Paisley (motyw)
Ten artykuł od 2021-08 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Paisley – wzór wykorzystywany w zdobnictwie tkanin. Pojawił się w Iranie prawdopodobnie na początku naszej ery. Do dziś jest popularny we wzornictwie krajów Bliskiego Wschodu. W Azerbejdżanie i Turcji znany jest pod nazwą buta, zaś w Iranie i Indiach jako botteh lub botha. W Polsce spotyka się określenie „wzór turecki”.
Charakterystycznym elementem wzoru jest kształt łzy zakręconej u węższego końca. Nie jest jasne co dokładnie przedstawia wzór i jaki był jego pierwowzór, wspomina się o owocu mango czy migdale.
Historia
W Iranie historycznie ozdabiano nim tkaniny, ale również insygnia władzy i szaty sędziów, w Azerbejdżanie zaś nawet domy.
Do Europy motyw dotarł razem z szalami kaszmirskimi, sprowadzanymi przez Kompanię Wschodnioindyjską. Nazwa przyjęta w kulturze europejskiej pochodzi od szkockiego miasta Paisley, w którym w XVIII wieku zaczęto produkować tkaniny z tym motywem. W mieście działały 23 manufaktury, największą była fabryka braci Petera i Thomas Coatsów.
Do popularyzacji, także wśród wyższych warstw społeczeństwa Francji i Anglii, przyczyniły się koronowane głowy noszące stroje ozdobione tym wzorem: królowa Francji Maria Antonina i królowa Anglii Wiktoria Hanowerska. Wzory z czasem pojawiały się m.in. na chustach śląskich, czy ludowych strojach alzackich. Chusty ze wzorem paisley nosiły też kobiety w Stanach Zjednoczonych podczas wojny secesyjnej. W latach 60. XX wieku wzór był popularny wśród subkultury hippisowskiej.
Oryginalne kaszmirskie wzory miały główne elementy ustawione w rzędach i zwrócone w jednym kierunku. W Paisley zaś wprowadzono wariacje, a charakterystyczne elementy przyjęły różną wielkość, kierunek i położenie. Zredukowano też liczbę używanych kolorów.
Do dziś wzór spotykany jest na tapetach, tkaninach, ubraniach, naczyniach czy chustach z Pawłowskiego Posadu.
Tkaniny z wzorem paisley
Bibliografia
- Monika Utnik-Strugała: Słynny wzór: Paisley
- Anna Grochowska: Ponadczasowy wzór paisley
- Wzór Paisley. Jak zrobił karierę w europejskiej sztuce użytkowej?. fokus.tv. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-04)].
Media użyte na tej stronie
Paisley Pattern by Hawes & Curtis
Buta ("bouter" [bu:tə], puta) – is a type of decorative patterns looks alike to almond or bud. It is prevalent decorative element of Azerbaijani Ornamental Art. In the West it is recognized as an element of en:Paisley (design)
Autor: Sialkgraph, Licencja: CC BY-SA 3.0
Persian Silk Brocade.
Persian Textile (The Golden Yarns of Zari - Brocade). Silk Brocade with Golden Thread (Golabetoon).
Texture Type: Lower Warp (Brocade Atlasi). Draw Loom.
Pattern and Design: Paisley Left and Right (Bote Jeghe), With Main Repeating Motif (Persian Paisley).
Brocade weaver: Master Abdollah Salami. 1939 A.D.
Brocade Designer (Pattern Designer): Master Reza Vafa Kashani. 1939 A.D.
Pahlavi Dynasty.
Beaux Industries (Sanaye-e Mostazrafeh) . brocade and velvet workshop.Opis
I made this scan myself of two banandas for use with the current bandana article. It is a high resolution (300 dpi) JPEG.Autor: Cnssbb, Licencja: CC BY-SA 3.0
red, patterned bandana, corner folded up to show reverse side
Autor: Disicaray, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kyrgyz woman weaving/ OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Autor: Charlotte Gold, Licencja: CC BY-SA 3.0
ft Three Piece, 100% Polyester Suit With Six Panel, Fully Elasticated, Skirt and Twin Set Top having Printed Inset & Gathering at Front.