Para wodna

Skroplona para wodna

Para wodna – gazowy stan skupienia wody. Jako prawie czysty gaz występuje w naturze w gejzerach, w gorących jaskiniach, para jest wyrzucana z podziemi, jest wytwarzana i używana w technice oraz w gospodarstwie domowym. Jest zmiennym składnikiem powietrza atmosferycznego.

Przemiany fazowe

Para wodna powstaje w wyniku parowania wody lub sublimacji lodu. Podczas tego procesu cząsteczka wody odrywa się od cieczy lub ciała stałego i przechodzi do gazu. Takie przejście wymaga dostarczenia energii. Energia ta jest zwykle pobierana z cieczy w postaci ciepła, przez co następuje oziębianie cieczy. Na granicy ciecz-gaz zachodzi też przechodzenie cząsteczek od gazu do cieczy (skraplanie). Dla danej temperatury ustala się równowaga zależna od ciśnienia wywoływanego przez cząstki pary wodnej, tzw. ciśnienie parcjalne, a nie zależy ono od ciśnienia wywieranego przez inne gazy na wodę. Gdy cząstek pary jest mniej, to przeważa parowanie, natomiast gdy cząstek jest zbyt dużo, przeważa skraplanie.

Przy żądanym ciśnieniu, temperaturę do której należy schłodzić parę wodną by możliwe było jej skroplenie, nazywa się temperaturą punktu rosy.

Ciepło skraplania pary wodnej wynosi 2,257 MJ/kg[1], a jej ciepło właściwe w 100 °C to 1,89 kJ/(kg·K)[2].

Skraplanie się pary wodnej
Kropelki mgły powstające w wyniku skraplania się pary wodnej

Para wodna w atmosferze Ziemi

Para wodna w atmosferze Ziemi odgrywa bardzo ważną rolę – jest gazem cieplarnianym, kształtuje pogodę i klimat. Jej własności i przemiany wpływają na wiele zjawisk atmosferycznych.

Para wodna w technice

W technice używana powszechnie jako czynnik termodynamiczny. Otrzymywana najczęściej w kotle parowym i reaktorach jądrowych. Służy przede wszystkim do napędu turbin parowych w elektrowniach cieplnych. Dawniej wykorzystywana była do napędu maszyn parowych na statkach i w parowozach, a w kuźniach napędzała młoty parowe i parowo-powietrzne. W ciepłownictwie wykorzystywana jest do transportu ciepła. Jako produkt uboczny powstaje w wyniku spalania wodoru i paliw węglowodorowych (w silnikach lotniczych i samochodowych, w palnikach kuchenki gazowej).

Para wodna a organizmy żywe

Wytwarzana także przez organizmy żywe, zwykle w celu chłodzenia. Duża wartość ciepła parowania powoduje, że woda znakomicie nadaje się do tego celu. Sterowanie ilością odprowadzanej przez skórę wody jest jednym z mechanizmów pozwalających na utrzymanie stałej temperatury organizmu (u człowieka 36,6 °C). Parowanie z nadziemnych części roślin (transpiracja) oprócz chłodzenia, umożliwia transport składników odżywczych z gleby.

Podstawowe parametry

Rodzaje pary wodnej

Zobacz też

Przypisy

  1. Water - Thermodynamic Properties. The Engineering ToolBox. [dostęp 2017-04-19].
  2. Water Vapor - Specific Heat. The Engineering ToolBox. [dostęp 2017-04-19].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Parawodna.jpg
Autor: Wikip2011, Licencja: CC BY-SA 3.0
Para wodna tworzona przez dyszę ekspresu do kawy
20050717.Dampflokfest Dresden-BR 18 201 .-024.jpg
Autor: Bybbisch94, Christian Gebhardt, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dresdner Dampflokfest 2005‎: Nachlese nach dem Spektakel begann ungehend die Abreise.

Auf dem Festgelände des ehemaligen Bahnbetriebswerkes Dresden-Altstadt auf der Zwickauer Straße 86 und dem Hauptbahnhof Dresden wurden historische Eisenbahnfahrzeuge präsentiert.

Angereiste Gastlokomotiven werden im Bahnbetriebswerk Dresden-Altstadt unter den Augen der Besucher »wie in alten Zeiten« behandelt und mit Betriebsstoffen versorgt. Zahlreiche Sonderzüge rundeten das Festprogramm ab.Das Dampflokfest endete mit dem Neubau einer Wagenwaschhalle der DB. Seit 2009 gibt es wieder ein Dampfloktreffen.
Watervapor cup.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0