Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku
szkoła muzyczna
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rybnik

Adres

ul. Powstańców Śląskich 27
44-200 Rybnik

Data założenia

1 września 1933

Dyrektor

mgr Romana Kuczera

Wicedyrektorzy

mgr Maria Francuz

Położenie na mapie Rybnika
Mapa konturowa Rybnika, w centrum znajduje się punkt z opisem „Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku”
Ziemia50°05′52,307″N 18°32′52,130″E/50,097863 18,547814
Strona internetowa

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybnikuszkoła muzyczna I i II stopnia w Rybniku kształcąca w trybie popołudniowym. Założona w 1933 przez Karola i Antoniego Szafranków, jest jedną z najstarszych szkół artystycznych na Śląsku. Szkoła należy do podmiotów podlegających lub nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu[1].

Historia

Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września 1933. Jej założycielom, Karolowi i Antoniemu Szafrankom, absolwentom szkół i konserwatoriów muzycznych m.in. w Poznaniu i Berlinie, udało się zgromadzić nadzwyczajne, jak na tamte czasy, grono nauczycieli, oraz rzadką wówczas aparaturę nagrywającą. Wśród pierwszych pedagogów znaleźli się muzycy o najwyższych kwalifikacjach: Józefa Bula (muzykolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego), Józef Salacz (absolwent praskiego Konserwatorium, skrzypek WOSPR), Konstanty Borzyk (wiolonczelista, również członek WOSPR), Czesław Przystaś (teoretyk muzyki, wykładowca PWSM w Katowicach). Rozwój szkoły przerwała wojna, gdy Niemcy skonfiskowali majątek szkoły, a założycielom zakazano działalności pedagogicznej.

Powtórne otwarcie szkoły nastąpiło już w 1945, a w rok później na dawne stanowiska powrócili bracia Szafrankowie. W 1948 r. ich uczniowie wystąpili na koncercie w Filharmonii Śląskiej. W 1952 szkoła została upaństwowiona, otrzymała także budynek przy ul. Piecka (obecnie Piłsudskiego) 33, który zajmowała do 2003.

13 października 2003 przeniosła swą działalność do gmachu dawnego szpitala. Remont połączony z adaptacją budynku przy ul. Powstańców Śląskich 27 na potrzeby szkoły muzycznej trwał od lutego 2001 do września 2003. Jego koszt wyniósł dwanaście milionów złotych. Obecnie placówka dysponuje powierzchnią 4525 metrów kwadratowych, ponad pięćdziesięcioma salami dydaktycznymi, salą koncertową oraz salą kameralną. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez specjalną platformę oraz dwie windy.

Znani absolwenci

Ze szkołą była także związana Lidia Grychtołówna, pianistka i profesor Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka podmiotów – Spis podmiotów. gov.pl, 14 kwietnia 2020. [dostęp 2021-11-10].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Rybnik location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Rybnik, Poland
Ta mapa of Rybnik została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Rybnikszkolamuzyczna.jpg
Karol and Antoni Szafranek Music School in Rybnik (Poland)
Nens escola.svg
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)