Pagani Utopia

Pagani Utopia
Producent

Pagani

Projektant

Horacio Pagani

Zaprezentowany

wrzesień 2022

Okres produkcji

od 2022

Miejsce produkcji

Włochy San Cesario sul Panaro

Poprzednik

Pagani Huayra

Dane techniczne
Segment

supersamochód segmentu E

Typy nadwozia

2-drzwiowe coupé

Skrzynia biegów

7-biegowa manualna
7-biegowa sekwencyjna

Napęd

tylny

Masa własna

1280 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Konkurencja

GMA T.50
Koenigsegg CC850

Pagani Utopiasupersamochód klasy wyższej produkowany pod włoską marką Pagani od 2022 roku.

Historia i opis modelu

W marcu 2018 roku Horacio Pagani w jednym z wywiadów ujawnił pierwsze informacje na temat rozwijanego już wówczas następcy modelu Huayra[1]. Rok później prace konstrukcyjne wkroczyły w zaawansowany etap, na których okres rozwijany projekt nazwano roboczo kodem fabrycznym Pagani C10[2]. Na ostatnim etapie rozwoju, w marcu 2022, we Włoszech sfotografowano zamaskowany przedprodukcyjny egzemplarz[3], by zupełnie nowy model oficjalnie zaprezentować w połowie września 2022[4]. Łącznie nad samochodem pracowano przez 6 lat[5]. Pagani Utopia zastąpiło dotychczas wytwarzaną Huayrę po łącznie 11 latach rynkowej obecności, jako 3 samochód w historii włoskiej firmy[6]. Nazwa samochodu nawiązuje do słynnej koncepcji utopii, oddając uwagi i wskazania dotychczasowych klientów firmy Pagani do tego, jaki powinien być następca Huayry[7].

Pod kątem wizualnym samochód utrzymano w dotychczasowej, charakterystycznej estetyce autorstwa pomysłodawcy i głównego konstruktora Pagani Automobili, Horacio Paganiego[8]. Muskularna bryła zyskała wyraźnie zarysowane, łukowate nadkola i zwężony względem bryły nadwozia przedział pasażerski. Przód zwieńczyły dwie pary podwójnych reflektorów, tym razem wyróżniając się jednak większym wlotem powietrza. Producent postawił jednocześnie na bardziej stonowane detale, rezygnując z dużych spojlerów i ostro zarysowanych wlótów powietrza na rzecz bardziej eleganckiej estetyki[9].

Pagani Utopia przyniosło z kolei obszerne zmiany pod kątem technicznym. Bazująca na monokoku konstrukcja powstała z mieszanki włókna węglowego i tytanu, które w stosunku do poprzednika zyskały o 38% większą sztywność. Pozwoliło to także obniżyć masę całkowitą masywnego supersamochodu, uzyskując wynik nieznacznie przekraczający wartość 1,2 tony[10]. Luksusowa kabina pasażerska zachowała awangardową estetykę znaną z poprzedników, gdzie oprócz paneli ze skóry dominują detale wykonane z aluminium. Postawiono na tradycyjne przełączniki i pokrętła, a jedyny wyświetlacz umieszczono pomiędzy tarczami zegarów przed kierowcą[11].

Do napędu Utopii wykorzystano benzynową jednostkę napędową typu V12 konstrukcji Mercedesa-AMG[12], która rozwija moc 864 KM i 1100 Nm maksymlnego momentu obrotowego. Moc przenoszona jest na tylną oś za pomocą klasycznej, 7-biegowej manualnej skrzyni biegów lub 7-stopniowej przekładni sekwencyjnej typu AMT, która została zoptymalizowana pod kątem szybkości wykonywania przełożeń[13].

Sprzedaż

Pagani Utopia to supersamochód o ściśle limitowanym nakładzie, który został określony już w momencie premiery we wrześniu 2022. Producent zaplanował wyprodukowanie w zakładach w San Cesario sul Panaro pod Modeną łącznie 99 sztuk pojazdu, z czego wszystkie jeszcze przed debiutem zostały zarezerwowane i sprzedane[14]. Cena za egzemplarz wyniosła ok. 3 miliony dolarów[15].

Silnik

  • V12 5.9l Twin-turbo 852 KM

Przypisy

Media użyte na tej stronie