Pan Samochodzik i Winnetou

Pan Samochodzik i Winnetou
Autor

Zbigniew Nienacki

Typ utworu

powieść dla młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1976

Wydawca

Wydawnictwo Harcerskie „Horyzonty”

poprzednia
Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic
następna
Pan Samochodzik i Niewidzialni

Pan Samochodzik i Winnetoupowieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1976. Utwór wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki noszącego to przezwisko.

O książce

Akcja powieṡci dzieje się w lipcu 1973 roku na Mazurach. Osią fabuły – odmiennie od większości powieści o Panu Samochodziku, napisanych przez Nienackiego – nie jest intryga detektywistyczna, polegająca na poszukiwaniu zaginionych, ukrytych lub skradzionych dóbr kultury. Jak sam autor napisał w przedmowie, celem powieści jest ukazanie piękna mazurskiej przyrody i uświadomienie wszystkim konieczności jej ochrony.

Powieść jest także próbą przeniesienia we współczesne polskie realia archetypów stworzonych przez autorów powieści o Dzikim Zachodzie - przede wszystkim Karola Maya. Główni bohaterowie są miłośnikami kultury Indian Ameryki Północnej i noszą imiona stylizowane na indiańskie: Winnetou, Szara Sowa, Milczący Wilk, Sosnowa Igiełka, a także zachowują się i mówią, jak bohaterowie powieści Maya.

Jak podkreślił we wstępie autor, miejsce akcji powieści jest fikcyjne[1]. Jednak podobnie, jak w kilku innych powieściach cyklu, zostało ono przez autora stworzone poprzez połączenie cech kilku faktycznie istniejących miejsc. Pierwowzorem ruin zamku nad jeziorem są ruiny zamku w Szymbarku, położonego nad jeziorem Szymbarskim na Pojezierzu Iławskim. Sam autor pisze o nim "Zamek (...) zbudowany został w 1386 roku przez prepozyta katedry pomezańskiej, Henryka ze Skolina[2]." Zamek znajduje się ok. 20 km od Jerzwałdu, miejsca zamieszkania pisarza.

Miejscowość Złoty Róg jest fikcyjna, choć jej nazwa może nawiązywać do wsi Żabi Róg (historyczna nazwa Złoty Róg, Güldenhorn), leżącej koło Morąga, również na Pojezierzu Iławskim, 50 km od Jerzwałdu[3]. Natomiast opis jeziora Zmierzchun nad którym znajdują się powieściowe ruiny (składające się z trzech części połączonych przesmykami, połączone kanałem z jeziorem Śniardwy), odpowiada dokładnie topografii jeziora Roś na Pojezierzu Mazurskim. W rzeczywistości zamek i jezioro Roś dzieli w prostej linii ponad 150 km.

Wydania

Wydania zagraniczne

  • Pan Auťák a Vinnetou, 1987 - wydanie w języku czeskim[4]

Przypisy

  1. "Wymyśliłem jednak ów Złoty Róg, Oślą Łąkę i Jezioro Zmierzchun, aby wielu mogło się w tej książce odnaleźć i zrozumieć swą winę" (Do Czytelników)
  2. Powinno być: Henryk ze Skarlina.
  3. Wieś Żabi Róg znana była autorowi. Wymieniona jest wprost w tomie Pan Samochodzik i Niewidzialni. Wieś znajduje się w połowie drogi z Jerzwałdu do Olsztyna.
  4. Pan Auťák a Vinnetou w rysunkowej interpretacji Jana Černego – Portal ZNienacka [dostęp 2022-06-30] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Szymbark3(js).jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY 3.0
Szymbark Castle