Parafia Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny w Zgorzelcu

Parafia Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny
Ilustracja
Cerkiew parafialna
Państwo Polska
SiedzibaZgorzelec
AdresPl. Świętych Konstantyna i Heleny 1
59-903 Zgorzelec
Data powołania18 października 2002
Wyznanieprawosławne
KościółPolski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezjawrocławsko-szczecińska
DekanatLubin
CerkiewŚwiętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny
Proboszczks. prot. mgr Marek Bonifatiuk
WezwanieŚwiętych Konstantyna i Heleny
Wspomnienie liturgiczne21 maja[a]
Położenie na mapie Zgorzelca
Mapa konturowa Zgorzelca, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew parafialna”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew parafialna”
Położenie na mapie powiatu zgorzeleckiego
Mapa konturowa powiatu zgorzeleckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew parafialna”
Ziemia51°09′34,7″N 14°59′53,6″E/51,159639 14,998222
Strona internetowa

Parafia Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Helenyparafia prawosławna w Zgorzelcu, w dekanacie Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Parafia działa od 2002[1].

Na terenie parafii funkcjonuje 1 cerkiew:

Historia

Pierwsi wyznawcy prawosławia na terenie dzisiejszego Zgorzelca i Görlitz pojawili się w XVII wieku. Byli to kupcy greccy i inni uciekinierzy z terenów dawnego Bizancjum. Wynajęli oni jedną z kaplic miejscowego kościoła, w której urządzili cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego Zwycięzcy. Dokładny czas istnienia owej cerkwi nie jest znany.

Kolejna świątynia prawosławna powstała w czasie I wojny światowej, kiedy to władze niemieckie internowały w mieście 6-tysięczny grecki IV Macedońsko-Tracki Korpus Armijny. Wśród jeńców byli kapelani wojskowi, którzy w jednym z baraków zorganizowali cerkiew. Pozostałością po pobycie internowanych żołnierzy jest grecki cmentarz wojskowy (na terenie Görlitz), na którym znajduje się grób prawosławnego księdza Michailisa Dimitriosa.

W 1949 do Zgorzelca przybyli uchodźcy greccy, którzy po przegranej wojnie domowej musieli opuścić ojczyznę. Wśród imigrantów byli również duchowni, z których dwóch nawiązało współpracę z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym. Jeden z nich, ks. Tsaldikas otrzymał w 1955 pozwolenie na odprawianie greckojęzycznych nabożeństw w cerkwi w Jeleniej Górze. Nie udało się natomiast uzyskać zgody władz państwowych na utworzenie parafii prawosławnej w Zgorzelcu.

Od końca lat 50. XX w. rozpoczęły się powroty ludności greckiej do ojczyzny; na początku XXI w. liczba Greków w Zgorzelcu i Görlitz nie przekraczała kilkudziesięciu. Jednak dopiero wtedy wieloletnie starania wspólnoty prawosławnej o pozwolenie na budowę cerkwi zostały uwieńczone sukcesem. W 2000 władze Zgorzelca przekazały jeleniogórskiej parafii działkę budowlaną (przy ulicy Lubańskiej), na której wkrótce wzniesiono prowizoryczną, drewnianą cerkiew. W owym czasie opiekę duszpasterską nad wspólnotą sprawował ks. Bazyli Sawczuk.

29 maja 2002 arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz konsekrował cerkiew, a 18 października tegoż roku erygował w Zgorzelcu parafię pod wezwaniem Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny. Proboszczem parafii został ks. Marek Bonifatiuk.

Pod koniec 2003 dokonano wstępnego remontu cerkwi, w celu wyeliminowania niedociągnięć budowlanych. W tym czasie świątynię wyposażono w niewielki ikonostas, wykonany w Zgorzelcu. W dniach 15–17 lipca 2013 dokonano przesunięcia cerkwi na nowe miejsce, w związku z rozpoczęciem budowy większej, murowanej świątyni[2]. Nowa cerkiew będzie dwukondygnacyjna; patronem dolnej cerkwi zostanie święty Jerzy, co ma nawiązywać do wezwania pierwszej świątyni prawosławnej w mieście[3].

Parafia w chwili powstania liczyła zaledwie 10 osób; w lipcu 2013 liczba wiernych wynosiła 63. Wśród parafian są Polacy, Grecy, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Bułgarzy mieszkający na terenie powiatu zgorzeleckiego oraz Görlitz.

Wykaz proboszczów

  • od 2002 – ks. Marek Bonifatiuk

Uwagi

  1. Święto patronalne obchodzone jest według nowego stylu.

Przypisy

  1. Stefan Dudra, Kościół Prawosławny na ziemiach zachodnich i północnych Polski po II wojnie światowej, Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, 2004, s. 84, ISBN 83-89712-37-7, OCLC 69311720.
  2. ks. Marek Bonifatiuk: Cerkiew w Zgorzelcu na nowym miejscu. cerkiew.pl, 25 lipca 2013. [dostęp 2021-04-23].
  3. ks. Marek Bonifatiuk: Wmurowanie Kamienia Węgielnego w Zgorzelcu. cerkiew.pl, 29 maja 2014. [dostęp 2021-04-23].

Bibliografia

  • Kalendarz Prawosławny 2017, Wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, ISSN 1425-2171, s. 190
  • Hierarchia i kler kościoła prawosławnego w granicach II Rzeczypospolitej i Polski powojennej w XIX–XXI wieku, ks. Grzegorz Sosna i m. Antonina Troc-Sosna, Ryboły 2012

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Cerkiew w Zgorzelcu-2.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Cerkiew św. Równych Apostołom Konstantyna i Heleny w Zgorzelcu (maj 2008)
Zgorzelec location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Zgorzelec, Poland
Ta mapa of Zgorzelec została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.