Parafia św. Józefa w Krakowie (Podgórze)

Parafia św. Józefa
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo Polska
SiedzibaKraków-Podgórze
Adresul. Zamoyskiego 2
30-523 Kraków
Data powołania19 kwietnia 1818
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Archidiecezjakrakowska
DekanatKraków-Podgórze
Kościółśw. Józefa
FilieKościół św. Benedykta, Wzgórze Lasoty
Proboszczks. Antoni Bednarz
Wezwanieśw. Józefa
Wspomnienie liturgiczne19 marca
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Józefa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Józefa”
Ziemia50°02′35,9″N 19°56′59,6″E/50,043306 19,949889
Strona internetowa

Parafia św. Józefa w Krakowie-Podgórzuparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Podgórze archidiecezji krakowskiej w Krakowie, utworzona w 1818 roku.

Historia parafii

w roku 1784, w uniwersale cesarza Józefa II, akcie założycielskim miasta Podgórze, znalazł się artykuł, dotyczący konieczności budowy kościoła w nowo ukonstytuowanym mieście. Jednak, mimo że dekret ten wydany został, to powstania samodzielnej parafii podgórzanie doczekali się dopiero 19 kwietnia 1818 roku. Do użytku wiernych i ks. Alojzego Owsińskiego, pierwszego proboszcza podgórskiego, oddano skromną kaplicę w Oekonomie Gebaeude, budynku rządowym. W pomieszczeniu tym znajdował się wcześniej magazyn mundurów.

W roku 1832 na Rynku Podgórskim powstał kościół św. Józefa, wybudowany według projektu budowniczego miejskiego Franciszka Brotschneidera. Kościół ten, wzniesiony w stylu klasycyzującym, cechował się bardzo prostą konstrukcją, przypominając prostą skrzynię z niską wieżą od frontu. Wyposażono go w sprzęty pochodzące ze zburzonego (1835–1838) kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie.

Świątynia ta okazała się zbudowana wadliwie i już na początku XX w. pojawiła się konieczność rozebrania jej. Do dziś jedyną pamiątką po starym kościele jest wznosząca się na tyłach nowej świątyni murowana dzwonnica z 1879 roku.

W 1905 roku został rozebrany stary kościół, a 13 maja tegoż roku miało miejsce poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod nową świątynię. 24 października 1909 roku odbyła się uroczystość konsekracji.

Wspólnoty parafialne

Terytorium parafii

Ulice: św. Benedykta, pl. Bohaterów Getta, Brodzińskiego, Celna, Czarnieckiego, Czyżówka, Dąbrowskiego, Dąbrówki, Dekerta, Dembowskiego, Hetmańska, Janowa Wola, Józefińska, Kalwaryjska 9 i parzyste do 22, Kącik, Kiełkowskiego, św. Kingi, Kopiec Krakusa, Kraka, Krakusa, Lanckorońska, pl. Lasoty, Legionów Piłsudskiego, Limanowskiego, Lipowa, Ludowa, Lwowska, Mariewskiego, Mydlarska, Na Dołach 5-7, Nadwiślańska, Na Zjeździe, pl. Niepodległości, Parkowa, Piwna, al. Pod Kopcem, Potiebni, Przemysłowa, Przy Moście 1-2, pl. Przystanek, Powstańców Wielkopolskich, Radosna, Rejtana, Rękawka, Robotnicza, Romanowicza, Rynek Podgórski, Sokolska 1-2, Solna, Staromostowa, Stawarza, Ślusarska, Targowa, Tarnowskiego, Tatrzańska, Traugutta, Wałowa, Wapienna, Warneńczyka nry parzyste, Węgierska, Wielicka nry nieparzyste do 19 i nry parzyste do 26a, Zabłocie, Zamknięta, Zamoyskiego nry parzyste do 20, nieparzyste do 7, Za Torem, Zaułek

Kamieniołom

W podziemiach budynku plebanii mieści się Kamieniołom im. Jana Pawła II miejsce działalności kulturalnej i duszpasterskiej.

Bibliografia

  • Rożek M., Gondkowa B., 2003, Leksykon kościołów Krakowa, Verso Kraków, s. 64-65.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Krakow Podgorze church 20070814 1755.jpg
Autor: Jakub Hałun, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół św. Józefa na Podgórzu w Krakowie