Pamięć semantyczna
Ten artykuł od 2018-11 zawiera treści, przy których brakuje odnośników do źródeł. |
Pamięć semantyczna – rodzaj pamięci deklaratywnej o faktach (obiektach świata i wydarzeniach) i znaczeniach słów. W pamięci tej przechowywane są też ogólne prawa, wzory, reguły gramatyczne[1][2]. Pozwala ona na kojarzenie obiektu z grupą znaczeń, do których dany obiekt się odnosi[3]. Podział na pamięć epizodyczną i pamięć semantyczną został wprowadzony przez kanadyjskiego psychologa pochodzącego z Estonii Endela Tulvinga.
Wyjaśnianie działania pamięci semantycznej
Przechowywanie informacji w pamięci semantycznej wyjaśniane jest za pomocą:
- modelu sieciowego, w którym powiązanymi elementami sieci są pojęcia;
- modelu porównywania cech, w którym pojęcia są przechowywane jako uporządkowane listy cech;
- modelu ram, schematów skryptów, w którym istnieją ogólne uporządkowane reprezentacje w postaci ram, schematów skryptów odnoszone do odpowiednich klas zdarzeń[4].
Pamięć ta przypuszczalnie powstała na drodze ewolucji pamięć semantyczna – skojarzeniowa. Działa ona prawdopodobnie w ten sposób, że w mózgu tworzone są zbiory informacji o podobnym charakterze, opatrzone pewnymi etykietami. W ewolucji człowieka etykiety te niekoniecznie były wyrazami, lecz wraz z upowszechnieniem się języka mówionego słowa szybko nadały się do roli kluczy w pamięci semantycznej. Tak więc pamięć ta w dużej mierze powiązana jest z językiem oraz procesem kojarzenia różnych faktów. Nie ma w niej żadnych reguł co do tego, jak grupowane są poszczególne informacje.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Ramachandran 2012 ↓, s. 304.
- ↑ Zimbardo 1999 ↓, s. 355.
- ↑ Ramachandran 2012 ↓, s. 318.
- ↑ Stępnik 2017 ↓, s. 49.
Bibliografia
- Vilayanur S. Ramachandran: Neuronauka o podstawach człowieczeństwa. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2012. ISBN 978-83-235-0911-0.
- Andrzej Stępnik. Memy a pamięć. Czego dowiadujemy się o memach z psychologicznych badań nad pamięcią?. „Teksty z Ulicy. Zeszyt memetyczny”. 18, 2017. ISSN 2081-397X.
- Philip Zimbardo: Psychologia i życie. Warszawa: PWN, 1999. ISBN 83-01-12881-X.
Linki zewnętrzne
- Przykład aplikacji komputerowego modelu pamięci semantycznej do gry w 20 pytań w dziedzinie zwierząt. diodor.eti.pg.gda.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-27)].