Parafia św. Anny w Piasecznie (powiat miński)

Parafia św. Anny w Piasecznie
Ilustracja
Kościół św. Anny w Piasecznie
Państwo

 Polska

Siedziba

Piaseczno (powiat miński)

Adres

Piaseczno 180
05-319 Cegłów

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów

Diecezja

lubelsko-podlaska

Kościół

św. Anny

Administrator

kapł. Piotr Maria Grzegorz Dróżdż

Wezwanie

Świętej Anny

Wspomnienie liturgiczne

26 lipca (obchodzona w najbliższą niedzielę)

Położenie na mapie gminy Cegłów
Mapa konturowa gminy Cegłów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny w Piasecznie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny w Piasecznie”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny w Piasecznie”
Ziemia52°06′04″N 21°45′12″E/52,101111 21,753333

Parafia Świętej Anny w Piaseczniemariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Jest to jedna z najmniejszych parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Piasecznie, w gminie Cegłów, powiecie mińskim, województwie mazowieckim. Proboszczem parafii jest kapłan Piotr Maria Grzegorz Dróżdż, przy parafii przebywają kapł. Dariusz Maria Zenon Miklus i Hubert Maria Paschalis Oganiesian. Tradycją parafii od wielu lat są organizowane popołudniowe procesje w dniu Uroczystości Bożego Ciała z udziałem duchownych i wiernych z parafii diecezji lubelsko-podlaskiej.

Zasięg parafii

Do parafii należą wierni z następujących miejscowości: Huta Kuflewska, Kamionka, Podciernie, Podskwarne, Tyborów, Wola Stanisławowska, Wiciejów, Wólka Wiciejowska.

Historia parafii

Historia parafii w Piasecznie nieodzownie wiąże się z historią mariawityzmu w Cegłowie. W 1902 doszło w Cegłowie do rozłamu religijnego. Ówczesny proboszcz, ks. Bolesław Wiechowicz przeszedł do wspólnoty mariawitów, a za nim uczyniła to większość parafian. Na potrzeby społeczności mariawickiej wybudowano w 1906 duży neogotycki kościół parafialny, a w pobliskich miejscowościach zbudowano niewielkie kaplice. Jedna z takich kaplic znalazła swoje miejsce w Piasecznie na terenie parafii rzymskokatolickiej z siedzibą w Kiczkach. W 1911 piaseczyńscy mariawici przenieśli życie parafialne do nowo wybudowanego niewielkiego kościoła. Jest to budowla drewniana oszalowana z dwuspadowym dachem krytym blachą. Nad prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona krzyżem. Budynek na planie prostokąta, wnętrze trójnawowe, dzielone dwoma rzędami słupów. Od południa przylega do niego zakrystia, od północy wieża z dzwonnicą, której podstawa stanowi kruchtę. Od samego początku prześladowania piaseczyńskich parafian przynosiły efekty, wspólnota mariawicka bardzo szybko traciła wiernych, w wyniku czego postanowiono o wyodrębnieniu filii z parafii Cegłów i utworzenia samodzielnej jednostki parafialnej dla skoncentrowania życia parafialnego. Obecnie w Piasecznie i okolicach mieszka niewielu mariawitów. W lipcu 2010 ukończono remont generalny kościoła.

Kaplica w Kamionce

Do 2004 parafia posiadała obszerną kaplicę św. Walentego w Kamionce koło Latowicza. Nabożeństwa odbywały się tam co niedzielę o 9:00 oraz suma raz na miesiąc o 11:30, była też odprawiana adoracja ubłagania w ostatni dzień każdego miesiąca[1]. Kaplica w Kamionce początkowo należała do parafii mariawickiej w Cegłowie, następnie w późniejszym czasie była filią podlegającą pod parafię w Piasecznie. W pobliskim Latowiczu przy ul. Senatorskiej również znajdowała się kaplica mariawicka. Kamionkowski „kościółek” ufundowany został ok. 1910 przez Franciszka Chrósta i Ludwika Redę – gospodarzy z Kamionki. 4 czerwca 2004 patronat na kaplicą objął Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie, uczniowie opiekują się miejscem w ramach swoich możliwości. Obecnie obiekt jest zamknięty do użytkowania i niedostępny dla zwiedzających, wierni korzystają z posług religijnych w Cegłowie lub Piasecznie.

Nabożeństwa

  • Nabożeństwa niedzielne o godz. 11:00;
  • Adoracja miesięczna – 4 dnia każdego miesiąca o godz. 9:00.

Przypisy

  1. Kalendarz Liturgiczny na rok 1986 Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Old Catholic Mariavit Church in Piaseczno a001.jpg
Autor: Michcik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół Starokatolicki Mariawitów pw. Św. Anny w Piasecznie, k. Mińska Mazowieckiego.
Cegłów (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Cegłów, Polska
Powiat miński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu mińskiego, Polska