Parafia św. Alberta i Maryi Panny Bolesnej w Trzyńcu

Parafia św. Alberta i Panny Maryi Bolesnej w Trzyńcu
Farnost sv. Alberta a spolupatronky Panny Marie Bolestné
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Czechy

Kraj

 morawsko-śląski

Siedziba

Trzyniec

Data powołania

1882

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

ostrawsko-opawska

Dekanat

Frydek

Kościół

św. Alberta i Panny Maryi Bolesnej w Trzyńcu

Proboszcz

ks. František Vrubel

Wezwanie

św. Alberta i Panny Maryi Bolesnej

Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Alberta i Panny Maryi Bolesnej w Trzyńcu”
Położenie na mapie Czech
Ziemia49°41′02,4″N 18°40′18,6″E/49,684000 18,671833
Strona internetowa

Parafia św. Alberta i Panny Maryi Bolesnej w Trzyńcuparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Trzyńcu, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Frydek diecezji ostrawsko-opawskiej.

Msze prowadzone są również w języku polskim dla polskiej mniejszości[1].

Historia

Kościół w Trzyńcu wybudowany został w latach 1882–1885, a poświęcony został pod wezwaniem św. Alberta Jerozolimskiego 27 września 1885 przez ks. wikariusza generalnego Franciszka Śniegonia. Erygowana przy nim w tym samym roku parafia podległa była dekanatowi cieszyńskiemu[2]. Parafia obejmowała miejscowość Trzyniec, która w drugiej połowie XIX wieku ze względu na rozwój przemysłu przeżyła prawdziwy boom demograficzny, oraz część Lesznej Dolnej (reszta pozostała w granicach parafii św. Marcina w Lesznej Górnej)[3].

Po I wojnie światowej Trzyniec znalazł się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległy był diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[4]. Jako że został odcięty od dekanalnego Cieszyna podporządkowany został dekanatowi jabłonkowskiemu. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej, a parafie dekanatu jabłonkowskiego wchłonięto do dekanatu frydeckiego. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy

  1. Bohoslužby farnosti
  2. Handbuch des Bistums Breslau und seines Delegaturbezirks für das Jahr 1919. Breslau: Fürstbischöfliche Geheime Kanzlei, 1919, s. 139-. (niem.).
  3. Księgi metrykalne (9): Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Albrechta w Trzyńcu. [w:] Przodkowie z Cieszyna - Poszukiwania genealogiczne na Śląsku Cieszyńskim [on-line]. 2012-12-29. [dostęp 2013-09-23]. (pol.).
  4. Frýdecká farnost v kontextu církevně-správního vývoje Slezska. svatojanskavez.cz. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-25)]. (cz.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Flag of Moravian-Silesian Region.svg
Flag of Moravian-Silesian Region
Moravian-Silesian Region - outline map.svg
Autor: Caroig, Licencja: CC BY-SA 3.0
Outline map of the Moravian-Silesian Region, Czechia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Moravian-Silesian Region
D3-2013-kostel sv Alberta.JPG
Autor: unknown, Licencja: