Pamiętnik pani Hanki (film)

Pamiętnik pani Hanki
Gatunek

komedia

Rok produkcji

1963

Data premiery

30 sierpnia 1963 (Polska)

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

99 min

Reżyseria

Stanisław Lenartowicz

Scenariusz

Stanisław Lenartowicz

Główne role

Lucyna Winnicka
Andrzej Łapicki

Muzyka

Adam Walaciński

Zdjęcia

Antoni Nurzyński

Scenografia

Jan Grandys

Kostiumy

Marian Kołodziej

Montaż

Halina Nawrocka

Produkcja

Zespół Filmowy Kadr

Pamiętnik pani Hanki – polska komedia z 1963 na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (pod tym samym tytułem).

Fabuła

Pani Hanka jest żoną dyplomaty. Największą formą aktywności w jej życiu są bale, rauty i różne gierki erotyczne. Powoli zaczyna ją to jednak nudzić. Nie potrafi się porozumieć z mężem. By odmienić swoje życie, nawiązuje romans z Robertem Tonnorem, ale przez to zostaje wplątana w szpiegowską aferę.

Okoliczności powstania filmu

Na początku lat 60. władze PRL postanowiły wykorzystać ostatnią, wydaną tuż przed wojną, powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do rozliczenia z II Rzeczpospolitą i obarczenia jej elit za klęskę wrześniową 1939 roku. Aby uniknąć powtórki z nieudanego (z punktu widzenia władz) odbioru filmu Nikodem Dyzma z 1956, którego twórcy uciekli w groteskę, w ekranizacji Pamiętnika pani Hanki postanowiono znacznie zmienić wydźwięk lekkiej i ironicznej powieści Mostowicza poprzez dopisanie scen wojennych z okresu kampanii wrześniowej i uśmiercenie bohaterki, nadając filmowi charakter katastroficzny. Wbrew intencjom pisarza, elity dyplomatyczno-ziemiańskie II RP obarczono w filmie odpowiedzialnością za doprowadzenie do wojny. W rezultacie powstał obraz będący mieszanką filmu politycznego i melodramatu, kina grozy i komedii obyczajowej, filmu szpiegowskiego i plotkarskiej historyjki z życia elit[1].

Po premierze film zebrał niemal same złe recenzje, również w prasie związanej z władzami. Obraz znalazł się na ostatnim miejscu rankingu premier kinowych „Filmu". „Życie Warszawy" szydziło, że jest to „to pierwszy przedwojenny film polski na naszych ekranach". Nawet partyjny dziennik „Trybuna Ludu" krytykował twórców za zmarnowanie szansy na stworzenie satyry o II RP. Filmowi zarzucano również znaczne odejście od powieści, a Ernest Bryll na łamach „Współczesności" opisał obraz jako mieszankę kiczu, fałszu i banału[1].

Obsada aktorska

Przypisy

  1. a b Testament pani Hanki, Rzeczpospolita [dostęp 2021-10-31] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tadeusz Dołęga-Mostowicz Polish writer.jpg
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Polish writer (died 1939)