Pandemia COVID-19 we Włoszech w 2020 roku
Ten artykuł należy dopracować |
Pozytywne przypadki COVID-19 na 100 tys. mieszkańców według prowincji (per capita) (1 marca 2022) 0 potwierdzonych przypadków 1000 potwierdzonych przypadków 1600 potwierdzonych przypadków 2500 potwierdzonych przypadków 4000 potwierdzonych przypadków 6500 potwierdzonych przypadków ⩾10 000 potwierdzonych przypadków | |
Choroba | |
---|---|
Wirus | |
Lokalizacja | |
Pierwsze wystąpienie | |
Data wystąpienia | od 31 stycznia 2020 |
Potwierdzone przypadki | 12 829 972[1] |
Ofiary śmiertelne | 155 000[1] |
Strona internetowa |
Pandemia COVID-19 we Włoszech – epidemiczne zachorowania na terenie Włoch na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwsze pozytywne wyniki testu pojawiły się 31 stycznia 2020 u dwóch chińskich turystów w Rzymie – 67-letni i 66-letnia para przyleciała do Rzymu z Wuhan 23 stycznia 2020[2]. 1 lutego 2020 włoska Rada Ministrow z premierem Giuseppe Conte na czele ogłosiła zablokowanie ruchu lotniczego z Chińską Republiką Ludową. Tego samego dnia wprowadzono stan wyjątkowy na terenie Włoch. 21 lutego 2020 potwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny – lokalne media podały, że zmarły to 78-latek z małego miasteczka Vo’ Euganeo (Prowincja Padwy), który był hospitalizowany od dwóch tygodni[3]. Pierwszy zwiększony wzrost zachorowań miał miejsce 21 lutego 2020 w Lombardii, gdzie potwierdzono 16 przypadków, a 22 lutego kolejnych 60 przypadków i kolejne ofiary śmiertelne[4][5].
Według stanu na dzień 1 marca 2022 liczba zakażonych koronawirusem to 12 829 972 osoby, z czego 155 000 zmarło; wyzdrowiało 11 601 742 osób. Obecnie w szpitalach i poddanych kwarantannie pozostaje 1 073 230 osób. Natomiast łączna liczba wykonanych testów na obecność SARS-CoV-2 wynosi 51 541 775[6], czyniąc ten kraj siódmym krajem na świecie i czwartym w Europie pod względem liczby wszystkich przypadków[7]. Od rozpoczęcia narodowego programu szczepień we Włoszech 27 grudnia 2021 do 1 marca 2022 zostało zaszczepione 82% populacji (49 397 711 osób), a także podano 50 638 877 pojedynczych dawek szczepionek pochodzących od 4 różnych producentów[a][8].
Zarządzanie pandemią
Po wzroście zachorowań w lutym o ponad 100 osób w ciągu paru dni we Włoszech wprowadzono kwarantannę w 10 gminach[9]. Odwołano karnawał w Wenecji[10]; w rejonach, gdzie wystąpiły zakażenia zamknięto szkoły, uczelnie i odwołano imprezy masowe[11]. 23 lutego 2020 włoskie ministerstwo zdrowia wyznaczyło 31 laboratoriów, które miały się zająć analizą wymazów na obecność SARS-CoV-2[12]. Minister Zdrowia Roberto Speranza mianował Waltera Ricciardi na doradcę ds. stosunków Włoch z międzynarodowymi organizacjami zdrowotnymi[13].
24 lutego 2020 premier Giuseppe Conte poinformował o wprowadzeniu blokady 11 gmin w regionach Lombardii i Wenecji Euganejskiej, poddając tym samym kwarantannie prawie 50 000 osób[14]. Dodatkowo rząd uruchomił ogólnokrajowy numer alarmowy (1500), pod którym można uzyskać najnowsze aktualizacje i informacje, jak również raport podejrzanych przypadków. Oprócz numeru ogólnokrajowego stworzono także dedykowane numery dla poszczególnych regionów (łącznie 18)[15].
25 lutego 2020 została zamknięta baza sił powietrznych NATO w Aviano. Generał Sił Powietrznych USA Tod D. Wolters wydał zakaz podróżowania do regionów, które zostały dotknięte epidemią; zakaz objął wszystkich członków amerykańskich służb i ich rodzin[16].
1 marca 2020 premier Giuseppe Conte poinformował o wydaniu dekretu o podzieleniu terytorium państwa na trzy obszary[17]:
- Strefa czerwona – najbardziej dotknięta stanem epidemiologicznym w kraju. Populacja mieszkająca w strefie została poddana kwarantannie (składająca się z gmin Bertonico, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Castiglione d’Adda, Codogno, Fombio, Maleo, San Fiorano, Somaglia i Terranova dei Passerinii w Lombardia oraz gmina Vo’ w Wenecji Euganejskiej).
- Strefa żółta (złożona z regionów Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Emilii-Romanii, w której zawieszone są imprezy towarzyskie, kulturalne, a także sportowe. Zamknięto również szkoły i uniwersytety.
- Pozostała część terytorium kraju, gdzie w miejscach publicznych, w zależności od regionu, ogłaszane są środki bezpieczeństwa i środki zapobiegawcze.
4 marca 2020 włoski rząd wprowadził dekret o zapobieganiu rozszerzenia się pandemii COVID-19 w całym kraju. W dokumencie zawarto ogólnokrajowe zawieszenie funkcjonowania szkół i uniwersytetów, a także udziału publiczności w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Dodatkowo zakazem zostały objęte odwiedziny w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach poprawczych[17].
Pierwsza faza pandemii
8 marca 2020 o godzinie 2:15 zakończyła się konferencja prasowa premiera Włoch, który poinformował, że środki nadzwyczajne zostaną rozszerzone na cały region Lombardii i 14 innych obszarów[18]. Wprowadzono zakaz wjazdu i opuszczania obszaru zamkniętego, zakaz imprez zbiorowych, włączając uroczystości religijne, w tym pogrzeby i śluby. Zezwolono na rozgrywanie zawodów sportowych pod warunkiem, że odbędą się bez publiczności. Wprowadzono też ograniczenia w funkcjonowaniu zakładów gastronomicznych – mogą one być otwarte najdłużej do godziny 18, a klienci muszą siedzieć od siebie dalej niż na 1 metr. Łamanie zasad kwarantanny zagrożone jest 3-miesięcznym więzieniem[19].
Dekret Prezesa Rady Ministrów, przewidujący przekształcenie regionu Lombardii w czerwoną strefę, został nieoficjalnie opublikowany w mediach 7 marca, co doprowadziło do paniki wśród mieszkańców tego regionu. W godzinach wieczornych, dzień przed zamknięciem regionu, tysiące osób opuściły Lombardię za pośrednictwem m.in. publicznym transportem zbiorowym lub korzystając z własnego środka komunikacji. Zarówno według władz, jak i obserwatorów najliczniejszą grupą, która usilnie próbowała opuścić region Lombardii na przełomie 7 i 8 marca byli studenci oraz pracownicy pochodzący z innych regionów Włoch. Zastosowanie w dekrecie premiera Giuseppe Conte obostrzenia wprowadzone w północnych regionach Włoch były największym przedsięwzięciem wśród europejskich państw w marcu 2020. Dotknęły one wówczas blisko 25% populacji w całym kraju[20]. Dzień później premier Giuseppe Conte zakomunikował do opinii publicznej o poddaniu kwarantannie całego kraju, łącznie 60 milionów obywateli. W okresie od 11 do 21 marca zostały sukcesywnie wprowadzane restrykcje związane m.in. z prowadzeniem działalności handlowej, formami rekreacji na świeżym powietrzu czy ograniczonym funkcjonowaniem przemysłu. Restrykcje nie obejmowały sklepów spożywczych, a także aptek[21]. Wprowadzone restrykcje uniemożliwiały także wizyt małżeńskich w zakładach karnych na terenie Włoch, co doprowadziło do licznych buntów w więzieniach, m.in. w Modenie, Bolonii, Neapolu, Pawii, a także w Palermo. W gminie Dozza doszło do tymczasowego przejęcia przez osadzonych kontroli nad zakładem karnym, w wyniku którego część infrastruktury została zniszczona[22]. Z kolei w zakładzie karnym w Foggii oprócz buntu doszło do ucieczki ponad 50 więźniów[23]. Wieczorem 21 marca 2020 premier Giuseppe Conte zapowiedział wprowadzenie kolejnych restrykcji związanych ze zwalczaniem pandemii COVID-19 we Włoszech. Wprowadzone obostrzenia dotyczyły zablokowania wszystkich działań, które nie są ważne z perspektywy włoskiego łańcucha dostaw. Oznaczało to zablokowanie znacznej części gospodarki Włoch (głównie związanej z produkcją), a także działalności gospodarczej, m.in. usług[24]. 22 marca Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało rozporządzenie o przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. Dokument zakazywał podróży poza miejsce zamieszkania zarówno komunikacją publiczną, jak i prywatnie. Wyjątkami, które zostały przewidziane w ustawie dotyczyły spraw nagłych, zawodowych lub zdrowotnych[25].
24 marca 2020, podczas transmisji na żywo, premier Giuseppe Conte ogłosił wprowadzenie kolejnego dekretu Prezesa Rady Ministrów, który wprowadzał zwiększone sankcje za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny, a także bezcelowego przebywania poza miejscem zamieszkania. Dotychczasowa kara 206 euro została zwiększona do 400-3000 euro. Dekret wprowadził także nowe przepisy dla samorządów, które mogły wprowadzać dodatkowe obostrzenia[26].
Na początku kwietnia minister zdrowia Roberto Speranza poinformował, że obostrzenia wprowadzone w marcu skutkują zmniejszoną liczbą zgonów oraz dziennych zakażeń. Tym samym rząd Giuseppe Conte przedłużył restrykcje do 13 kwietnia[27]. 10 kwietnia podczas konferencji premiera Włoch zostały one przedłużone do 3 maja[28].
6 kwietnia premier Giuseppe Conte na konferencji prasowej poinformował, że włoski rząd przyjął plan płynności gospodarczej, która ma na celu wsparcie włoskich przedsiębiorstw. Kwota przeznaczona na ten cel wyniosła 400 mld euro, które zostały podzielone na pożyczki dla przedsiębiorstw (200 mld euro) oraz wsparcie włoskiego eksportu (200 mld euro). Plan wzmacniał także przepisy, które utrudniały przejmowanie przedsiębiorstw przez zagraniczny kapitał oraz miały na celu pobudzenie gospodarki poprzez rządowe inwestycje[29]. Pożyczki dla przedsiębiorstw miały zostać pokryte przez państwo i dystrybuowane za pośrednictwem Publicznej Agencji Kredytów Eksportowych (SACE). Zapisy rządowego planu płynności gospodarczej wprowadzały także zakaz wypłacania dywidend akcjonariuszom[30].
8 kwietnia w dekrecie podpisanym przez czterech włoskich ministrów (Roberta Speranzy, Luciana Lamorgese, Paoli De Micheli oraz Luigiego Di Maio) oświadczono, że rząd włoski do 31 lipca 2020 nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa portów zgodnych z przepisami hamburskimi o poszukiwaniach i ratownictwie morskim[31].
Druga faza pandemii
26 kwietnia 2020 podczas konferencji prasowej premier Giuseppe Conte ogłosił nowy dekret, który wprowadzał wraz z dniem 4 maja 2020 wejście w tzw. drugą fazę zwalczania epidemii, czyli stopniowego łagodzenia restrykcji wprowadzonych na przełomie marca i kwietnia. Ustawa przewidywała otworzenie parków, pozwolenie na odbywanie wizyt rodzinnych, a także pogrzeby w ścisłym gronie (maksymalnie 15 uczestników)[32]. Zmniejszono także ograniczenia gospodarcze, m.in. zezwolono na dowożenie jedzenia, przywrócono niektóre sektory produkcji, a także przemysł budowlany. 18 maja przywrócono handel detaliczny, otwarto ośrodki kulturalne – muzea, teatry czy biblioteki[33][34]. Zapowiedziano także, że praca szkół oraz uniwersytetów zostaje wstrzymana do września 2020. Oprócz planu uruchomienia gospodarki oraz eksportu, zostały także podtrzymane zasady tzw. dystansowania społecznego w przestrzeni publicznej[35].
8 maja 2020 włoska agencja ANSA poinformowała, że region Bolzano-Alto Adige został pierwszym na terenie Włoch, który otrzymał przyzwolenie na wznowienie handlu detalicznego; od 11 maja przywrócono także funkcjonowanie m.in. przedsiębiorstw gastronomicznych, muzeów oraz teatrów[36].
Pierwsze restrykcje krajowe zostały zniesione 15 maja 2020; premier Giuseppe Conte poinformował o wprowadzeniu rządowego planu złagodzenia obostrzeń. Dekret pozwalał władzom regionów na ustalenie nowych przepisów z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, co pozwoliło na ich ponowne otworzenie. Wśród zaleceń wymieniano zasady ochrony pracowników oraz klientów, a także rekomendację płatności zbliżeniowej. Przywrócono swobodny ruch między regionami związany z pracą, edukacji oraz przyczynami zdrowotnym lub nagłymi; podtrzymano zakaz o nieuzasadnionych podróżach. 25 maja otworzono baseny i sale gimnastyczne (z wyjątkiem regionu Lombardii, która wznowiła funkcjonowanie obiektów sportowych 1 czerwca)[37].
3 czerwca premier Giuseppe Conte poinformował o zakończeniu restrykcji związanej ze swobodnym przepływem ruchu między regionami Włoch, kończąc tym samym blokadę kraju, która trwała od marca 2020. Dekret pozwalał także na podróże międzynarodowe – w obrębie Unii Europejskiej[38].
Zobacz też
Uwagi
- ↑ Na stan 19 marca 2021 w programie szczepień wykorzystywane są preparaty lecznicze firm Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna oraz AstraZeneca.
Przypisy
- ↑ a b Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), COVID-19, Situation update worldwide, ecdc.europa.eu [dostęp 2021-05-06] (ang.).
- ↑ Coronavirus, primi due casi in Italia «Sono due cinesi in vacanza a Roma» Sono arrivati a Milano il 23 gennaio (wł.). corriere.it. [dostęp 2020-03-17].
- ↑ First Italian dies of coronavirus as outbreak flares in north (ang.). reuters.com. [dostęp 2020-03-17].
- ↑ Simona Ravizza , Coronavirus, due casi a Milano, Corriere della Sera, 22 lutego 2020 [dostęp 2020-04-20] (wł.).
- ↑ Novel Coronavirus (2019-nCoV) situation reports, who.int [dostęp 2020-03-16] (ang.).
- ↑ Ministero della Salute , Covid-19 – Situazione in Italia, www.salute.gov.it [dostęp 2020-06-20] (wł.).
- ↑ ArcGIS Dashboards, www.arcgis.com [dostęp 2021-03-20] (ang.).
- ↑ Il vaccino anti covid in Italia in tempo reale, www.ilsole24ore.com [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ Koronawirus zaatakował Włochy. Władze izolują mieszkańców, wp.pl., 2020-02-23.
- ↑ Karnawał w Wenecji odwołany. Przedstawiciel władz: musimy podjąć drastyczne kroki, niezalezna.pl., 23.02.2020.
- ↑ We Włoszech najwyższy bilans koronawirusa w całej Europie, onet.pl., 2020-02-03.
- ↑ Coronavirus, il ministero della Salute ha aggiornato la circolare con le nuove disposizioni: analisi in 31 laboratori, Tgcom24 [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ Coronavirus, Speranza nomina Walter Ricciardi come consigliere e alle Regioni dice: "No a scelte unilaterali", la Repubblica, 24 lutego 2020 [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ Jak wygląda życie we włoskich „czerwonych strefach”, TVN24 [dostęp 2020-04-20] (pol.).
- ↑ Ministero della Salute , Numero di pubblica utilità 1500 - Covid-19, www.salute.gov.it [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ Coronavirus in Italia: tutte le notizie di febbraio, la Repubblica, 1 marca 2020 [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ a b Il governo firma il decreto coronavirus: l'Italia divisa in 3 zone, la Repubblica, 1 marca 2020 [dostęp 2020-07-26] (wł.).
- ↑ Jason Horowitz , Emma Bubola , On Day 1 of Lockdown, Italian Officials Urge Citizens to Abide by Rules, „The New York Times”, 8 marca 2020, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-04-20] (ang.).
- ↑ Coronavirus: Northern Italy quarantines 16 million people (ang.). BBC News. [dostęp 2020-03-08].
- ↑ Jason Horowitz , Italy Locks Down Much of the Country’s North Over the Coronavirus, „The New York Times”, 7 marca 2020, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-07-26] (ang.).
- ↑ Michael Safi , Angela Giuffrida , Martin Farrer , Coronavirus: Italy bans any movement inside country as toll nears 5,500, „The Guardian”, 22 marca 2020, ISSN 0261-3077 [dostęp 2020-04-20] (ang.).
- ↑ Rivolta nel carcere di Bologna: morto un detenuto, la Repubblica, 11 marca 2020 [dostęp 2020-07-26] (wł.).
- ↑ 20 break out of Foggia jail - English, ANSA.it, 9 marca 2020 [dostęp 2020-07-26] (ang.).
- ↑ Michael Safi , Angela Giuffrida , Martin Farrer , Coronavirus: Italy bans any movement inside country as toll nears 5,500, „The Guardian”, 22 marca 2020, ISSN 0261-3077 [dostęp 2020-07-26] (ang.).
- ↑ Italy bans internal travel as a further 651 die from coronavirus, www.euractiv.com, 23 marca 2020 [dostęp 2020-07-26] (ang.).
- ↑ Koronawirus we Włoszech: Nawet 3000 euro kary za naruszenie przepisów w sprawie epidemii, www.gazetaprawna.pl, 24 marca 2020 [dostęp 2021-03-20] (pol.).
- ↑ Italy records lowest coronavirus death toll for a week, the Guardian, 1 kwietnia 2020 [dostęp 2021-03-20] (ang.).
- ↑ Coronavirus, il premier Conte: "Chiusura fino al 3 maggio, non possiamo cedere adesso", la Repubblica, 10 kwietnia 2020 [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ Włochy: Rząd: 400 mld euro pomocy dla firm, by zapewnić im płynność finansową, www.gazetaprawna.pl, 6 kwietnia 2020 [dostęp 2021-03-20] (pol.).
- ↑ Giuseppe Fonte , UPDATE 1-Italy announces guarantees for bank loans worth over 400 bln euros, „Reuters”, 6 kwietnia 2020 [dostęp 2021-03-20] (ang.).
- ↑ L'Italia chiude i porti, L'HuffPost, 8 kwietnia 2020 [dostęp 2021-03-20] (wł.).
- ↑ Coronavirus, Fase 2: dal 4 maggio sì a incontri con familiari. Il 18 riapriranno i negozi, il primo giugno bar, ristoranti, parrucchieri e centri estetici, la Repubblica, 26 kwietnia 2020 [dostęp 2020-08-01] (wł.).
- ↑ Dozwolone wizyty u bliskich, potem otwarcie restauracji. Ale "nie ma mowy o wolności dla wszystkich", TVN24 [dostęp 2020-08-01] (pol.).
- ↑ Włoski dekret otwarcia: najpierw budownictwo i eksport, potem sklepy, dalej restauracje i bary, jeszcze później szkoły, wyborcza.pl [dostęp 2020-08-01] (pol.).
- ↑ Włoska faza nr 2. W całym kraju jednakowe zasady koegzystencji z koronawirusem, wyborcza.pl [dostęp 2020-08-01] (pol.).
- ↑ Fase 2: parrucchieri e ristoranti da oggi aperti a Bolzano - Trentino AA/S, Agenzia ANSA, 11 maja 2020 [dostęp 2020-10-11] (wł.).
- ↑ Da oggi palestre e piscine riaprono anche in Lombardia, Il Post, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-10-11] (wł.).
- ↑ Coronavirus: Italy's Conte offers hope as travel restrictions end, „BBC News”, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-10-11] (ang.).
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.Autor: Aeronautica Militare, Licencja: CC BY 4.0
Trasporto di pazienti in bio-contenimento
Non si ferma la macchina del soccorso aereo, in questi giorni impegnata con tutte le risorse del Paese per l'emergenza Coronavirus. Sono undici ad oggi le missioni di trasporto effettuate dai velivoli dell'Aeronautica Militare per trasferire in sicurezza pazienti da un ospedale all'altro, alleviando così la pressione sui centri di cura del nord Italia in questo momento maggiormente interessati dal problema.
Per fronteggiare l'emergenza è stato creato un hub temporaneo presso la base aerea di Cervia, dove sono sempre pronti al decollo elicotteri HH-101 ed equipaggi del 9° e del 15° Stormo, nonché team di medici ed infermieri della Forza Armata specializzati in trasporti in alto bio-contenimento.
Sono sei i trasporti effettuati fino ad oggi dai velivoli C-130J della 46ª Brigata Aerea per il trasporto di pazienti che da Bergamo sono stati trasferiti in altri ospedali della nazione. In ognuno degli interventi effettuati, il velivolo, in stato di allerta sulla base di Pisa e attivato su richiesta del Centro Operativo Aereo Unificato (COAU) della Protezione Civile, ha prelevato sull'aeroporto di Cervia il team di bio-contenimento e le speciali barelle di isolamento, per poi dirigersi verso l'aeroporto di Orio al Serio per l'imbarco dei pazienti.
Nelle ultime due settimane, inoltre, sono stati effettuati altri cinque trasporti di questo genere con gli elicotteri HH-101 del 15° Stormo, con il supporto anche di equipaggi del 9° Stormo di Grazzanise, sempre partendo dalla base di Cervia per intervenire in diversi luoghi del territorio nazionale. Si tratta di aeromobili di ultima generazione utilizzati per molte tipologie di missioni, dalla ricerca e soccorso fino al supporto alle operazioni speciali, configurati in questo caso come delle vere e proprie "ambulanze volanti", in grado di trasportare pazienti in modalità di bio-contenimento attraverso speciali barelle isolate A.T.I. (Aircraft Transit Isolator), nonché assistere i pazienti con apparati di respirazione durante il volo.Autor: Governo Italiano, Licencja: CC BY 3.0
February 2020 Italian government task force to face coronavirus outbreak.
Autor: Threecharlie, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ospedale Santa Maria della Misericordia di Rovigo, le tende istallate per l'accesso al Pronto Soccorso per fronteggiare l'epidemia di COVID-19 del 2019-2020. (12 marzo 2020)
Autor: Amarvudol, Licencja: CC BY-SA 4.0
Volontari della Protezione Civile installano una tenda presso il pronto soccorso dell'Azienda Ospedale-Università di Padova per fronteggiare l'epidemia di SARS-CoV-2 il 24 febbraio 2020.
Autor: Alberto Giuliani, Licencja: CC BY-SA 4.0
These are the doctors and nurses of the San Salvatore Hospital in Pesaro, Italy, the city of my birth and where I once again reside, which from day one has sadly been at the top of the COVID-19 contagion and death charts. I photographed them at the end of their shifts—twelve hours without a break during their fight in an unequal war. In the quiet moments in front of my camera, these embattled individuals are in a state of total abandon, victims of an exhaustion that eats away at the body and the mind, a breathlessness that renders one disoriented, detached from time and space. They would take off their masks, caps, and gloves in front of my lens, remaining motionless, looking for some sort of normalcy amid the hell they were living.
Autor: Dipartimento Protezione Civile from Italia, Licencja: CC BY 2.0
Bologna, 5 febbraio 2020 – Volontari di protezione civile impegnati nei controlli sanitari nell'aeroporto "Guglielmo Marconi".
Autor: Aeronautica Militare, Licencja: CC BY 4.0
La Samaritan's Purse dona un ospedale da campo all'Italia. L'Aeronautica Militare supporta le operazioni di ricezione e di allestimento.
E' atterrato martedì 17 marzo alle ore 21.18 presso l'aeroporto di Verona Villafranca il velivolo, un DC8, partito dagli Stati Uniti con a bordo personale (sanitario e logistico) e attrezzature mediche messe a disposizione dalla Samaritan's Purse (SP) per far fronte all'emergenza Covid 19.
Samaritan's Purse è un'organizzazione umanitaria cristiana evangelica che opera in oltre 100 nazioni in tutto il mondo. L'offerta di aiuto all'Italia, accolta dal Ministro della Salute del Governo Italiano e dal Presidente della Regione Lombardia, consiste in un ospedale da campo composto da 60 posti letto e 8 unità di terapia intensive ICU. L'ospedale sarà allestito nelle prossime ore nella città di Cremona e sarà operativo per un periodo di tre mesi, nell'ambito delle strutture sanitarie predisposte per far fronte all'emergenza Coronavirus attualmente in corso.
L'Aeronautica Militare, su disposizione del Ministro Guerini, ha assicurato i supporti logistici necessari all'accoglienza e trasporto del personale e dei materiali presso la città di Cremona, ed ha garantito lo svolgimento delle previste operazioni aeroportuali e doganali.
Ad accogliere i medici, gli infermieri e il personale proveniente dagli Stati Uniti, e a preoccuparsi dello scarico delle oltre 20 tonnellate di materiale e attrezzature, oltre agli specialisti dell'Air Terminal Operation Center e del Gruppo Autotrasporti del 3° Stormo, anche i funzionari dell'Agenzia delle Dogane, 12 rappresentanti della Protezione Civile di Cremona e una delegazione dell'advanced team della SP giunto in Italia qualche giorno fa per effettuare sopralluoghi e rilievi propedeutici al montaggio dell'ospedale.
Grazie alle capacità logistiche di proiezione inoltre, un team specializzato del 3° Stormo supporterà nelle prossime ore il personale della SP durante le fasi di allestimento dell'ospedale da campo.
Un secondo volo è previsto nei prossimi giorni per completare l'allestimento della struttura e integrare il team di specialisti.Autor: Dario Crespi, Licencja: CC0
Le province italiane interessate dalle misure restrittive per l'epidemia di COVID-19, come da DPCM dell'8 marzo 2020.
Autor: Xplus1, Licencja: CC BY-SA 4.0
COVID19 in Italy - Cumulative positive cases per 100k residents by province. Gradient steps:
>0 4,000 6,000 10,000 15,000 22,000 ≥ 30,000
Autor:
Various Commons editors. See file history for latest ones.
Older versions: Svenskbygderna (original author); Ratherous, AKS471883 (contributors); authors of File:BlankMap-World.svg (source file), Licencja: CC BY 4.0Map of the COVID-19 outbreak. Total cumulative confirmed COVID-19 cases by country. See the file history farther down for the latest upload date. Be aware that since this is a rapidly evolving situation, new cases may not be immediately represented visually. Refer to the primary article COVID-19 pandemic or the World Health Organization's situation reports for most recent reported case information.
Legend information: