Paleokontynent
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Laurasia-Gondwana-pl.svg/240px-Laurasia-Gondwana-pl.svg.png)
Paleokontynent – każdy z kontynentów i superkontynentów[1], który istniał od początku powstania Ziemi, oprócz siedmiu kontynentów współczesnych. Powstawanie bądź rozpad kontynentów i superkontynentów w historii Ziemi wynikało z ruchów, jakim podlegają płyty litosfery, zgodnie z teorią tektoniki płyt.
Teoria tektoniki płyt opisuje, jak masy kontynentalne skupiają się w jeden superkontynent, by później znowu się rozpaść tworząc kontynenty. Zapis geologiczny wskazuje, że takie cykle trwają około 250 milionów lat. Naukowcy są zgodni co do istnienia superkontynentów Gondwany i Rodinii oraz podejrzewają, że istniało ich jeszcze kilka, m.in. Pannocja, Kenorland czy Walbara. Problemem jest odległość czasowa – układ kontynentów w archaiku i proterozoiku jest bardzo trudny do odtworzenia. Geolodzy prowadzą debatę, w jaki sposób formują się ponownie superkontynenty: czy dryf kontynentalny sprawia, że łączą się ponownie po przewędrowaniu dookoła planety, czy też oddalają się od siebie, by później znów się zbliżać. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie w historii Ziemi zdarzały się oba te zjawiska i zdarzać się będą w przyszłości[2].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Superkontynenty – diagram. [dostęp 2012-04-14]. (ang.).
- ↑ Caroline Williams, Ted Nield: Pangaea, the comeback. 20 października 2007. [dostęp 2012-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-31)]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Christopher R. Scotese: Paleomap Project. [dostęp 2012-04-14]. (ang.).
- Projekt rekonstrukcji wędrówki kontynentów. [dostęp 2012-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-04)]. (ang.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Lenny222, Masur (talk), Licencja: CC BY 3.0
Kontynenty Laurazji i Gondwany 200 mln lat temu.