Palnik

Różne kolory i kształty płomienia palnika Bunsena

Palnik jest urządzeniem technicznym, przeznaczonym do wytwarzania wysokich temperatur poprzez spalanie gazu, względnie innego paliwa.

Paliwo jest mieszane przed lub wewnątrz dyszy, która służy do odpowiedniego ukierunkowania mieszanki zasilającej. Spalanie następuje w otaczającym powietrzu (np. palnik Bunsena) lub czystym tlenie (np. palnik acetylenowo-tlenowy).

Najczęściej palnik zasilany jest paliwem o podwyższonym ciśnieniu. Ma to na celu:

  • zapobieżenie cofania się płomienia palnika do źródła zasilania
  • zwiększenie ilości paliwa dostarczanego do strefy spalania przy zmniejszonej objętości pojemnika, a tym samym zwiększenie temperatury spalin i zwiększenie ergonomii używania palnika.

Maksymalna temperatura płomienia występuje w pewnej odległości od dyszy. W miejscu styku jaśniejszego płomienia a ciemniejszego. Na dolnym rysunku widać jak zmienia się kształt i kolor płomienia w palniku Bunsena w zależności od stosunku paliwa do powietrza. Najwyższą temperaturę ma płomień o kolorze jasnoniebieskim (płomień nr 4).

Palniki są szeroko stosowane w gospodarstwie domowym, m.in. w kuchenkach gazowych i urządzeniach do karmelizacji cukru), w chemii czy mikrobiologii do ogrzewania probówek i preparatów oraz w technice do lutowania, spawania, cięcia metali.

Media użyte na tej stronie

Bunsen burner flame types.jpg
Autor: Arthur Jan Fijałkowski, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Różne kolory i kształty płomienia palnika Bunsena w zależności od ilości wpuszczanego powietrza.
  1. brak powietrza
  2. trochę powietrza
  3. dużo powietrza
  4. przepływ maksymalny
Ta grafika została stworzona przez Artura Jana Fijałkowskiego (WarX) przy użyciu Wolnego Oprogramowania i udostępniona na zasadach licencji GFDL. Autorem zdjęć jest Garett.
Bunsen burner nozzle.jpg
Autor: WarX at polish Wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Transferred from polish Wikipedia