Papirusowa Przełączka

Papirusowa Przełączka
Ilustracja
Papirusowa Przełączka wśród podpisanych obiektów
Państwo Słowacja
PasmoTatry, Karpaty
Sąsiednie szczytyWielka Papirusowa Turnia, Czarny Szczyt
Data zdobycia16 lipca 1907 r.
Pierwsze wejścieA. Martin, J. Franz senior
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Papirusowa Przełączka”
Ziemia49°12′18,5″N 20°12′02,7″E/49,205139 20,200750

Papirusowa Przełączka (słow. Papirusova štrbina, niem. Papirusscharte, węg. Papiruszcsorba) – wybitna przełęcz w grani głównej Tatr Wysokich, w ich słowackiej części, między masywem Papirusowych Turni (dokładniej Wielką Papirusową Turnią) na południowym zachodzie a Czarnym Szczytem na północnym wschodzie[1].

Od strony południowo-zachodniej pod turnią znajduje się Barania Kotlina – górne piętro Doliny Dzikiej[2]. W jej kierunku z przełęczy opada stromy i długi komin zwany Papirusowym Kominem, oddzielający od siebie ściany Czarnego Szczytu i Papirusowych Turni. Ma on ujście w rejonie Papirusowej Drabiny – długiego ukośnego zachodu przecinającego urwiska Papirusowych Turni. Do Czarnego Bańdziocha[2] w Dolinie Czarnej Jaworowej opada z Papirusowej Przełączki natomiast Mały Szymkowy Żleb[1].

Dla taterników przełęcz stanowi dostęp do Czarnego Szczytu. Wejście od strony Doliny Czarnej Jaworowej jest łatwe, natomiast droga od południa Papirusowym Kominem – efektowna i trudna (III w skali UIAA). Inne, prostsze drogi prowadzą na Papirusową Przełączkę od strony Przełęczy Stolarczyka z obejściem Papirusowych Turni oraz z Czarnego Przechodu i Wyżniego Czarnego Karbu przez Mały Szymkowy Żleb[1].

Czasami Papirusowa Przełączka jest nazywana Wielką Papirusową Przełączką[1].

Historia

Pierwsze wejścia:

Papirusowa Przełączka widoczna między Czarnym Szczytem a Papirusowymi Turniami

Przypisy

  1. a b c d e Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 115–117. ISBN 83-217-2472-8.
  2. a b Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005, s. 124. ISBN 83-909352-2-8.

Media użyte na tej stronie

Widok z Łomnicy.JPG
Autor: Jarorox, Licencja: CC BY-SA 3.0
Widok z Łomnicy
Mountain pass 12x12 se.svg
oriented mountain pass symbol : n ne e se
Papirusowe Turnie.jpg
Autor: Rafał Kozubek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przełęcz Stolarczyka, Papirusowe Turnie i Czarny Szczyt – widok z Miedzianej Baszty.