Państwa krzyżowe

Państwa krzyżowe – termin odnoszący się przede wszystkim do XII i XIII-wiecznych państw feudalnych, powstałych w wyniku podbojów dokonanych przez zachodnioeuropejskich krzyżowców w okresie wypraw krzyżowych na terenach Azji Mniejszej, Grecji i Ziemi Świętej.

Basen Morza Śródziemnego

Podczas gdy rekonkwista, wielowiekowa walka mająca na celu odzyskanie Półwyspu Iberyjskiego z rąk muzułmańskich Maurów, spełnia wszelkie kryteria, by zaliczyć ją do wypraw krzyżowych, to jeśli chodzi o powstałe w wyniku rekonkwisty chrześcijańskie królestwa, nie ma takiego zwyczaju, aby nazywać je państwami krzyżowymi.

Bliski Wschód

Bliski Wschód ok. 1135 roku

Pierwsze cztery państwa krzyżowe utworzone zostały w czasie trwania lub bezpośrednio po zakończeniu I wyprawy krzyżowej:

Cypr

Armoiries Chypre.svg Królestwo Cypru – założone przez krzyżowców podczas III wyprawy krzyżowej. Jeden z przywódców wyprawy, król angielski Ryszard I Lwie Serce podbił Cypr w czasie drogi do Ziemi Świętej. Z wyspy uczyniono królestwo i przekazano koronę Gwidonowi de Lusignan w 1192. Królestwo przetrwało do 1489, kiedy to Republika Wenecka przejęła kontrolę nad wyspą. Wyspa pozostawała w rękach chrześcijańskich do czasu zdobycia jej przez Imperium Osmańskie w 1571.

Bałkany i Azja Mniejsza

Podział Bizancjum po IV wyprawie krzyżowej

W wyniku IV wyprawy krzyżowej posiadłości Cesarstwa Bizantyńskiego zostały podzielone na szereg różnych łacińskich tworów państwowych, rozpoczynając tzw. epokę „frankokracji” (greka: φραγκοκρατία).

Państwa łacińskie musiały stawiać czoła kontynuatorom bizantyjskiej państwowości w postaci Cesarstwa Nicejskiego i Despotatu Epiru oraz państwu Bułgarów. Królestwo Tesaloniki i Cesarstwo Łacińskie zostały odbite przez Bizantyjczyków do 1261. Następcy krzyżowców rządzili w Atenach i na Peloponezie (Morea) do XV wieku, kiedy obszary te podbiło imperium osmańskie.

Basen Morza Bałtyckiego

Państwa krzyżowców nadbałtyckich w momencie największej potęgi w 1410

W średniowieczu, w regionie południowo-wschodniego wybrzeża Bałtyku, tubylcze plemiona Bałtów zażarcie opierały się chrystianizacji, jako ostatnie ludy w Europie. Na obszarze tym od początków XIII wieku działały dwa zakony rycerskie:

Bibliografia

  • Westermann, Großer Atlas zur Weltgeschichte (niem.)

Media użyte na tej stronie

Map Crusader states 1135-pl.png
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to MapMaster (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa polityczna Bliskiego Wschodu w roku 1135, w okresie II krucjaty.
Attributed Coat of Arms of the Principality of Antioch.svg
Autor: The White Lion, Licencja: CC BY-SA 3.0
Attributed Coat of Arms of the Principality of Antioch
Cesarstwo Łacińskie1204.png
Autor: Killroyus, Licencja: CC BY 3.0
Mapa ukazuje Azje mniejszą w XIII stuleciu
Eastern Mediterranean 1450 .svg
Autor: MapMaster, Licencja: CC BY-SA 2.5
A political map of the eastern Mediterranean Sea, in 1450.
Cross Hospitelier.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Den tyske ordens skjold.svg
SVG version of Image:Den tyske ordens skjold.jpgInkscape-ws.svg Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .