Pantelejmon (Szatow)

Pantelejmon
Пантелеимон
Arkadij Szatow
Аркадий Шатов
Biskup wieriejski
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia18 września 1950
Moskwa
Biskup wieriejski
Okres sprawowaniaod 2021
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia moskiewska miejska
Śluby zakonne17 lipca 2010
Diakonat26 sierpnia 1978
Prezbiterat15 kwietnia 1979
Nominacja biskupia31 maja 2010
Chirotonia biskupia21 sierpnia 2010
Sukcesja apostolska
Data konsekracji21 sierpnia 2010
KonsekratorCyryl
WspółkonsekratorzyWłodzimierz (Kantarian), Warsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Pantelejmon (Dołganow), Teognost (Guzikow), Sawa (Wołkow), Tichon (Stiepanow), Anatol (Botnar), Piotr (Musteață), Sergiusz (Czaszyn), Marceli (Mihăescu), Tichon (Zajcew)

Pantelejmon, imię świeckie Arkadij Wiktorowicz Szatow (ur. 18 września 1950 w Moskwie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

W 1977 wstąpił do moskiewskiego seminarium duchownego, został przyjęty od razu na drugi rok nauki. 26 sierpnia 1978 arcybiskup Włodzimierz (Sabodan) wyświęcił go na diakona jako duchownego żonatego. Kontynuując naukę w seminarium w trybie zaocznym, duchowny rozpoczął pracę duszpasterską w różnych parafiach w obwodzie moskiewskim. 15 kwietnia 1979 metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz wyświęcił go na kapłana i wyznaczył proboszczem parafii Trójcy Świętej w Gołoczełowie. Następnie duchowny służył w cerkwi Tichwińskiej Ikony Matki Bożej w Studinie i w cerkwi Smoleńskiej Ikony Matki Bożej w Grebniewie. W trybie zaocznym ukończył w 1988 Moskiewską Akademię Duchowną. W listopadzie 1990 został kapelanem kaplicy św. Dymitra carewicza przy 1. szpitalu w Moskwie, zaś dwa lata później – kapelanem Szkoły sióstr miłosierdzia św. Dymitra. Od 2002 kieruje wydziałem działalności społecznej przy radzie eparchii moskiewskiej[1].

31 maja 2010 został nominowany na biskupa pomocniczego eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa oriechowo-zujewskiego. 17 lipca 2010 złożył wieczyste śluby zakonne przed patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, przyjmując imię Pantelejmon. Następnego dnia otrzymał godność archimandryty. Chirotonia biskupia miała miejsce 21 sierpnia tego samego roku[1]. W eparchii moskiewskiej był odpowiedzialny za parafie znajdujące się na terenie północno-wschodniego okręgu administracyjnego Moskwy[2]. W 2011 został wyznaczony na biskupa smoleńskiego i wiaziemskiego[3].

Kierowanie eparchią smoleńską i wiaziemską łączył z przewodniczeniem Synodalnemu Wydziałowi ds. działalności charytatywnej[1]. W 2013, podając jako przyczynę wzrost liczby obowiązków w wydziale, dobrowolnie odszedł z katedry i ponownie został wikariuszem eparchii moskiewskiej z tytułem biskupa oriechowo-zujewskiego[4].

Biskup Pantelejmon jest wdowcem, ma cztery dorosłe córki i 17 wnuków[1].

Publicznie wypowiadał się przeciwko prawu zakazującemu obywatelom amerykańskim adopcji dzieci z Rosji[5].

W 2021 r. jego tytuł uległ zmianie na biskup wieriejski[6].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Panteleimon (Shatov).jpg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Епископ Орехово-Зуевский Пантелеймон