Papier czerpany

Produkcja papieru czerpanego

Papier czerpany – rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębnienia pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien, odwadnianej na sicie.

Historia

Przyjmuje się, że papier, w formie papieru czerpanego, wynaleziono w Chinach w 105 r. W XI w. zaczęto produkcję papieru czerpanego w Europie (Półwysep Iberyjski, Sycylia). Od XV w., czyli zapoczątkowania druku w Europie, zwiększa się tutaj zapotrzebowanie na papier czerpany. Prowadziło to do pojawienia się nowych technik i maszyn służących przekształcaniu szmat w pulpę, m.in. stosowanego do dzisiaj cepa holenderskiego(ang.). XVIII-wieczne papiernictwo bogato opisali w latach 1751-1765 francuscy encyklopedyści[1]. W 1799 r. Luis Nicolas Robert wynalazł maszynę papierniczą, a w 1803 postawiono pierwszą maszynę papierniczą w Anglii, co sprawiło że produkcja papieru czerpanego zaczęła stopniowo się zmniejszać. Powtórnie, pod koniec XX w. wzrosło zapotrzebowanie na papier czerpany z powodu jego walorów artystycznych. W krajach Dalekiego Wschodu produkcja papieru czerpanego trwa nieprzerwanie po czasy współczesne.

Surowce

Początkowo do produkcji papieru czerpanego używano łyka krzewów i drzew morwowych i odpadów konopnych. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na papier czerpany zaczęto stosować inne surowce: len, słomę ryżową, łodygi bambusa itd. Do wyrobu papieru używano także rozdrobnionych szmat. Papier uzyskany z pulpy szmacianej jest szczególnie odporny na zniszczenia, a także na upływ czasu. Był on stosowany do produkcji najbardziej luksusowych druków od XV do XIX wieku. Współcześnie do produkcji papieru czerpanego korzysta się z bardzo szerokiej listy surowców. Papier czerpany algowy wykonuje się z zielonych alg weneckiej laguny. W Bawarii wykonuje się papier piwny z osadów browarnianych o różnych barwach i zapachach.

Proces produkcji

  • gotowanie masy roślinnej w wodzie z dodatkiem popiołu drzewnego lub mleka wapiennego
  • płukanie masy
  • miażdżenie
  • rozprowadzenie masy w wodzie
  • zlanie do kadzi
  • czerpanie ramką z sitem
  • przekładanie sitem formowym dla ograniczenia formatu i grubości arkusza
  • odsączenie wody
  • przełożenie arkuszy suknem wełnianym (co daje charakterystyczną dla papieru czerpanego fakturę)
  • zaklejenie w celu uniknięcia przesiąkania atramentu (można też dodać kleju do pulpy)
  • suszenie
  • wygładzanie kamieniami

Metodę tę stosowano powszechnie do XIX wieku.

W Polsce najbardziej znanym ośrodkiem czerpania papieru jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie od 1971 r. wznowiono produkcję.

W dawnej fabryce papieru czerpanego w Barlinku znajduje się muzeum.

Przypisy

  1. O XVIII wiecznym papiernictwie na podstawie m.in. encyklopedii Diderota i D'Alemberta: http://malarska-prawda-rzeczy.blogspot.com/2014/06/5-papiernictwo-w-xviii-wieku.html

Media użyte na tej stronie

Papiermuseum Basel 2008 (35).jpg
Autor: Gryffindor, Licencja: CC BY-SA 4.0
The production of hand-made paper. The pulp accumulates in the wooden-framed screen which is carefully taken out so that the pulp settles equally on all sides. The wooden frame is removed. The water drips away from the screen until the pulp sticks safely to it. With a swift move, the screen is put up-side down on a wooden block and pressed hard, so that is releases itself from the screen onto the block. The different sheets of pulp are separated by sheets of waterproof paper or fabric. After repeating the cycle a couple of times, sheets are taken to the press where they are put under pressure to press the last moisture out. The sheets are then put into a hot-press where they are dried.