Palestyna w kalifacie Fatymidów
Ten artykuł od 2011-04 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Palestyna w kalifacie Fatymidów przebywała w okresie od 978 do 1079 roku.
Historia
Rys ogólny
W X wieku w Afryce Północnej wzrósł w siłę ród Fatymidów, którego kalifowie przy pomocy mameluków opanowali Egipt. Abbasydzi do walki z Fatymidami wykorzystywali Turków Seldżuckich.
Kalifat Fatymidów obejmował Egipt, Afrykę Północną, Palestynę i Syrię. Stolica znajdowała się w Kairze.
Historia Palestyny
W 978 wojska Fatymidów pod wodzą kalifa Abu Mansoor Nizar al-Aziz Billaha opanowały Palestynę.
W owym okresie społeczność żydowska w Palestynie przeżyła swoje małe odrodzenie. W Jerozolimie powstała uczelnia religijna jesziwa. Większość Żydów posługiwała się językiem arabskim.
W 1008 roku kalif Al-Hakim nakazał, aby wszyscy Żydzi nie wyznający Islamu szyickiego, nosili na szyi wizerunek cielęcia, na pamiątkę złotego cielca ich przodków na pustyni. Dodatkowo nosili żółte chusty, które wyróżniały ich w wyglądzie zewnętrznym od pozostałej ludności. Karą za nieposłuszeństwo było wygnanie.
W 1009 roku kalif zburzył w Jerozolimie Bazylikę Grobu Świętego.
Początek rządów następnego kalifa Ali az-Zahira był okresem anarchii i buntów. W latach 1024-1029 w Palestynie trwał bunt Beduinów. Kalif, aby poprawić stosunki z Cesarstwem Bizantyńskim rozpoczął odbudowę Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie.
W 1071 roku niejaki Atsyz stłumił w Palestynie (w imieniu gubernatora Akki) powstanie miejscowych Arabów, i zdobył Jerozolimę, uszczuplając tym samym posiadłości Fatymidów.
W 1079 roku wojska Turków Seldżuckich opanowały Palestynę, włączając ją do państwa Wielkich Seldżuków.
Fatymidzi na początku 1098 roku pokonali szybkim szturmem turecką załogę Jerozolimy i przejęli kontrolę nad tym miastem, ogłaszając jego ponowne otwarcie dla chrześcijan. Pomimo to, w 1099 roku Krzyżowcy zdobyli Jerozolimę i utworzyli Królestwo Jerozolimskie.
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
Stub image for modern Palestine (West Bank and Gaza strip).
The Palestine Ensign, flown by ships registered in the British Mandate territory during the period 1927–1948. This was the only Palestine-specific flag which was not restricted to official use by a government functionary or department (see Flag of the British Mandate for Palestine).