reprezentacyjny. W środkowej części frontowej elewacji znajdował się portyk tworzący kryty zajazd, z mocno do przodu wysuniętymi 4 kolumnami w wielkim porządku podtrzymującymi trójkątny szczyt. Elewacje ozdabiały pilastry, pionowe pasy boni i profilowane gzymsy[1]. Prawdopodobnie w II połowie XIX wieku zabudowano górną część portyku między kolumnami, na wysokości I piętra, uzyskując dodatkowe pomieszczenie, jednak szpecąc klasycystyczny charakter architektury budynku[2]. Wnętrze pałacu było dwutraktowe z pewnymi nieregularnościami. Ściany zdobiły obrazy rodzinne pędzli takich malarzy, jak Wincenty Dmochowski czy Jan Rustem.

Przed 1939 rokiem budynek był wykorzystywany jako budynek administracyjny, po 1945 roku popadał w ruinę.

Poza ruiną pałacu zachowały się dwa budynki gospodarcze z kamienia polnego (zbudowane w 1849 roku, położone we wschodniej części posiadłości) oraz fragmenty parku krajobrazowego wokół dwóch wydłużonych stawów[1].

W 2016 roku budynek został wystawiony na sprzedaż[3].

Park

Pałac był otoczony przez staroświecki ogród spacerowy obsadzony drzewami owocowymi i krzewami. W przedniej części ogrodu, przed gazonem znajdowały się dwa nieduże stawy, połączone grobelką, nad którą przerzucono mostek. Za jednym ze stawów kryła się altanka w formie amfiteatru, przy jednym z przecięć alejek stała wykuta w kamieniu rzeźba Matki Boskiej. W najdalszym rogu ogrodu utworzono labirynt obsadzony wysokimi, strzyżonymi krzewami. Za domem był wzgórek cmentarny, dwie łaźnie (jedna dla dziedziców, druga dla służby), a dalej – zabytkowy świroń[4].

Przypisy

  1. a b Osada-Dziedzino (Dziedzinka) – zabytki. Radzima.org. [dostęp 2015-12-29].
  2. Aftanazy 1991 ↓, s. 227.
  3. Старинную усадьбу рода Рудницких продают за базовую величину, realty.tut.by [dostęp 2016-04-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-11].
  4. Aftanazy 1991 ↓, s. 229–230.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie